Človek má dva typy vnímania

Na začiatku knihy The Fire From Within don Juan vysvetľuje Castanedovi, že človek má dva typy vnímania. Starí vidiaci im hovorili pravá a ľavá strana človeka.

“Pravá strana” je naša normálna pozornosť, naše bežné vnímanie, ktoré potrebujeme pre každodenný život. “Ľavá strana” je tajuplná stránka človeka, vedomie potrebné na to, aby ste sa stali bosorákom a vidiacim.

Pri učení “pravej strany” dostával Castaneda celkom bežné vysvetlenia a inštrukcie, ktoré mal napĺňať. V tomto stave považoval dona Juana a dona Genara za šamanov a bosorákov a seba za ich učňa.

V učení pre “ľavú stranu” podnikal výlety do nagualu. Naučili ho tri aspekty starého učenia: vedomie, stalkovanie a úmysel. Do stavu zmeneného vedomia ho don Juan dostával úderom na chrbát, medzi lopatky. Castaneda viackrát opisuje, ako mu ten úder vyrazil dych a na okamih skončil jeho vnútorný monológ. Kým bol v zmenenom stave vedomia, veci boli jasné a zrozumiteľné; keď sa z neho dostal, buď si ich vôbec nepamätal, alebo celkom stratil súvislosti.

To mi pripomína situácie pri channelingu. Keď mi niečo diktujú, v tom okamihu, keď tú informáciu dostávam, je absolútne zrozumiteľná, ostrá a jasná. Keď ju napíšem a potom čítam po sebe, nerozumiem, čo to vlastne má byť… Pôvodne som myslela, že je to dané tým, že informácie dostávam v obrazoch, ale tie potom pretlmočujem na slová – a teda nutne redukujem. Po tomto odseku som sa však začala zamýšľať nad tým, že channeling je vlastne tiež forma rozšíreného (teda zmeneného) vedomia – a tým pádom by tieto informácie boli učením “ľavej strany”…

V stave zmeneného, rozšíreného vedomia sa učeň správa takmer tak prirodzene ako v bežnom živote, ale má obrovskú schopnosť sústrediť sa na čokoľvek a toto sústredenie mu dáva obrovskú jasnosť a hĺbku informácií. Psychológ Mihaly Csikszentmihaly k tomuto stavu priraďuje aj stav, kedy sa zahĺbime do niečoho, čo nás baví, máme schopnosť vypnúť všetky vonkajšie rušenia, vnímame len danú vec a strácame pocit pre priestor a čas… a hovorí tomu flow, teda “tok”.

“Starí vidiaci zistili, že najlepší spôsob, ako odovzdávať svoje poznanie, bolo presunúť učňa do pozornosti jeho ľavej strany, do stavu zmeneného vedomia. Tu sa deje skutočné učenie.”

Na druhej strane, na veci zažité alebo poznané v stave zmeneného vedomia sa nevieme svojou bežnou pamäťou rozpamätať. Castaneda napríklad mal kontakt s členmi nagualovej družiny len v stave zmeneného vedomia a tak si ich v bežnom živote nepamätal; netušil, že existujú. Boli preňho nanajvýš tak nejasné postavy z nejakého sna. V zmenenom stave vedomia si človek nie je veľmi vedomý svojho okolia, pretože celú jeho pozornosť upútava to, čo sa deje a na čo sa sústreďuje.

Toto mi zasa vysvetľuje premenlivú hĺbku detailu na mojich šamanských cestách. Niekedy vidím všetko veľmi jasne a ostro – najčastejšie vtedy, keď to je z nejakého dôvodu dôležité; inokedy mám len slabý pocit, čo je okolo mňa. Predpokladám, že v tomto druhom prípade bolo dôležitejšie niečo iné – rozhovor, nejaká akcia, proste čokoľvek.

Učenie sa v stave zmeneného vedomia má svoje dopady pre bojovníka. Nikto sa nevie rozpamätať na veci, ktoré sa stali, kým bol v stave zmeneného vedomia. To pre bojovníka predstavuje takmer neprekonateľnú prekážku, pretože ak chce postúpiť, potrebuje sa rozpamätať na všetky poznatky, ktoré dostal v stave zmeneného vedomia – a to je vec osobnej energie. Aby sa na ne rozpamätal, musí dosiahnuť istú úroveň osobnej energie a majstrovstva v narábaní so svojím kotviacim bodom. Niekedy trvá celé roky, než sa učeň dostane do tohto stavu – a za tú dobu sa mu koncepcie a techniky bosoráctva už zažili, dostali doslova pod kožu, čiže majú potrebnú silu na to, aby sa pohol ďalej.

3 thoughts on “Človek má dva typy vnímania

 1. Mne sa to stavalo pri citani Castanedovych knih.
  Neskutocne som sa do nich zahlbil pri citani, ked na nete najdem nejake velmi dolezite uryvky, ktore opisuju zasadne fakty, ktore nie je mozne aby som v knihe prehliadol tak casto zistujem, ze o nich citam vlastne prvy krat i ked by som to mal uz vediet.

  Páči sa mi

  • 🙂 Poznám. Tiež ma zaskočí, keď niekto vytiahne informáciu z knihy, ktorú som čítala x-krát, ale nepamätám si ju… Len ja som to už zvaľovala na sklerózu. 🙂

   Inak, je to asi týždeň, čo sme o Castanedových knihách hovorili s Gabrielom:

   Vieš, čo je sranda? 🙂 Chcela som povedať, že to s tým „všetko je rovnocenné“ znie celkom ako don Juan, len sme to potom zakecali.
   V tých knihách je veľa pravdy. Je písaná vo vrstvách – aby si ju pochopila, musíš v tej vrstve vibrovať. Aby si dekódovala odtlačok v svojej obálke, musíš sa naň nastaviť. Až potom začínaš vnímať jeho tvar a začínaš chápať jeho zmysel. Tak je to aj s tými knihami. To, čomu si hovorila „hypnotický štýl“, bolo len nalaďovanie sa vibrácií. Tvoje vlastné boli nižšie, ale už cítili, že je niečo za nimi. To sa ti stane zakaždým, keď tie knihy vezmeš do rúk. Sú mnohovrstvové.
   Mnohodomenzionálne?
   🙂 Ak to tak chceš, tak aj mnohodimenzionálne. V každom prípade len čo sa posunie tvoja vibrácia, začnú rezonovať iné významy. Preto ťa ženiem do toho, aby si ich čítala znova a znova. Prvá kniha ťa „otvorí“. Druhá začne rezonovať vyššie. Potom čítaš znovu prvú, ale už v nej čítaš nové myšlienky… Rozumieš?

   Páči sa mi

   • no ci pana, zrejme napisem teraz uplne odveci ale zajtra cestujem do talianska a mam taky silny pocit že sa tam niečo stane – posun, zazitok, skusenost – neviem co, niečo podobne mi neskôr povedala aj znama a ked pridem po dlhej dobe na eprakone, pol obrazovky mi zaplní obrázok s benátskymi maskami – idem aj do benatok 😀 – tak naň kliknem a som tu … no som zvedavý ako tento članok využijem na dovči 😀 ….

    Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s