Ako som vyskúšala watsu (by Santiguada)

„Watsu je kombinácia hydroterapie a shiatsu. Masér aj klient sú vo vode telesnej teploty, zvyčajne bazéne. Masáž obsahuje veľa pohybu a zahŕňa aktiváciu energetických línií prebraných zo shiatsu.“ (voľne podľa Wikipédie)

K tomuto zážitku som sa dostala ako slepé kura k zrnu. Delím sa oň s vami, lebo len málo stavov zmeneného vedomia bolo zatiaľ lepších ako toto. A to som toho za poslednú desaťročnicu odmeditovala, odjogovala, odsnívala, odpostila, odtancovala a odbubnovala dosť.

Poukážku na watsu som dostala do daru na Vianoce. Tie minuloročné. To, že som ju doma presúšala vyše roka hodnoverne popisuje level pohodlnosti, v ktorom sa práve nachádzam.

Keď si totiž predstavím, že si mám: zbaliť veci do bazéna, ísť na druhú stranu mesta; tam sa prezliecť, zase osprchovať (čo na tom, že som sa výdatne vyspršila už doma – hygiena); vyplniť zdravotný dotazník (ktorý som si odmietla vytlačiť a vyplniť predom); a teplý pokec s watsu terapeutkou o tom, čo očakávať;  plus to isté len v opačnom poradí potom, obohatené o fúkanie vlasov, pretože aj keď nie bohvieako studený, je stále február – som z toho unavená už teraz.

Zas masáž je masáž; pre mňa príjemný zážitok a som vďačná, že mi nevadí, keď sa ma niekto cudzí dotýka (argument môjho muža prečo watsu určite, ale určite nevyskúša).

Od darcu mi bolo naznačené, že toto nie je len obyčajná masáž, žmurkžmurk, ale “terapia“.  A mne teda nepríde okej, aby hocikto vykonával akúkoľvek jeho predstavu terapie na mne bez môjho súhlasu. Cítiac sa ako Che Guevara som šla googliť.

Na stránke sa pod benefitmi uvádza hlboké uvoľnenie fascií a svalov, znížené zaťaženie kĺbov, zredukovaný tlak v chrbtici a fakt, že voda prirodzene relaxuje, a tým sa zlepšuje trávenie, imunita a dýchanie. Píše sa tam aj to, že watsu uvoľňuje emočný stres zo svalov a buniek.

Takto.

Myslím si, že telo a vedomie sú spojené nádoby. Že zmena v jednom spôsobí zmenu aj v druhom.

Mám skúsenosť, že mne masáž dokáže pohnúť zavrznuté, a rátala som s tým, že toto bude niečo hlbšie ako len ostrý laktík medzi lopatky.

Tiež mám pocit, že telo si na rôznych miestach ukladá rôzne traumy. U mňa je to pri lopatkách.

Vodu vnímam ako silný element, súvisiaci s emóciami a schopný očisty. Viem, že bezváhový stav uvoľnenia v teplej vode za prítmia dokáže evokovať vnemy dieťaťa v brušku a pocity s tým spojené.

A aj keď som do istej miery danú kočku chápala, prečo si na stránku nevyvesila “robím tu aj s dušou, nielen vaším telom“; bola som skalopevne odhodlaná, že v mojom prípade pôjde čisto o relaxačnú masáž, a čakry nech si každý chytá svoje.

Takže som si zbalila župan a šľapky (uterák zabudla), vyplnila dotazník a zhodnotila, že na to, že tá kočka bola cudzia a mala ma teraz hodinu babrať v bazéne, mi nebola nesympatická.

***

Tak, a teraz, keď už som obkecala všetko možné , lebo mám bobky, či sa mi podarí opísať ten zážitok, skúsenosť samotná.

Terapeutka bola vynikajúca.

Vedela, čo robí.

Išla som tam v správny čas.

Vošli sme do farebne nasvieteného bazénu, v miestnosti hrala hudba. Na nohy mi pripevnila nadnášacie plaváky, a ja som si ľahla na hladinu

V duchu som vyslovila vďaku jej rukám, že sa o mňa idú starať a odovzdala dôveru jej a tomu, čo robí. Robievam to aj pri bežných masážach a prisahala by som, že častokrát zjemnejú – čo mi vyhovuje, lebo potom nemusím trikrát vysvetľovať, že fakt slabšie. (Thajky sa mi pri tom vždy smejú.)

A potom som vnímala na viacerých úrovniach. Tela, z ktorého sa stala prúdiaca voda; a vedomia, ktoré cestovalo.

Bola som pohyb so senzorickým vnemom.

Zároveň to bol telesne najbohovskejší nesexuálny zážitok, aký som kedy mala.

Predstavujem si, že takto to majú lucídni snívači, keď lietajú. Ja som sa tak cítila.

Potom som bola delfínom. Aspoň si predstavujem, že tak nejak sa musia cítiť delfíny. Doslovne, tým, ako som plávala bez pohybu rúk a nôh; a metaforicky tým, akú slobodu som zažívala. Neskutočnú slobodu.

Dodnes neviem pochopiť, ako je možné, že dokázala v bazéne o veľkosti 5×4 metre manipuláciou môjho tela vyvolať pocit, že práve fičím oceánom. Okolo mňa sú delfíny, rovnako rýchle, a mňa vedie jeden konkrétny. Nahlas som sa pri tom smiala cez pár sĺz od šťastia. Nikdy som ešte zmysluplne lucídne nesnívala; takže môžem len predpokladať, ale bolo to pre mňa ako hmatateľný vnem lietania vo vesmíre medzi galaxiami a plávania v oceáne na striedačku; a zároveň vedieť, že to nie je moje fyzické telo, čo to zažíva.

Cítila som úplnosť. Šťastie. Slobodu. Rada si predstavujem, že toto je esencia môjho bytia.

Ten stav bol najintenzívnejší v bazéne a po zvyšok dňa. Prsty mi len tak lietali po klávesnici, upratovala som do polnoci, a šla spať o jednej jedine preto, že som nevedela, či táto energetická eufória bude pretrvávať aj zajtra. Pretrvala.

Mám viac energie. Chodím svetom s hlavou hrdo vztýčenou ako Xena, princezná bojovnica. Menej vrískam na dieťa. Som spokojnejšia a šťastnejšia, že svieti slnko.

Z čisto fyzickej stránky som cítila, že s tým uvoľnením “až na bunkovú úroveň“ nepreháňali.

Zažila som krásne relaxácie tela pri meditkách alebo po joge, ale toto bolo fakt, ako by mi niekto uvoľnil celého človeka. Vyše týždňa som si ten stav dokázala vyvolať na povel, len čo som si sadla-ľahla a povedala telu zobrať sa presne tam.

Ja odporúčam, ak chcete hĺbkovo regenerovať telo, uľaviť boľavému chrbtu, je vám príjemne v bazénoch a uvítate, keď vás pri masáži nehnietia ako kváskové cesto.

Z tej duševnej stránky to vnímam ako veľmi potentný spôsob vycestovať (meditačne; k sebe; k zdroju; šamansky, akokoľvek), poprípade nechať ísť nejakú starú bagáž.

Potenciál na prácu s materskou ranou vnímam a myslím, že v budúcnosti sa pôjdem pozrieť tým smerom.

Neodporúča sa pri kinetóze a strachu z vody.

 

One thought on “Ako som vyskúšala watsu (by Santiguada)

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s