Šamanskí sprievodcovia: Páv

Páv stelesňuje nádheru, krásu a večnosť.

Pávy patria do jednej rodiny spolu s bažantmi a kurami. Samčekovia majú krásny chvost, ktorý pri vábení samičky rozprestrú a predvádzajú. Majú veľmi prenikavý, škrekľavý hlas. Chovajú sa pre okrasu vo veľkých parkoch (kedysi zámockých).

Keď do nášho života vstupuje páv, poskytuje nám svoju dôstojnosť a charizmu. Ukazuje nám, ako máme rozvinúť “šat” našej duše do jeho plnej krásy. Ako na zem viazaný vták nám dáva schopnosť zakoreniť našu energiu pevne v zemi, rozvinúť ju a prejaviť ju – sme viac, než sme si o sebe mysleli. Vzbudzuje v nás spomienky na staré rituály. Keď nás sprevádza, ľudia na nás pozerajú s úžasom a venujú nám plnú pozornosť. Naša vnútorná krása sa rozvinie; už sa nepotrebujeme skrývať. Páv nám ukazuje, že Raj vieme nájsť už na Zemi tým, že cez seba necháme pretekať božské poznanie. Ukazuje nám koleso života a núti nás tancovať náš životný tanec.

V starých dokumentoch sa páv spája často s “kráľovským”. Bol zasvätený bohyni Hére, v hinduizme na ňom jazdí bohyňa Lakšmí a spájajú sa s ním Brahma, karma a Sarasvátí. Predstavuje slnko, mesiac a hviezdy a Koleso života. V hinduizme sa hovorí, že páv má šat anjela, hlas diabla a krok zlodeja 😛 .

V Japonsku/Číne je zasvätený bohyni milosrdnosti Kuan Jin, ktorá jeho perami požehnáva svet. V Číne symbolizoval vysoký post, jeho chvost predstavoval nebeskú klenbu a “oči” na chvoste predstavovali hviezdy. Navyše oči na pávom chvoste predstavujú aj vševidúce božské oko, prípadne oko nášho srdca. A pretože páv svoje perá zhadzuje a rastú mu nové, predstavuje sebaobnovu, nesmrteľnosť a večnosť.

O pávoch sa navyše hovorí, že keď zomrie jeho partner, zomrie aj páv – preto je symbolom trvalého vzťahu a vernosti až po hrob.

Z jeho temnej stránky páv poukazuje na:

 • samoľúbosť a sebazveličovanie
 • márnivosť
 • ničím nepodloženú pýchu
 • hlúposť (uprednostnenie zovňajšku pred vnútornými hodnotami).
Súčasť cyklu o šamanských sprievodcoch

One thought on “Šamanskí sprievodcovia: Páv

 1. Dobrý deň,
  raz som si kúpila náušnice z pávích pier, no kolegyňa ma zarazila informáciou, že prinášajú smolu a nešťastie. Čo je na tom pravdy?

  Ďakujem za odpoveď

  (mimochodom celú stránku chválim a beriem “všetkými desiatimi” ako sa hovorí 🙂 )

  Ewo

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s