Nevyzdvihuj jednu stránku veci

slava white2 zosvetlene

“Nemal by si si vyčítať nič, čo si kedy urobil, pretože ak vyzdvihneš svoje skutky ako hnusné, ohavné alebo zlé, pripisuješ tým prílišný význam sebe.” — don Juan

(You should not have remorse for anything you have done, because to isolate one’s acts as being mean, or ugly, or evil is to place an unwarranted importance on the self.)

Pre mňa to znamená vziať skutok a vyzdvihnúť jednu jeho stránku a nebrať do úvahy všetky tie ostatné. Takto sa nič nedozvieme – ani o sebe, ani o svete. v ktorom sa pohybujeme. Potrebujeme sa naučiť vnímať veci v ich komplexnosti – ako dobro-zlé, pekno-škaredé. Aspoň mne to veľmi pomohlo a dostala som sa tam cez vetičku, ktorú som ku každému prídavnému menu začala pripájať – “alebo aj nie”.

To je ešte pohoda. Hrozný krok prichádza až potom, keď zistíte, že o ničom neviete povedať, aké to je, a neviete na iných preniesť to, čo viete o veciach, pretože prenášať svoje postrehy by značilo zasa len vyzdvihnúť jednu stránku a potlačiť tie ostatné…

Pred dňom-dvoma o tom napísal Mark Cloudfoot:

Zdroj je oveľa viac krokov pred nami, než sme schopní si uvedomiť alebo predstaviť. To, čomu sa dokážeme ako-tak priblížiť, je najskôr ak kostra Univerza a možný prechod do iného Univerza, neprispôsobeného nášmu vnímaniu. /…/ Už len letmý dotyk môže byť pre vidiaceho ničivý – ľudská forma sa naveky zničí.

Keď všetko začne byť hocijaké a všetko môže byť niečo celkom iné, až vtedy začína skutočná bosorácka cesta. 🙂

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s