Podaj pomocnú ruku!

Najvýraznejším prejavom duše je milovať ostatných a pomáhať/slúžiť im. Naša duša práve dostala takúto výzvu. Ale pozor: nie každé “slúžiť” znamená skutočne aj “slúžiť”!

Často sa stretávame s problémami, utrpením a neschopnosťou iných ľudí. V takýchto prípadoch nám obvykle zovrie srdce, urobíme nejakú drobnosť a ideme ďalej plní spokojnosti, že sme “dobrí” ľudia.

Mám známu, osobu obrovského srdca, ktorá nikdy neprešla popri žobrákovi bez povšimnutia. Išla medzi našich potmavších spoluobčanov robiť osvetovú činnosť. Došla tam s presvedčením, že ona je vyšší tvor, ktorý ide osvietiť tých nižších tvorov. Bola veľmi prekvapená, keď zistila, že jej “nižší tvorovia” sa cítili celkom dobre v tom spôsobe života, aký viedli – a že jej osveta narazila na blahosklonné uši, ktoré postavili jej hodnoty celkom na hlavu! Jej obrovské ľudské srdce plakalo. Niekto pohrdol jej pravdou… Táto dobrá osoba urobila jedinú chybu – celý svet merala podľa vlastných hodnôt, ako keby to boli jediné platné hodnoty!

Na druhej strane, nedávno som kdesi čítala, ako sa ktosi postaral o ženu, ktorá si nevedela zaplatiť nájomné za byt tak, že sa vyzbierali na jej nájomné za tri mesiace. A pritom bola žena bez práce a bez možnosti zozbierať dostatok peňaní na nájomné po tých troch mesiacoch… Pomohli jej? Ťažko.

Číňania hovoria: “Daj biednemu rybu a zasýtiš ho dnes večer. Nauč ho chytať ryby – a už nebude nikdy viac hladný!” (Alebo nejako podobne. A rozhodne nie po slovensky. 😛 )

Takže: nezamieňajme si službu so spásou! Slúžiť je akt obrovskej spirituálnej sily, zrodený z lásky a zameraný na rozvíjanie iných. Spása je produkt vydeseného ega, ktoré svoju sebahodnotu potvrdzuje tým, že robí iných závislými na svojich úsudkoch a svojej existencii!

Popozerajme sa okolo seba a hľadajme situácie, kde naša duša dostala výzvy poslúžiť. Kde treba podať pomocnú ruku? Kde niekto s niečím zápasí, čo by sme mu dokázali uľahčiť? Kde by sme dokázali vybudovať v iných schopnosť znovuobjaviť to božské v sebe? Otvorme oči a srdce a hľadajme príležitosti. A rozlišujme medzi službou a spásou, láskou a strachom.

Nedovoľme nášmu egu, aby nás odviedlo od skutočnej služby a súcitenia s inými tým, že nás bude hnať spasiť niekoho bez toho, aby sme mu vytvorili príležitosť ďalej sa rozvíjať! Jednoducho urobme, čo vieme, aby ľudia okolo nás duchovne silneli, bez posudzovania alebo kritiky. Slúžiť znamená ovládať (hlavne seba a svoje predstavy) – a naša služba je práve teraz žiadaná.

Meditácia je súčasťou súboru meditácií na sebarozvoj Meditácia na sebarozvoj

2 thoughts on “Podaj pomocnú ruku!

 1. Jo, jo, než dojdeme až na toto místo, napácháme mnoho dobrých skutků….
  A často i pak, i když si myslíme že jsme pochopili. Je to pořád šálení mysli – Ano, tahle myšlenka je správná, to jsem ale pašák, tady ta se mi nelíbí, určitě není moje…
  Konám jen samé dobro, není možné že bych mohl ublížit…
  Je to však obrovská škola nevědomého ubližování sobě i druhým – škola vztahů nejen lidí ale i země a vesmíru. Dlouhou dobu v ní dostáváme pětky a důtky od svého bytí, není to trest, ale jediný efektivní způsob výchovy a poznání. Pochopení a přijetí toho, že k vzestupu člověka vždy patří bolest a láska. Nechci vše komplikovat, protože my lidé si libujeme k jednoduchým věcem dospívat složitými vědeckými způsoby najlépe s právní doložkou. Proto jen poděkuji Helar za její práci proVás.
  Všem a všemu lásku a mír.

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s