Ako zistíme, že spirituálny učiteľ alebo guru nestojí za veľa?

Newageistická spiritualita: pretože vyhlásiť egocentrický, sebou posadnutý živočíšny druh za svojho vlastného Boha znie úžasne in!

Ani neviem, čo ma to pochytilo, keď som si šla pozrieť tento článok. Asi to bol obrázok… ja už neviem. Ale je to vec, s ktorou som sa potýkala aj ja, tak ju pre každý prípad aspoň “prerozprávam”, aby sa aj ostatní orientovali.

V úvode sú tak dve cenné úvahy. Jedna je, že to, čo sa v oblasti newageistickej spirituality dnes deje, je reakcia na zabehané, zakorenené a rigídne náboženské systémy, ktoré miesto toho, aby ľuďom dávali orientáciu, tak ich nútia slepo drmoliť poučky. Ľudia majú pocit vnútorného prázdna, lebo nedostávajú skutočné odpovede, a tak hľadajú inde – v ezoterike.

No a len čo sa zistilo, že sa v ezoterike dajú zarobiť peniaze, objavila sa v nej spleť všakovakých spirituálnych učiteľov, ktorí múdro prehovárajú k masám, ako masy majú žiť svoj život… Hej, sú medzi nimi aj skutoční spirituálni učitelia, ktorí si svoje odžili a hovoria z vlastného postrehu, ale veľa je aj takých, čo pokradnú nádherne znejúce slovné spojenia z iných vedných disciplín a mlátia prázdnu slamu, hlavne nech dobre znie…  Ľudia im to baštia, vzhliadajú k nim a mnohí falošní guruovia majú status dobreže nie superstárov! A tu prichádza druhá cenná úvaha: existencia falošných spirituálnych guruov má na svedomí, že ľudia 1. stratili dôveru v spirituálnych učiteľov a 2. keď narazia na skutočného spirituálneho učiteľa, ani ho poriadne nerozpoznajú a pravdepodobne ním pohrdnú, pretože nebude mať vonkajšie insígnie “guruizmu” – podivné meno, exotický výzor, kvetnaté múdre reči útočiace na emócie, vlastnú skupinu prívržencov a ospevovateľov a pod. A možno nebude mať webovú stránku a nebude pre ľudí organizovať “retreaty”, “sweat lodge”, “satsangy” a podobné ezo-opiáše.

A dozvedela som sa ešte jedno: vraj už existujú rejtingové agentúry, ktoré hodnotia a odporúčajú spirituálnych guruov. Smiať sa pôjdem, až dorobím tento článok. 😛

Ono niekedy nie je jednoduché nahliadnuť pod fasádu spirituálneho učiteľa a odhaliť fejk. Tu je zopár tipov:

Účtujú si masívne peniaze

Veľa falošných, zlatoústych guruov si účtuje strašné peniaze za informácie, ktoré sa dajú nájsť hocikde inde na internete, ak viete hľadať. V podstate omieľajú múdrosti z kníh iných ľudí a tvoria zlepence metód, ktoré si vyskladali z rôznych zdrojov – a potom vystavia šek. Ak niekomu platíte 295 dolárov za to, aby vám aktivoval spirituálnu 12-vláknovú DNA, tak robíte chybu.

Vymýšľajú si ľubozvučné tituly

Ľudia, ktorí o sebe sami vyhlasujú, že sú certifikovane prebudení, osvietení majstri, sebarealizovaní jogíni, vtelenia tohto a hentoho či dokonca priamo svätí, nie sú hodni toho, aby ste ich počúvali. Sú to narcisi – a bez toho môžete byť.

Ľudia, ktorí zažili skutočne prevratný okamih “osvietenia”, sa tým obvykle nevychvaľujú a nerozprávajú, ako sú lepší ako niekto iný. Vlastne sú vcelku skromní (niekedy až priskromní) a chápu, že ani im, ani ich žiakom nepomôže, keď o sebe budú vyhlasovať to či ono. Nemajú potrebu vytvárať hierarchiu; hierarchiu tvorí ten, kto chce byť “nad inými”; skutočne “osvietení” ľudia chápu, že každý z nás je niekde inde – a preto nikto nie je “ďalej” alebo “pozadu”, len “niekde inde”. 🙂

Neprijímajú kritiku

Ľudia, ktorí si vytvorili fasádu spirituality, nie sú schopní pripustiť, že by sa dopúšťali chýb, pretože to by narušilo celý ich sebaobraz a imidž. Len čo sa niekto vyjadrí kritickejšie, stáva sa v ich očiach nepriateľom, nehodným, zaostalým, nerozvinutým, niekdy dokonca páchajúcim nebodaj “čiernu mágiu” 😉 (ľudia, ja musím byť ale poriadny spirituálny neandertálec, že ma ešte stále baví robiť z toho tému! 😛 )…

Človek, ktorý chápe, že každý sme iný a tak že on nevlastní odpovede typu “one size fits all” (tá istá veľkosť sadne každému), rozpráva svoj spôsob vnímania, teší sa, ak si z toho ten druhý niečo odnesie, ale nečuduje sa, ak vnímanie toho druhého je odlišné od jeho vlastného a ukazuje problémy aj tam, kde on žiadne nevidí… Skutoční spirituálni majstri sú v sústavnom móde učenia sa – a je jedno, od koho alebo čoho. 🙂

Príliš sa sústreďujú na konečný výsledok

Toto musím preložiť doslova 🙂 : “Ak spozorujete, že spirituálny učiteľ alebo guru je takmer bizarne zamilovaný do osvieteného tohoto a osvieteného hentoho, dajte si pozor. Mnohí z týchto osvieteneckých guruov sa sústreďujú na samotné osvietenie, miesto toho, aby vás učili, ako presne ho dosiahnuť.” Mnohí z nich vám budú opisovať, aké to bude, keď to bude, a prečo to bude presne také, ale nepovedia vám, ako sa tam dostať z vašej aktuálnej pozície. Pozerajte na techniky, ktoré vás dokáže guru naučiť, aby ste dosiahli najbližšiu úroveň osvietenia – pretože osvietenie nie je bod, ale proces.

Vodu káže, víno pije

Vyhýbajte sa ľuďom, ktorí nežijú v súlade s tým, čo kážu! Ak vás učia denne meditovať – meditujú denne aj oni? Ak kážu o láske a vnútornom svetle, prejavujú aj oni lásku a vnútorné svetlo voči každému?

A zasa preklad: “Rob ako hovorím, nie ako robím” by nemalo byť ospravedlnenie spirituálneho učiteľa. 🙂

Majú potrebu byť stredobodom všetkého

Guruovia, ktorí sú v spirituálnej oblasti len preto, aby zarobili alebo si pestovali sebadôležitosť, sa sústreďujú príliš na napĺňanie vlastných potrieb: peniaze, sex a moc. Skutočne spirituálny človek vie, že materiálno a vlastný imidž treba vyvážiť aj pokorou a toleranciou a priestorom pre iných a že robiť iných závislými na sebe (lichôtkami, premúdrelosťou či strašením) je prejav veľmi nedospelej psychiky.

Prejavujú spirituálny materializmus

S týmto slovným spojením som mala odjakživa problém, pretože bolo také… višivaši. Nič presné. Vymyslel ho niekedy v 70. rokoch  Chogyam Trungpa, ktorý sám vraj nebol celkom slepý voči lákadlám spirituálneho materializmu 😉 (no jasne, jak aj inak – aby to vedel popísať, musel to najprv poznať). Hlavne v poslednom čase, kedy sa zo spirituality stal normálne mainstreamový kšeft, sa kdekto oháňa zákonom príťažlivosti a podobnými termínmi a snaží sa za drahé peniaze predávať už vlažné myšlienky. Ľudia si vytvárajú svoje spirituálne správy pre prostredie nie podľa toho, v čom sú skutočne dobrí, ale podľa toho, za čo bude prostredie ochotné platiť.

Správajú sa sebecky

Príznakom skutočne osvieteného človeka by mala byť nesebeckosť. “V spiritualite niet miesta pre superstárov a ikony. Pozornosť sa nemá sústreďovať na osobu učiteľa, ale na spirituálnu správu v jeho učení.” Nikdy nedosiahneme vlastné osvietenie, ak okrem osoby nášho učiteľa neuvidíme nič iné – a už vonkoncom nie seba

Sľubujú “skratku k osvieteniu”

Spirituálne workshopy nie sú nanič; len nečakajte, že za 5 týždňov v cene niekoľko sto dolárov dosiahnete osvietenie. Cesta k osvietenosti trvá celý život a tri týždne retreatu na Bali vám k osvieteniu pomôžu len veľmi málo. Skutočné osvietenie sa zakladá na práci na sebe, na uvedomovaní si vlastných filtrov a skreslení a ich postupnom odstraňovaní. Niektoré filtre nemôžete odstrániť, kým ste neodstránili nejaké iné… takže nepočítajte s rýchlym postupom. Ani s bezbolestným postupom. Keď sme dlhé roky žili lož a verili jej, len čo ju odstránime, dostaví sa prázdnota a bolesť – a chvíľku potrvá, než sa zaplní novým, menej obmedzujúcim presvedčením!

Nezabúdajte: všetci postupne zrejeme – len každý svojou vlastnou rýchlosťou. 🙂

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s