Ako funguje ho’oponopono

Tento článok nám poslala Ahau a ja jej ďakujem, že sa podelila o svoje skúsenosti:

Stretla som sa s tým, že ani po prečítaní kníh, ani po absolvovaní kurzu mnohí ľudia nerozumejú, o čom je ho’oponopono (mňa nevinímajúc). Mne to však nedalo a postupným pokusom žiť tento princíp som začínala chápať, v čom je jeho dar.

Ho’oponopono je vo svojej podstate jednoduché. Hlavným princípom je prevzatie zodpovednosti za všetko, čo sa v mojom živote objaví. Netreba si to mýliť s vinou. To čo sa deje, nie je ničia vina. Jednoducho je to určitá skúsenosť, ktorou sme sa rozhodli prejsť. Prevzatie zodpovednosti znamená nechcieť, aby sa zmenili druhí, ale zmeniť seba (čo už je pomerne známe duchovné pravidlo).

Ho’oponopono neanalyzuje, kde problém vznikol a čo je to presne za problém. Ho’oponopono jednoducho problém (spomienku) len čistí. Existuje mnoho čistiacich pomôcok, ale 4 základné vety sú postačujúcim nástrojom. Keď sa objaví (z nášho pohľadu) problém, miesto snahy zistiť, prečo sa to deje, kto za to môže, atď., budem len čistiť. Čistiť znamená začať opakovať tieto 4 vety, alebo použiť inú čistiacu pomôcku. Ja niekedy len opakujem “čistím, čistím”.

Či je to zlá svokra, podvádzajúci manžel, šéf, ktorý ma prehliada pri povýšení alebo zemetrasenie v Japonsku, toto všetko je súčasťou môjho života a môžem to vyliečiť tak, že to budem čistiť.

Pre lepšie pochopenie, ako to funguje, si predstavte, že Váš život je jedno veľké javisko a všetci ľudia sú herci a všetky okolnosti sú kulisy. A všetci hrajú predstavenie pre mňa podľa scenárov, ktoré som rozdal. Iba ja môžem zmeniť scenár. Ak daný problém vyčistím, jeho “pôvodca” buď zmení svoje správanie ku mne, alebo z môjho života prirodzene odíde.

Ja som v ho’oponopono objavila pre mňa dôležitý moment a to začať čistiť hneď, ako s niečim nie som spokojná. Pomáha to nenechať sa vtiahnuť do negatívneho uvažovania a emócií, ktoré vlastne vytvárajú ďalšiu negatívnu skúsenosť. My sa často pohybujeme v takomto zacyklení. Niečo sa mi nepáči, hnevám sa a tak si do svojho života priťahujem znova len zlú skúsenosť. Ak to včas utnem a poďakujem za príležitosť oslobodiť sa od niečoho, mením svoj život. Myslím, že o sile vďačnosti nemusím viac písať.

Akonáhle sa zbavím negatívneho posudzovania, dostávam sa do tzv. nulového bodu, kde sú moje vibrácie dostatočne vysoké na priame spojenie s božstvom (ktorým som ja sám, len si to negativitou blokujem) a môžem tak vytvoriť vo svojom živote, čokoľvek chcem. V tomto nulovom bode sa stávam kanálom a môžem byť obdarený inšpiráciou. Pod inšpiráciou sa myslia nápady a zhody okolností, ktoré do nášho života prinášajú to najlepšie … niekedy ešte lepšie, než si vieme sami predstaviť.

Istým spôsobom to bola pre mňa úľava, môcť sa prestať hnevať, prestať riešiť, ako toho človeka či určitú situáciu zmením. Niečo sa mi nepáči? Jednoducho čistím 🙂 Mňa inšpirácia priviedla k EFT. EFT je pre mňa hlavný nástroj, s ktorým pracujem. Všetko ostatné dočisťujem cez ho’oponopono a Shamballu. A ho’oponopono sa dá s EFT krásne kombinovať.

Ako som už v úvode písala, hlavné liečenie prichádza cez aplikáciu týchto 4 viet:

 • „Je mi to ľúto.“
 • „Prosím, odpusť mi.“
 • „Milujem ťa.“
 • „Ďakujem ti.“

Prečo práve tieto štyri vety?

„Je mi to ľúto.“ – že som sa v tejto situácii hneval na teba a dával ti za vinu, čo sa mi deje. Viem, že mi zrkadlíš časť mňa. Teraz to už viem a preberám zodpovednosť do svojich rúk.

„Prosím, odpusť mi.“ – ukazuje môj zámer odpustiť všetkým zúčastneným stranám. V konečnom dôsledku však vždy ide o odpustenie sebe samému.

„Milujem ťa.“ – oceňujem teba aj seba. Sme jedinečné bytosti zbierajúce skúsenosti, učíme jeden druhého. Si pre mňa darom tak ako ja pre teba.

„Ďakujem ti.“ – ďakujem za príležitosť prejsť touto skúsenosťou a odhaliť zranenie/spomienku, ktorú v sebe nosím. Dávaš mi tým možnosť ju uvoľniť a vyčistiť.

Tieto 4 vety je možné používať v ľubovoľnom poradí a dokonca ich nemusíte používať všetky 4 naraz. Často sa používajú v týchto dvojiciach:

 • „Je mi to ľúto.“
 • „Prosím, odpusť mi.“

Túto kombináciu odporúčam hlavne v začiatkoch práce, pretože pomáha uvedomiť si vlastnú zodpovednosť (nie vinu) za daný problém. T.zn. keď ma manžel hnevá, že mi doma vôbec nepomáha, nebudem sa na neho hnevať, pretože slúži ako zrkadlo toho, čo v sebe už nosím (pri ho’oponopono sa používa termín spomienka). Jediné čo treba spraviť … je ČISTIŤ A ČISTIŤ.

 • „Milujem ťa.“
 • „Ďakujem ti.“

Túto kombináciu môžete použiť prakticky kedykoľvek.

V Čechách som sa stretla so sympatickou MOOD skratkou (Miluji tě. Omlouvám se. Prosím, odpusť mi. Děkuji ti.)

MOOD v preklade z angličtiny znamená nálada 🙂

Prajem Vám, nech je Váš život plný inšpirácie !

10 thoughts on “Ako funguje ho’oponopono

 1. Heli, iba dodám svoj poznatok :-), keď som praktikovala hopo :-).. asi pol roka….malo by byť na najhlbšej úrovni vedomia..(inak to nefunguje) a ide o to, že sa tou priamou formou odpustenia a pokory dostávaš do všetkých svojich životov (aj svojich príbuzných a predkov) a svojich chýb v nich, ktoré spracuváva Universum, na základe vlastného prijatia všetkého v súčasnosti aj minulosti ako takej. Je to silné a u niekoho sa veci pri praktikovaní pohnú veľmi rýchlo..aj negatívne veci sa znova pripomenú – je to druh skúšky, či to, o čo sa snažíme cez HOPO zmeniť..je úmyslom čistým … to je môj poznatok..a priznávam, veľa sa u mňa zmenilo 🙂 a som šťastná, že som týmto spôsobom dokázala zmeniť svoj život.. 🙂

  Páči sa mi

 2. Ako doplnok k Ho’oponopono je Morrnahnina modlitba. Je tvorkyňa tohto nového procesu, o ktorej sa hovorí, že pomohla vyliečiť stovky, ak nie tisíce ľudí. Je jednoduchá, ale mocná:

  “Božský Stvoriteľ, Otec, Matka, Syn v jednote … Ak sme sa ja, celá moja rodina aj príbuzenstvo a všetci moji predkovia v myšlienkach, slovách a skutkoch a vo svojom živote dopustili voči Tebe, Tvojej rodine, alebo voči Tvojim príbuzným , či predkom čohokoľvek zlého od počiatku stvorenia až do dneška, prosíme Ťa o odpustenie …Dopraj nám očistenie, uvoľnenie a odstránenie všetkých negatívnych spomienok,
  blokov, energií a vibrácií a premeň tieto nechcené energie v čisté svetlo … A tak sa staň. ”

  Páči sa mi

 3. Ja som sa k tejto metóde dostala až teraz (hoci som názov počula už dávnejšie, vtedy mi to bolo vzdialené)…takže správne chápem, že ak je problém, tak jednoducho ho precítim cez tieto štyri vety? Poviem si ich a hotovo? Samozrejme to musím myslieť úprimne…Totiž tiež úplne presne nerozumiem tej metóde, hoci zodpovednosť za všetko (úplne za všetko) v mojom živote mi je priateľná a snažím sa uvedomovať si ju…A možno ju aplikovať na problémy pretrvávajúce z minulosti, trebárs aj na zlý postoj ku škole, či práci, na negatívne spomienky (rozumej situácie, ktoré sa stali), na chorobu a pod. ??

  Páči sa mi

  • Treba ich žiť, treba sa nimi stať 🙂 Prebraním zodpovednosti za situáciu, jej dáš na javo, že uznávaš-chápeš, že sa situácia deje “kvôli tebe, pre teba”, lebo si to tak naplánovala, potrebovala, atď. Tým pádom máš aj právo, sa za situáciu ospravedlniť, odpustiť a požiadať o odpustenie, vyjadriť bezpodmienečnú lásku a poďakovať za to, že si jej súčasťou….týmto ako keby vedome preladuješ energie okolo situácie.
   Kahunovia, to opakujú tak dlho, až kým príde vnútorný pocit, že týmto spôsobom bola energia situácie (problému) zneutralizovaná (vyliečená). Ja to chápem, ako hojivú mantru, kotrá sa verklíkuje, až do “aleluja” 😀

   Páči sa mi

   • nie každá mantra má v sebe odpustenie … to odpustenie tam musí byť ..a to preto, lebo na vyčistené miesto sa bez odpustenia nasťahuje ” tá istá problémová skúsenosť” a ešte sa zhorší..Ale odpustením sa ten problém hojí. ( podľa kresťanstva sa nasťahuje zlý duch na vyčistené miesto a prizve si ešte aj iných, ak nie je odpustené 😀 “kristovo učenie” a podľa mňa správne vyložené) Treba takú mantru… ktorá ďakuje za vyčistenie.. ďakovanie já rád 😀 mám 😀

    Páči sa mi

  • na vsetko co ta napadne…funguje aj ked to zatial nemyslis az tak uprimne ale si schopna to aspon precedit pomedzi zuby (teda aspon mne) ale treba vela krat, hocikedy sa ti chce. Vobec sa netreba nejak moc zamyslat len si to hovorit (alebo aj len mysliet) ako verklik dokola.

   Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.