Miluj svoje telo!

Taká jednoduchá afirmácia a ako zložito sa nasleduje. Ale prečo vlastne, keď zvážime, aký silný je stále kult tela a milovníkov tela je zdá sa stále viac ako uctievačov duše? 🙂 Lebo je otázne, ako sa láska ku svojmu telu prejavuje a ako časom pretrvá. Láska k svojmu pominuteľnému, každým dňom starnúcemu, časom zjazvenému, ubolenému a nedokonalému fyzickému telu, ktoré sme karmicky vyfasovali a často nevieme čo presne s ním si počať 🙂

Týraná diétami, otrávená chorobami, stresom, liekmi , drogami, zaznávaná, ale aj uctievaná v posilňovniach a časopisoch. Naša schránka, ktorú každé ráno umyjeme, nakrémujeme, možno pohladíme alebo dovolíme pohladiť iným; dáme jej napiť a najesť, odejeme do farieb a látok a pošleme čeliť svetu.

Fyzické telo je každým dňom naša autobiografia v tomto živote. Vo vonkajšom svete, ktorý je stále posadnutý istými mierami, farbami, výškami, vyretušovanými tvárami, stehnami a žiariacou a mladistvou pleťou/očami/zubami (zmeň a doplň podľa potreby 🙂 ).

Prečo ho milovať keď máme dušu a iné telá, ktoré nepodliehajú takej rýchlej a bolestivej skaze? Prečo si opakovať:

 • buď pozorný k tomu, ako tvrdo pre Teba fyzické telo pracuje a slúži Tvojim ostatným telám
 • staraj sa oňho ako o svojho priateľa
 • uvoľni ho spod kontroly svojho ega tak, aby Ti mohlo dobre slúžiť. Tvoje ego zneisťuje fyzické telo, snaží sa ho zahanbiť a kontrolovať ho, alebo sa ho snaží rozmaznávať alebo nevyužívať jeho plný potenciál – toto všetko ho oslabuje a spôsobuje mu choroby.
 • spriateľ sa so svojim telom tak, aby Tvoja duša v ňom mohla spočívať pokojne.

Fyzické telo je husté, vibruje v tretej dimenzii a je stále zamerané na TERAZ. Fyzické telo je však tiež len energia. Je nástrojom a myseľ je jeho funkciou. Pomáha duši prejaviť sa vo fyzickom svete.

Funkcie fyzického tela však atrofujú a spôsobujú starnutie, smrť; vďaka a kvôli nemu nemáme multi-dimenzionálne vnímanie. Fyzické telo býva predmetom karmy. Preto majú ľudia rôzny vzťah k svojmu fyzickému telu – obdivujú ho, nenávidia, zneužívajú, chcú aby bolo iné, trestajú ho alebo sa ho snažia kontrolovať.  Keďže karma je vo všeobecnosti zažívaná cez fyzické telo, ľudia majú tendenciu telo obviňovať len z dôvodu, že existuje. Pritom telo má svoje uvedomenie a jeho jediným želaním je slúžiť našim ostatným telám a duši.

Fyzické telo je však skvelé v tom, že nás definuje voči fyzickému svetu. Poskytuje nám zážitok úplnej separácie, ktorý nie je dostupný v nijakom inom tele. Tento zážitok vyjasňuje osobný charakter a esenciu individuality. Toto telo poskytuje stabilitu, základ pre ostatné telá; pomáha aj pri kryštalizácii vedomia – každá lekcia naučená vo fyzickom tele, každý zážitok, ktorý je telom sprocesovaný sa stáva jasne definovaným a stálym vedomím pod vplyvom separujúcej a stabilizujúcej schopnosti fyzického tela. Preto je fyzické telo tak dôležité v našom procese osobnostného rozvoja.

Naša duša sa musí dobre cítiť vo fyzickom tele. Klaďme si preto denne otázky:

 • Čo od teba telo žiada a ty to možno ignoruješ?
 • Čo od teba potrebuje a ty mu to odopieraš?
 • Čo mu dávaš, čo mu odoberá energiu, alebo naopak mu niečo potrebné nedávaš?

Pretože fyzické telo je chrám. Chrám je krásny, ale nie je uctievaný sám o sebe, ale kvôli symbolike, ktorú predstavuje, rituálom a stretnutiam, ktoré sa v ňom odohrávajú a dušiam, ktoré v ňom šepkajú a rozprávajú sa s večnosťou.

Doprajme mu teda lásku, opateru, dobrú stravu, veľa vody, spánku, pohybu a slniečka, nech sa naša duša v ňom dobre cíti 🙂  Nevenujme mu však prílišnú pozornosť, ani sa naňho nefixujme, keďže je to na konci síce krásna, ale pominuteľná schránka.

Držať telo v dobrom zdraví je povinnosť.. inak nebudeme schopní udržať našu myseľ silnú a čistú.  ~Buddha

Meditácia je súčasťou súboru meditácií na sebarozvoj Meditácia na sebarozvoj

4 thoughts on “Miluj svoje telo!

 1. Veľmi pekné.Pripomenulo mi to aj jedno múdro pri udržiavaní domácnosti -byt má slúžiť mne nie ja jemu 🙂
  Duša potrebuje potravu a pekné prostredie-musíme tvoriť telo a dušu v jedno-udržať rovnováhu:-)

  Páči sa mi

 2. Tie cviky sa mi pozdávajú, hlavne ten stredný, kde “miesime energiu”. Ja podobne premiestňujem psí guľu z pravej strany na ľavú a naopak. Po chvíli ju už cítim a ku koncu 20 minút ju už vidím (zatvorenými očami; to je najjednoduchší spôsob pozerania energie pre mňa).

  Myslím, že vyskúšam aj toto. Uvidíme, aké dopady to bude mať. 🙂

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s