O guruoch a spirituálnych učiteľoch

04Ako pokračujem s kurzom Thomasa Ashley-Farranda o mantrách, potknem sa kde-tu o informácie, ktoré chcem preniesť aj na vás. Toto je jedna z takých prednášok. Hovorí o tom, kto je náš guru a spirituálny učiteľ.

Slovo zo sanskritu “guru” dnes asi patrí k tým najzneužívanejším. Každý, kto má čo len akú-takú popularitu, sa dnes nazýva “guru”. Ba dokonca som už videla celkom normálnych (t.j. ničím nevynikajúcich) ľudí, ktorí sami o sebe vyhlasovali, že sú guruovia!

Kto je guru?

Slovo guru sa skladá zo slabík gu a ru, ktoré znamenajú tmu a to, čo ju rozptyľuje. Takže “guru” je ten, čo z nás sníma temnotu… ale akú? Ide o temnotu mysle. Guru ju rozptyľuje. Nejde o to, že by naša myseľ bola zatemnená – ale v každodennom živote žijeme v svete hmoty a našich piatich zmyslov a to je všetko, čím sa myseľ zapodieva. Úlohou gurua je odviesť našu pozornosť od tohto hmotného a zmyslami doložiteľného sveta a upriamiť ju na veci, ktoré si bežne nevšímame. Prináša nám osvietenie.

Na svete existuje množstvo typov guruov – niektorí rozprávajú, iní spievajú a sú aj takí, čo nehovoria nič. Gurua nerobí guruom jeho známosť, ale jeho dopad na iných ľudí. Niektorí sedeli možno aj 40 rokov v jednej miestnosti a písali filozofické traktáty, iní založili rozne školy a hnutia a pohli množstvo ľudí k zmene prístupu k niektorým veciam – ale všetci mali obrovský dopad: po ich pôsobení sa veci podstatne zmenili.

Guruovia existujú vo všetkých tradíciách. Majú mimoriadny dar alebo talent, ktorý odovzdávajú ďalej. Ich “spirituálny džob” je pohnúť iné duše o krok ďalej na ceste k ich rastu. Ale možno najdôležitejšia je ich schopnosť hovoriť nielen k rozumu a egu, ale aj k duši.

Skutočný guru má navyše schopnosť prevziať na seba isté stavy a tým urýchliť vývoj svojich študentov. Parmahansi Jogananda napríklad pri pobyte v indickej lokalite postihnutej elefantózou prebral na seba niektoré jej prejavy, aby uľahčil lokalite.

Upaguru

Skutoční guruovia sú veľmi vzácni. Sú zriedkavejší, ako si myslíme – a navyše skutočný guru nie je osoba, ale princíp. Sanskrit to nazýva upaguru (alebo tak nejak, pracovala som len so zvukovým záznamom), čo znamená “osviecovač bez formy”. (Sorry za slovenčinu, osviecovač je ten, ktorý osviecuje iných, na rozdiel od osvetľovača, ktorý ich osvetľuje.) U vysoko spirituálne vyvinutých ľudí je tento princíp osvietenia jasne viditeľný – ale existuje v každom z nás; je to náš vnútorný upaguru, ktorý nás núti spirituálne sa rozvíjať. Je to náš vnútorný upaguru, ktorý nás vedie z jedného úseku cesty na iný. Väčšina ľudí má počas života viac než len jedného učiteľa. Sú ľudia, ktorí prešli mnohými tradíciami a v nich mali svojich učiteľov; niektorí sa nakoniec vrátili k svojej pôvodnej tradícii, ale keď sa vrátili do východiskového bodu, už to neboli tí istí ľudia… Počas svojej cesty mali veľa učiteľov – ale viedol ich vlastne ich vnútorný upaguru, ťahal ich od učenia k učeniu, odrábal s nimi karmu s rôznymi ľuďmi, simuloval s nimi rôzne spirituálne princípy a kopal ich do zadku, keď odmietali spirituálne rásť!

Je to dosť veľký protiklad k obvyklej predstave, že máme len jedného gurua a s ním trávime svoj život, učíme sa od neho a on nám dáva testy, či sme už tak ďaleko… Všetky tie “testy” a “skúšky” sú len snaha pripútať si nás! Ale keď vnútri začneme cítiť, že sa chceme pohnúť ďalej, ale “ešte sme nezložili poslednú skúšku”, tak sa nám náš učiteľ vlastne stavia do cesty – bráni nám rozvíjať sa, pretože nás chce mať naďalej pri sebe. V tomto okamihu sa z učiteľa stáva bariéra, ktorá nám bráni postúpiť, keď nastal čas postúpiť. Takže učiteľov si vážme a majme ich v patričnej úcte, ale uvedomme si, že slúžia len nášmu vnútornému guru tattva, princípu gurua v nás, ktorému hovoríme upaguru. Oni slúžia nám, nie my im!

Mantra

Existuje mantra, ktorá nám pomáha sústrediť sa na nášho vnútorného gurua: OM GAM GURUBHJÓ NAMAHÁ.

 • Om” je bídža uvádzajúca väčšinu mantier.
 • Gam” je bídža pre Ganéšu, ktorá je aj znamením vnútorného zjednotenia – zjednocuje rôznorodé naše súčasti tak, aby sme postupovali bez vnútorných rozporov a dosiahli, čo potrebujeme. V tomto prípade “gam” odstraňuje prekážky medzi naším vedomím, rozumom, a naším vnútorným upaguruom.
 • Gurubhjó namáhá.” Pozdravom namáhá zdravíme princíp guru, ktorý v sebe nosíme.

Túto mantru môžeme použiť, keď pociťujeme potrebu buď sa pohnúť od jedného učiteľa ďalej alebo pohnúť smerom k inému učiteľovi, a nie sme si istí. Takisto ju používame, keď sa snažíme nájsť si nejakého učiteľa. Meditujeme a spievame pri tom mantru “Om gam gurubhjó namáhá”. Dovedie nás tam, kam potrebujeme ísť, a nedovoľuje nám zabudnúť na to, že náš skutočný guru sa nachádza v našom vlastnom vnútri.

20 thoughts on “O guruoch a spirituálnych učiteľoch

 1. Pekny článok.
  A hlavne pravdiví.
  80% ,,guruov” stojí aj tak ze jedno NUTELU.
  Esteze ten moj sa mi inkarnoval do jednej milej osobky.

  Helar? a ty koho pokladáš za svojho gurua?
  Gaiu?Miška?Gabiho?( toho asi nie po tej aferke s tym puknutym kokonom..)
  Alebo sebe samej si si gurua? ja by som povedal že všetko.
  Tak ale aj ja sa môžem mýliť..

  Like

  • Ja mám svojho gurua v sebe. Už som sa tak narodila – mám vnútorný fyzický pocit, keď sa potknem o niečo dôležité. Niekedy je to úplne komické – keď som čítala Miyamota Musašiho, našla som tam vetu “nedá sa bojovať len na povrchu, tak ako sa nedá udrieť len vnútrom”. Keď som ju čítala, VEDELA som, že je dôležitá – ale nevedela som, v čom. Chodila som asi dva týždne po svete a s každým ju rozoberala, až som “bola osvietená” – odrazu ma to napadlo… a zmenilo to môj život od základu!

   Môj “guru” je obyčajný fyzický pocit v bruchu – ako keď si plný napätia, pretože sa pred tebou otvárajú dvere k jedinému pokladu, na ktorom záleží. Kedykoľvek tento pocit dostanem, viem, že som na rázcestí.

   V poslednom čase bola môj “guru” Gaia. Od tej som sa za dva týždne naučila viac než od všetkých anjelov za rok a pol. A Gabriel (napriek tomu puknutému kokónu 😛 ) je moje svedomie – to najlepšie vo mne, čo sa dalo naškrabať. Miško nie, toho používali vždy na vyjednávanie a to nedopadlo nikdy v môj prospech, takže z Miška my máme fofry… 😀

   Like

 2. Praveze ja filip aj luc ked kecame tak vacsinou len s michaelom.
  Asi si uz na nas zvykol.
  Na nasu vtipnu trojku.
  🙂
  takze ty skusenosti s gaiou.
  Ale poviem ti co bol jedinecny zazitok stretnutie s budhom.
  Ja nechapem ako budha dokaze tak milovat proste cloveka.
  Skoda ze jeho smieme volat len ked sa ozaj daco vazne stane..
  to je tak raz do roka..
  ale ak budes mat dakedy problem zo srdcom.
  Volaj jeho.
  Na toto je proste uzasny.. a aj sa mi ukazal 😀 vies aky ma zlaty fejs?
  A este si robi srandu aj s anjelov 😀
  Ak je jezis lepsi ako budha tak to fakt neviem ako ten musel ,,radit” v rokoch svojho posobenia..

  Like

 3. Helar je žena bojovníčka 🙂 a tej bojovníčke ďakujem za mnoho vecí 🙂
  čikitet, nemáš icq alebo majl alebo azetko?
  s tebou by som dal normálne reč.

  Like

 4. Zdravim vsetkych,
  Helar kedze citis silu katany ked ju drzis v rukach tak az mas moznost skus Kyudo – cesta luku. Nikto by neveril kolko mudrosti, zivotnych pravd,odpovedi a nasmerovani z hora dokazete dostat z jedneho vystreleneho sipu…

  Like

 5. ahojte. necital som vsetky komentiky lebo idem vysavat, no ja tiez mam jedneho guruho, alebo ani neviem ci je jeden, ma obrovsky kamenno zelezny tron,mal mec, mal zemegulu na retazi na krku, nausnicu mal slnecnu a druhu mesacnu. dlhe vlasy mec a saty mal najprv cierne neskor sa zmenil a saty mal take svietivo krystalovo strieborno diamantovo svietiace, ako ked vsetko sa zmiesa dohromady. no a potom tam boli draci, s jednym som hovoril.
  niekto by mi vedel povedat nieco k tomu?

  Like

 6. no tak s drakmi som hovoril aj aj chceli ma dačo naučiť no ja som lenivý asi nenastal pravý čas aby som sa to dozvedel

  Like

 7. Pravý guru by mal patriť do PARAMPARY, tj,. postupnosti, sledu duchovných učiteľov. Iba tak je autorizovaný. Nikto sám seba nemôže vyhlásiť za gurua.

  Helar, o tom vnútornom guruovi..Jeden z aspektov Najvyššieho je aj Jeho realizácia ako Paramatma, Nadduša, alebo eng. The Supersoul. Sídli vedľa každej individuálnej duše a dáva jej pokyny, keď to potrebuje. Je to vlastne naše svedomie.

  Like

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.