“Čo idem urobiť zo svojho života?” – Je načase to zistiť…

kimballstock_lan-03-rk0049Toto je výťah z článku What am I doing with my life a návod, ako sa zorientovať a dať životu to správne nasmerovanie:

Chcete sa každé ráno zobudiť a tešiť sa na to, čo leží pred vami. Chcete sa cítiť nažive, spokojní a schopní.

Miesto toho ste však v temnote, máte problém vytrepať sa ráno z postele, cítite sa prázdni a zavrznutí. Keď pomyslíte na budúcnosť, vidíte len niečo tupé, nezáživné, stále to isté a nič z toho neprináša trvalú radosť.

Ale nemusí to byť tak.

Už dnes môžete urobiť prvý malý krôčik k tomu, aby bola budúcnosť plná radostného očakávania – tým, že budete pokračovať v čítaní. 🙂

Máte svoje prečo?

Iste, vyzerá to ako typické ezotericko-svojpomocné klišé, ale spoznať svoje “prečo” čiže dôvod, pre ktorý robíme to, čo robíme, je extrémne dôležitá súčasť procesu.

Predstavte si seba ako mobilný veterný mlyn, napojený na vaše telo, myseľ i ducha. Vaše “prečo” je váš vietor. Otočte sa tvárou k vetru a vaše turbínové listy sa roztočia a začnú vás zásobovať energiou. Otočte listy hociktorým iným smerom a energia prudko klesne.

Odhalenie nášho “prečo” sa zakladá na tom, že zistíme, ktoré veci nás napĺňajú energiou. Položte si otázku: keby peniaze nerozhodovali, čo by som práve teraz robil?

Odpovede vám ukážu, kde leží vaše “prečo”. Ak by ste napríklad sedeli na pláži s koktejlom v ruke a dobrou knižkou v druhej, vaše “prečo” zahŕňa cestovanie a relax. Ak sa vidíte v čele nejakej charity pre deti s postihnutím, vaše “prečo” sa zakladá na pomáhaní a dávaní.

Na čom leží váš fokus?

Naša myseľ nemôže byť súčasne na dvoch miestach. Naša schopnosť sústrediť sa a vypnúť rušenia (“fokus”) je obmedzená a sami určujeme, na čo ju upriamime.

Ak sa upriamime na naše “prečo”, ak otočíme listy rotora smerom k vetru, cítime sa nabudení, spokojní, rozhodní a kľudní. Ak fokusujeme na niečo iné, začneme sa po chvíli cítiť uťahane a depresívne, vystresovane.

Ak si niekedy kladieme otázku, o čom vlastne náš život je, znamená to, že sme fokusovaní nesprávnym smerom.

Zapodievajme sa chvíľku našimi myšlienkami. O čom najviac premýšľame? Ak nie o našom “prečo”, niet divu, že sa cítime nezorientovane.

To, nad čím budeme premýšľať, máme pod kontrolou. Ak sa rozhodneme viac premýšľať o našom “prečo”, začneme sa v našom živote cítiť spokojnejšie a istejšie.

Čo už v živote máte?

Vaše “prečo” už vo vašom živote existuje. Potrebujete sa jedine dobre pozrieť a uvedomiť si, že tam už je.

Spomeňte si – vaše “prečo” vám dodáva energiu a každý z času na čas cítime príliv energie. Zaznamenajme, čo vtedy robíme, s kým vtedy sme a kedy príliv energie cítime. To je podstata nášho “prečo”.

Keď sa toto “prečo” snažíme robiť čo najčastejšie, hovoríme tým podvedomiu, že ho uznávame, prijímame a chceme ho viac. Takže si všímajte okamihy, kedy sa cítite najviac živí, a nezabudnite si ich do poslednej kvapky vychutnať.

Čoho chcete menej/viac?

Ak chcete zistiť, na čo klásť svoj fokus, potrebujete si vopred povedať dve veci: čoho chcete mať v živote viac a čoho chcete mať v živote menej.

Vezmite si hárok papiera a pero. Rozdeľte papier zvislou čiarou na dva stĺpce. Do ľavého stĺpca spíšte všetky tie veci, ktorých chcete mať v živote menej. Do pravého spíšte zoznam toho, čoho chcete mať v živote viac.

V ľavom stĺpci sa možno objavia veci ako stres v práci, finančné problémy, choroby či hádky s partnerom, v pravom možno vyskočia veci ako viac času s deťmi, viac dovolenky, prínosné priateľstvá alebo mier v duši.

Noste tento papier so sebou, alebo ešte lepšie, vyveste ho niekam, kde ho budete veľmi často vidieť. Vnútorne sa rozhodnite premýšľať menej o tom, čo je v ľavom stĺpci, a robiť denne aspoň drobné krôčiky k veciam, ktoré sú v pravom stĺpci.

Ale pozor! Nesústreďujte sa priamo na tie veci, ktorých chcete mať v živote viac! Sústreďujte sa na tie veci, ktoré vám ich môžu priniesť. Keď budete priveľa premýšľať o tých veciach, ktorých chcete viac, tak sa nevylaďujete na svoje “prečo”, ale vylaďujete sa na pocit, že ich ešte nemáte.

Mne osobne pomáhalo robiť si zoznam toho, čo v danom dni vyzeralo ako signál, že sa daná vec posilňuje alebo je na príchode. Ak si napríklad poviete, že chcete “bezproblémový život”, môžete si viesť denník a zaznamenať si každú šťastnú náhodu, každého ochotného človeka, každú nečakanú šancu, každé riziko, ktoré vypálilo dobre. To vás dostáva do módu “už sa to hýbe dopredu”.

A keď sa vyskytnú ťažkosti, nepremýšľajte o príkoriach, ale zamestnajte myšlienky spôsobom, ako sa z nich dostať a vyladiť sa znova na svoje “prečo”. Mali by ste cítiť, ako vám vaše kroky prinášajú viac a viac energie – ako natáčate listy lopatky turbíny do vetra. Ak to tak nie je, treba sa znova zorientovať – alebo si treba položiť nasledovnú otázku:

Na koho sa snažíte robiť dojem?

Je to jedna vec, ktorú si treba poctivo overiť: či sa to “prečo” vo vašej hlave kryje s “prečo” vo vašom srdci. Vaša hlava vás môže oklamať; môže vás presvedčiť, že by ste sa mali orientovať na niečo len preto, že to od vás očakávajú pre vás dôležití ľudia… Vaše srdce to nikdy neurobí.

Takže si často cestou klaďte otázku: Na koho sa snažím urobiť dojem?

Ak váš cieľ zahŕňa ohurovanie iných, aby na vás boli pyšní (prípadne aby vám závideli), potom idete nesprávnym smerom a váš vietor duje odinakiaľ. Ak vám každý ďalší krok k cieľu nedodáva novú a novú energiu, potom idete za nesprávnym cieľom.

Nedovoľte, aby vám iní ľudia určovali vaše “prečo” – pravdepodobne sa budú totálne netriafať. Len vy poznáte túžby svojho srdca, nie vaša rodina, priatelia či spoločnosť. Možno budú sklamaní, ak sa poberiete inou cestou než tá, ktorú pre vás vybrali oni, ale ak vás majú skutočne radi, čoskoro zmenia názor, keď uvidia, ako vám svietia oči a koľko energie a vášne máte.

Reklamy

One thought on ““Čo idem urobiť zo svojho života?” – Je načase to zistiť…

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.