Rýchle navodenie zmeneného stavu vedomia

Už som v ktoromsi príspevku spomenula, že som akustický typ, teda že na mňa silno pôsobí hudba a zvuky. Preto používam napríklad na rýchle navodenie zmeneného stavu vedomia pri bosorovaní alebo aj pri relaxovaní relaxačnú hudbu. Mám niekoľko obľúbených cédéčiek. Dnes sa zavenujem len jednému z nich, a to Deborah Van Dyke: Travelling the Sacred Sound (Cestovanie na posvätných zvukoch).

Ale najprv varovanie: Tak ako každý z nás má individuálnu symboliku v snoch, pri vizualizácii a meditácii (dokonca aj pri videní aury), tak na každého môžu zvuky pôsobiť odlišne. Preto je dôležité najprv si ich vypočuť aspoň v ukážke (napr. kliknutím sem, ak máte RealPlayer), aby ste zistili, čo vo vás vyvolávajú.

Tak, a teraz k cédéčku, ktoré okrem hudby obsahuje aj mantry s istým významom:

 1. Awakening je prvá skladba, ktorá je výborná na relaxovanie a sústredenie sa, keď napríklad chcem bosorovať a mám hlavu plnú myšlienok z celého dňa. Ukľudňuje ma a dostáva ma do stavu, keď sa viem celkom prepnúť na to, čo idem práve robiť.
 2. Gayatri Mantra je zaujímavá z dvoch hľadísk: najprv ako mantra, potom aj ako skladba.
  Takže najprv mantra:
  Om búr búvá svahá
  Tat savitúr varénjam
  Bargó dévasja dimáhi
  Dijojó ná pračódaját
  čo značí asi toľko ako “odhaľ tvár skutočného duchovného slnka, aby sme spoznali pravdu a priblížili sa tebe“. Skladba sa skladá z dvoch častí: úvodného nápevu bez slov a opakovania samotnej mantry. Ja ju používam v liečení seba samej a v odovzdávaní sa do rúk osudu – verím, že všetko dobre dopadne, začlením sa do sveta a prijímam jeho rád bez toho, aby som sa ho pokúšala kontrolovať.
 3. Kadosh je ďalšia mantra: Kaduš, kaduš, kaduš; adonai caváó, čo značí asi toľko ako “svätý je Pán a svet je jeho sláva“. Skladba je veľmi dobrá na napojenie sa “nahor”. Ja ju používam ako kontakt na “nadradenú inteligenciu”, keď potrebujem robiť závažné rozhodnutia, hľadám “osvietenie” v nejakej veci alebo chcem “nahor” poslať nejakú svoju žiadosť (pri vysokých tónoch druhého nápevu). Silne mi rozvibruje čelnú a korunnú čakru a ak nedopočúvam celkom do konca a nejdem s energiou dole, môže sa stať, že ma rozbolí hlava.
 4. Om Nama Shivaya je názov skladby i samotná mantra Om náma šivája s významom asi “vzdávam slávu Šivovi, pánovi sily, čistí moje telo a myseľ a prebúdza moje vnútorné ja”. Skladba je pre mňa vhodná na preberanie kontroly. Spočiatku začína vyrovnávaním sa s prostredím a skľudnením, ale v druhej časti začínajú ísť tóny zhora nadol a to vo mne vyvoláva pocit kontroly nad situáciou. Ja som tá, ktorá hovorí, ako veci budú. Je to pre mňa pomôcka pre útočné kúzla a presadenie mojej vôle. Vyhovuje mi aj zmierlivé zakončenie, ktoré ma mysľou znovu začleňuje do behu vecí a podriaďuje vyšším zákonom.
 5. Yod He Vav He je tetragrammaton YHVH a vyslovuje sa jód héi váv héi a je to podľa Kabbaly jedno z mien Boha. Skladba vo mne vyvoláva pocit, akoby som bola v strede siete (napr. Internetu) a mala odtiaľ rôznymi kanálmi prístup k hocijakým informáciám, a to sa niekedy rozbehnem aj mnohými kanálmi súčasne, teda som schopná roztrieštiť svoju pozornosť. Používam to, keď potrebujem objasniť súvislosti alebo predvídať budúcnosť. Na minulosť používam zásadne len šamanskú cestu, ktorá mi umožňuje skoky v čase, ale o tom inokedy.
 6. Om Mani Padme Hum je možno najčastejšie používaní mantra a vyslovuje sa približne Óm máné pádme ham. V preklade značí približne “sláva šperku lotosu” alebo “sláva stredu poznania”. Skladba vo mne vyvoláva pocit, že všetko dokážem dosiahnuť a že som spojená s niečím väčším a mocnejším ako len moja vôľa. Ak sa mi môj zámer nepozdáva pri tejto hudbe, nerealizujem ho, lebo by som mohla niekde uškodiť alebo dokonca poškodiť seba samu. Je to výborná hudba na to, aby som si ozrejmila, čo vlastne chcem. Prvá pomalá časť ma naladí na súlad s vyšším celkom (nech už je to čokoľvek :-)) a druhá časť s bubnami vyjadruje moju aktivitu, ktorú som schopná urobiť.
 7. Journey je bez mantry a pomáha mi dostať sa hlboko nadol do podvedomia alebo do spodných čakier a uzemniť sa (napríklad vypustiť nadbytočnú energiu po bosorovaní). Môžu za to tie časté hlboké tóny na začiatku. Ak sa niekedy potrebujete rýchlo skľudniť, je to vhodná hudba, ale treba ju skutočne počúvať, teda sústrediť sa na ňu a vynechať svoje myšlienky. Aj keď sa volá Journey, teda Cesta, a obsahuje bubny, neodporúčam ju na šamanské putovanie, lebo hlavne začiatočník v nej nenájde dostatok “dverí”.
 8. Ceremony of the seven rays je riadená meditácia. Na bosorovanie ju nepoužívam.

Z komentárov:

Elleanor: “roznu relaxacnu hudbu mozete stahovat na adrese http://www.warforum.cz , staci sa zaregistrovat a hladat v sekcii music – nezaraditelne.”

Platonicka: “z tej stranky sa mi nepodarilo stiahnut nic, ale nasla som meditacnu hudbu, ktora je zadarmo, akurat, ze si to vyzaduje pripojenie. Je na tomto linku: http://www.radiosrichinmoy.org/meditation_music .”

Viac o mantrách nájdete aj tu.

One thought on “Rýchle navodenie zmeneného stavu vedomia

Komentáre sú uzavreté.