Cvičenie k meditácii

Nájdite si nerušené miestočko, kde budete mať po nejakých 15 minút kľud. Začnite uvoľňovaním svojho tela a upriamením pozornosti na svoje dýchanie.

Totálne uvoľnite svoju myseľ. Miesto toho sústreďte pozornosť do svojho srdca. Chvíľku počúvajte svoje srdce. Umožnite vašim myšlienkam, aby voľne pretekali cez vaše srdce. Ak sa prichytíte pri rozmýšľaní, len jemne navráťte pozornosť späť k dýchaniu. Po pár hlbokých nádychoch a výdychoch sa znova započúvajte do svojho srdca.

Hlas vášho srdca je vždy láskavý a láskyplný. Načúvať mu je veľmi príjemné. Ak je ten hlas drsný a prísny a navrhuje podivné veci, je to len vaša myseľ, ktorá sa do toho pletie. Vo vašom srdci sídli láskavá, inteligentná a múdra energia, ktorá dokáže zmeniť váš život, ak ju budete počúvať. Vaše srdce je spirituálne jadro vašej podstaty.

Preto sa skľudnite a načúvajte mu tak často, ako to len ide. Vždy v ňom nájdete radu, ak sa naučíte počúvať ho. Keď počúvame myseľ, väčšinou sme vystresovaní; keď načúvame srdcu, väčšinou sme kľudní. Postupne a s láskou utišujte svoju myseľ, ako sa učíte viac a viac počúvať svoje srdce. Takto cvičíte svoju myseľ načúvať vašej duši.

Často urobíme čokoľvek, len aby sme nemuseli tráviť čas sami so sebou. Ak sa nám vidí, že akosi nedokážeme nájsť čas na meditáciu, všímajme si, čo sami sebe hovoríme. Proste na pár dní sa staňme pozorovateľom nášho príbehu a sledujme, čo za príbeh si rozprávame.

Čo vás desí najviac na tom, že by ste mali stráviť čas v tichu sami so sebou?

………………………………………………………………………………….

Ako sa ospravedlňujete sami pred sebou, keď si nenájdete čas na meditovanie?

………………………………………………………………………………….

Čo vám vaša myseľ hovorí?

………………………………………………………………………………….

Je priateľská a ochranárska, alebo je tvrdá a kritická?

………………………………………………………………………………….

Podporuje vás vaša myseľ v tom, aby ste pokračovali na svojej spirituálnej ceste, alebo vám predhadzuje, že je to len strata času?

………………………………………………………………………………….

V porovnaní s tým – ako s vami hovorí vaše srdce?

………………………………………………………………………………….

Čo za veci vám hovorí vaše srdce?

………………………………………………………………………………….

Je láskavé alebo tvrdé?

………………………………………………………………………………….

Informácie, ktoré nám dáva naše srdce, sú často „zdravý sedliacky rozum“, niečo, čo sme už dávno vedeli. Ale ak sa toho začneme pridŕžať, zlepší sa nám kvalita života.

Článok je súčasťou projektu toltéckeho sebarozvoja Tanec sily

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s