Toltécke snívanie III.

iskraScreenshots_2015-01-10-14-10-45Máme tu pokračovanie prekladu o snívacích technikách starých Mexihca. Užívaje 🙂 

Mexicatzin: úctyhodný Mexihcas

Ako som už spomínal, byť Mexihca znázorňuje omnoho viac ako iba kultúru národa Mexihca. Vládcovia Aztékov si vzali tento názov od prvej skupiny snívačov, ktorí objavili a za tisícky rokov zdokonalili jednu z z najsofistikovanejších techník snívania, ktorú potom zachovávali spolu s Toltec-mi.

Tak isto som spomínal, že byť Mexihca neznamená narodiť sa na konkrétnom území. Vo svete snov neexistujú žiadne hranice, takže ak začnete precvičovať cvičenia v tejto knihe, stanete sa Mexihca a súčasťou skupiny, ktorá uznáva silu snov a snaží sa ovládať jeho silu. Okrem toho, Cuauhtémoc-ove proroctvo vraví o fakte, že Mexihca z celého sveta budú v súčasnosti používať túto silu. Starý Mexihca-nia nemali nikdy zámer interpretovať sny tak, ako to v súčasnosti robí veľa moderných skupín, keď rozprávajú o ich význame, pretože podľa ich názoru, ak len interpretuješ sen, si stále v temnote, v jaskyni, používajúc program, ktorý nevieš používať/kontrolovať. Cieľom Mexihca je, stať sa bojovníkom snov, ktoré ovláda a mení a to znamená, prejsť z temictli do temixoch, z nevedomého sna do snového kvetu.

Na to, aby bolo možné dosiahnuť stav lucídneho snívania, bolo vytvorené veľké množstvo techník. Jedna z tých najdôležitejších a tá, ktorou by sme mali začať cvičenie, obsahuje 7 rôznych druhov dýchania, známych ako Mexicatzin. Aj keď so začiatku budeme používať iba 5 z nich.

Mexicatzin

Toto je vysoko sofistikovaný systém cvičení, na dosiahnutie bdelého stavu vo sne. Nezabúdajte, že snívanie je 4x mocnejšie ako bdelý stav. Nedávno som začal spolupracovať s priateľom (Charlie Morley), ktorý je špecialistom na Tibetskú snívaciu jogu a od neho som sa naučil, že podľa Tibeťanov, je 1 minúta meditácie vo sne zodpovedajúca 7 dňom rozjímania v bdelom stave.

Doporučujem začať lucídne snívanie s touto zostavou 5 cvičení dýchania a siatie snov (a tým aj vášho bdelého života) bude uvedené v neskorších kapitolách. Všetky by mali byť prevádzané sediac v posteli, ak je to možné v lotosovom sede, ako príprava na spánok v čase podľa vášho zvyku.

V prvých 4 cvičeniach, sa hlboko nadýchnite cez nos a vydýchnite cez ústa. V 5. cvičení sa nadýchnite cez nos, napnite svalstvo v okolí pupka a potom uvoľnite svalstvo počas výdychu cez ústa.

Cvičenia budú podrobne uvedené v nasledujúcej kapitole. 

Nahuales

Týmto zvieratám sa vraví nahuales, pretože sú rôznymi formami, ktoré preberá váš nahual, vaše energetické telo, počas snívania. Ako žiaci prvého stupňa nahualizmu, nebudeme používať náš vlastný obraz počas snívania, pretože ho spájame s našou vlastnou minulosťou. Namiesto toho si vyberieme zodpovedajúci zvierací archetyp toho, čo chceme vytvoriť v bdelom stave. (Zvieratá sú najstaršími známymi archetypmi pre človeka.) Náš nahual sa na tento jeden konkrétny sen premení na toto zviera, aby mohol vytvoriť to, čo chceme vytvoriť pre náš život.

Najznámejšie nahuales, ktoré môžeme použiť:

Cipactli: Krokodíl

Cipactli je obrovským mýtickým krokodílom, ktorý reprezentuje matku zem. Vzhľadom na to, že je formou, ktorou sa matka zem prejavuje vo svete snov, je používaný ako hlavný archetyp na vytváranie hojnosti.

Coatl: Had

Používame ho hlavne na fyzické liečenie. Keďže všetko liečenie pochádza od matky zeme, reprezentuje had jednu z hlavných foriem, pomocou ktorej sa zem reprezentuje vo sne. Had je taktiež symbolom múdrosti.

Cuauhtli: Orol

Orol je qiuntesenciou nahualu slnka. V Toltéckej tradícii sa slnko spája s osvietením, čiže vo sne sa orol používa ako nahual vtedy, ak potrebujeme dosiahnuť duchovný rozlet a lucídne snívanie. Pretože vedomých snívačov často považujú za jasnovidcov, resp. sa tvrdí, že majú orlí zrak, je tiež možné ho použiť na zvýšenie sebavedomia.

Huitzili: Kolibrík

Kolibrík je veľmi špeciálny nahual. Vraví sa, že sa kolibrík raz ukázal vo sne Mexihcancom a potom im slúžil ako sprievodca pri odlúčení sa od ostatných kmeňov a prekonaní ich slabostí. Na koniec sa stali najdôležitejším kmeňom Aztékov svojej doby. Kolibrík sa vo sne používa na veštiace sny a taktiež na dosiahnutie lásky, vyliečenie vzťahov a vyvinutie disciplíny.

Iztpapalotl: Čierny, alebo Obsidiánový motýľ

Toto je najdôležitejším symbolom smrti, alebo zmeny. Používa sa na usmrtenie nádorov, vírusov, alebo problémov znázorňujúcich sa cez sen.

Ocelotl: Jaguár

Jaguár sa považuje za slnko podsvetia, t.j. ten, kto má na starosti ničenie/rušenie všetkých našich nevedomých vzorcov. Kvôli tomu sa vo sne používa na liečenie našich deštruktívnych a opakujúcich osobných a dedičných vzorov a myšlienok, ako napríklad závislostí. Môžeme ho použiť aj na liečenie negatívnych pocitov (emócií) a myšlienok, napr. smrteľných chorôb, alebo niečoho, čo považujeme za nemožné a zbavuje nás strachu a prekážok.

Tecolotl: Sova

Sova nám vo sne umožňuje nájsť všetko skryté, ako napr. tajomstvá. Používa sa na nájdenie odpovedí ohľadom všetkého, čo chceme o živote vedieť. Ak vyvoláme sovu, budeme snívať odpoveď buď ešte tú istú noc, alebo tesne potom.

Tocatl: Pavúk

Pavúk je považovaný za jedného z najdôležitejších nahuales, pretože má na starosti tkanie siete kolektívneho sna a používa sa na uchopenie/chytenie všetkého, čo v živote chceme. Je najmocnejším nahualom používaným na vytváranie scenárov, do ktorých sú zapojení aj iní ľudia.

Tochtli: Králik

Králik je jeden z najobľúbenejších nahualov mesiaca. Reprezentuje plodnosť (fyzicky), hojnosť a kreativitu. Rozmnožovací cyklus králika trvá 28 dní, taký istý cyklus má aj mesiac. Králik sa teda používa aj v prípade, keď chceme získať priazeň mesiaca.

Tzinakantli: Netopier

Netopiera používame v jazyku snov na účel nachádzania riešenia preto, lebo je schopný pozerať sa na veci zospodu a ak vo sne otočíme situáciu hore nohami, nájdeme vždy riešenie, ktoré hľadáme. Je to fascinujúce keď snívaš a zrazu sa tvoj sen otočí hore nohami z vlastnej vôle, pretože vieš, že toto je odpoveď, ktorú ti dáva netopier na tvoju otázku.

Samozrejme je ešte veľa iných nahuales, ako napr. jašterica, jeleň, kojot, moriak, atď. Ako sa budeme posúvať do rozvinutejších úrovní nahualizmu budeme tiež používať aj elementy vetra, ohňa, atď. Začneme však s tými, čo som už spomínal, pretože sú tými najbežnejšie používanými.

Raz mi jeden študent povedal, „Toto je príliš primitívne“.

Odpovedal som mu, „Nevšimol si si ešte obchodné značky/branding?“

V súčasnosti je marketing plný zvierat. Nájdete ich na alkoholických nápojoch, autách, a všetkých druhoch iných vecí. Mimo toho, veľké množstvo tých najdôležitejších registrovaných značiek na svete spájajú svoje výrobky s jaguármi, koňmi, krokodílmi, orlami, hadmi, atď. Zvieratá je možné vidieť taktiež na erboch hlavných miest sveta, na vlajkách, atď. Tieto staroveké archetypy majú o mnoho väčší vplyv na naše podvedomie, ako akýkoľvek nový dizajn, bez ohľadu na to ako esteticko – lahodiaci nášmu pohľadu je. Takže, ak tieto archetypy určujú kým sme v bdelom stave, predstavte si akú silu majú vo sne, kde myseľ nefiltruje informácie. Tu máme prístup k tomu, čo voláme sila sna.

4 thoughts on “Toltécke snívanie III.

 1. 🙂 Iskra dík. A tu je aj ten odstavec, na základe ktorého táto séria na Eprakone vôbec vznikla, keď som reagoval v niektorom z článkov o výklade snov – interpretácia snov moderným spôsobom je len potvrdením stavu bezmocnosti. – Dá sa to však zmeniť a z mojej niekoľkoročnej skúsenosti na tomto blogu som si istý, že je tu dosť talentovaných ľudí, ktorí sa túto techniku budú vedieť ľahko naučiť. Ak nebudú mať na práci nič dôležitejšie samozrejme :-), ale to by museli mať pracovne 😉 využitých všetkých 8 hodín nočného času 😀 .

  Páči sa mi

 2. Kedze sa s Iskrom v poslednej dobe rozpravame o vedomom snivani, tak som znova nastartovala moju techniku: vyskakovanie. Pocas dna si hocikedy poskocim, ci nahodou nesnivam. A potom toto opakujem aj vo sne – ked sa zacnem vznasat, tak viem, ze snivam. V poslednych dvoch tyzdnoch sa mi asi 2 krat stalo, ze som poskocila vo sne, uvedomila som si, ze som vo sne a veeeelmi som sa tomu tesila. Tie posledne dva razy mi ani nic nezmilo zpred oci zo sna (ako sa to dialo v predoslych precitnutiach), ale mohla som si vychutnat pocit hmoty vo sne – chytala som veci naokolo, sadla som si na stolicku a tak. A kedze som si nevedela spomenut na zamer, co by som tak asi chcela robit, ked precitnem vo sne, rychlo sa sen vedomy stal snom nevedomym.

  Prisla som na to, ze lahsie snivam vedome, ked som oddychnuta, ked mozem dlhsie spat. Toto sa udialo aj dnes rano – snival sa mi nejaky dej, dost dlhy a v jednom momente som si povedala, ze sposkocim – este viem, ako som si aj pomyslela ze urcite nesnivam, ale sak jeden skok a viem. No a poskocilla som a zostala som vo vzduchu! Ja ze waaaaaw paraadaaaaa sniiivam! V tom som si spomenula aj na moj zamer: chcem sa stretnut s energiou Archanjela Rafaela. To uz mi zmizol sen spred oci, okolo mna tma – a do toho veeelmi velke pecky do tela. Mala som pocit vlnenia okolo seba, citila som ho v tele, myslela som, ze ma z tych peciek rozhodi, tak som radsej povedala ze dakujem, stacilo :). Potom som si povedala ze sa chcem stretnut s mojou dusou (par krat som pred zaspatim vizualizovala, ako ku nej kracam hore schodami a stretam jej obraz, ako pomocku pre utvrdenie si zameru) – no a vyzeram schody, schodov nikde – mala som ale silny pocit, ze som doma. Ze som ja (ähm, ake to prekvapko, ze?). ?)Takze to som nechala tak. Potom som sa nechala premiestnit niekam, kde akurat mam byt. Citila som, ze som niekde “pristala”, ale nevidela som. Tak mi napadlo otvorit oci ;). Citila som ako zmurkam a mala som kratko obavy, ci tym neotvorim aj moje fyzicke oci. Ocitla som sa v stredovekom sanku na terase, vedela som, ze som neviditelna pre ostatnych. V tom mi napadlo, ze by som este raz mohla zavolat Archanjela Rafaela, ked uz mam oci otorene ;). A len sa jeden sedovlasy chlapik, obleceny v lesno-zeleno-hnedom ku mne pozrel a pozdravil ma. Ziadne pecky. No ja ze neee, tak toto si zo mna robi srandu, ze sa mi takto ukaze a uskrnula som sa. Poziadala som o obraz mojej duse (nepoucitelna som), nic sa neudialo. Tak ja ze ok, tak idem pozriet co sa tu da robit. Este stale som bola neviditelna, tak som tam preskocila z jednej terasy na druhu.
  Niedy v tomto okamihu som si spomenula na tieto clanky s tym, ze sa da planovat dalsi den, alebo dalsie akcie – a mne nic nenapadlo, co by som si tak mala naplanovat – a dala som si vnutornu poznamku, ze na tomto popracujem.
  Ostatok napisem v skratke, kedze to bol este dlhy vedomy sen: ocitla som sa v nejakej ulicke, uz som bola viditelna pre ostatnych. Nevedela som ani kontinent identifikovat, tak som si povedala, ze chcem do New Yorku, neslo to hned, az ked som presla jednymi dverami. Tam som sla do obchodneho domu a vedela som z minula, ktore saty chcem. Jedny lanove prirodne, ktore som nevedela najst a druhe lahke, ktore som hned nasla. Chcela som si ich vyskusat, nemali skusobne kabiny a predavaca som sa pytala, ze ked sa tu vyzleciem, ci ma bude vidno (stale som si nebola ista, ci ma ostatni vidia). On vobec nechapal, preco sa ho to pytam – ze sak vyzliect sa mozem, ale aj vidno ma bude. Toto bola dilema, ktoru som chvilu riesila. Nakoniec som sla hladat lanove saty bez skusania.
  Co este bolo zaujimave, ze som precitla zo sna, ako sa Dadka pohmyrila na posteli. Podarilo sa mi ale donho znova vedome vojst a este nieco (hladanie siat) vedome snivat.
  Este mi napadlo, ze raz uprostred ako som bola este neviditelna v stredoveku som si povedala, ze ako vyzeram, nos som nevidela, tak som vystrcila ruky a nohy a boli tam :), nohy v krpcoch.
  Trochu dlhy koment, vdaka ze to mozem s vami zdielat. Tesim sa na dalsie clanky, budu mi inspiraciou ako pokracovat.

  Liked by 2 people

  • 😀 Cool snenie :D, dík, že si ho opísala 🙂

   Keď nám Iskra doručí najnovší preklad, viacero vecí v toltéckom snení dá hlbší zmysel. Predovšetkým použitie nagualov, ako aj technika so zrkadlom a maskami. Ide v nich o to, aby sme do snov nevstupovali (ak sa tak rozhodneme) ako my, ktorí sme produktom sociálnej dohody, ale použili na to energiu naguala, ktorý je archetypom určitého typu energie, zámeru a cieľa. Technika s maskami je zasa na to, aby si napríklad v snoch nehľadala nové šatičky ;-), ale použila svoji energiu na niektorý zo zámerov plánu nového dňa (a našla tie šaty rovno ak už tak v niektorom okolitom Auparku 😉 :D).

   Napríklad, ak sa chceš stretnúť so svojou dušou, môžeš na to v rámci techniky použiť naguala orla a smerovanie doprava (biely Tezcatlipoca). Ale počkal by som na Iskru, text a kým sa s tým trocha pohráte :-).

   Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s