Šamanskí sprievodcovia: Myš

Myš stelesňuje spojenie, komplexnosť a rovnováhu. V mojej obľúbenej rozprávke navyše hovoria: “všude jako myška šedá v kožíšku šedém proklouznete“. 😛

Myši sú na Zemi už 10-15 miliónov rokov, ale ešte stále sú v svojej evolúcii a ani zďaleka nedosiahli jej kulminačný bod. Pretože ich telesná štruktúra nie je špecializovaná, umožňuje im to rozšíriť sa do tých najrozličnejších oblastí a udržať sa tam. Preto aj existuje nespočetné množstvo druhov. Najznámejší druh je  sivá až hnedá, zriedkavo aj biela myš domáca. Dobre sa šplhá, behá, skáče, pláva, hlodá, hrabe a vyhrabúva nory a chodbičky v zemi. Má veľmi dobre vyvinutý sluch, čuch i zrak. Svoje hniezda robí v bezprostrednej blízkosti potravinových odpadkov. (U nás v komposte žije napríklad jej odroda, “myš kilometrová” 😀 .)

Myši domáce žijú spravidla v kŕdľoch, ktoré pozostávajú z viacerých veľkých rodín. Každá z týchto rodín značkuje svoje teritórium a netrpí na ňom cudzie myši. Myši poľné, naopak, nie sú viazané na teritórium, pohybujú sa slobodne a len vo výnimočných prípadoch sa približujú k ľudským obydliam; živia sa zrnom.

Myši sa rozmnožujú po celý rok, ale napriek tomu sa veľmi nepremnožujú, pretože slúžia ako potrava dravým vtákom, mačkám, sovám, líškam a ježkom.

V Egypte bola myš poslom bohov a predstavovala pôsobenie dobrých duchov. V Ríme znamenali biele myši šťastie a boli priradené Apolónovi a Jupiterovi. Myšie mory platili za trest Boží. Verí sa, že ľudské duše sa môžu ukryť v myšiach. Preto biele myši môžu predstavovať aj duše nenarodených detí, ktoré ohlasujú svoj príchod. V rozprávkach myši často vystupovali ako zosobnenie bosoriek a černokňažníkov, ktorí sa na ne menili, aby mohli špehovať alebo nebadane sa pohybovať, prípadne ujsť. Niekedy vystupujú ako verní pomocníci, ktorí hrdinovi pomáhajú prekonať nástrahy. Prírodné bytosti, škriatkovia, víly, domáci škriatkovia a pod. sa často objavujú v podobe myši. Myši sú inteligentné a pomáhajú človeku tým, že miesto neho riešia hádanky, na ktoré je sám krátky.

Ak do nášho života vstúpila myš, prináša so sebou rovnováhu a medicínu Zeme. Ukazuje nám, ako sa dosahuje rovnováha síl a ako pôsobí princíp príčiny a následku na našu karmu. Ukazuje nám staré príbehy a spomienky, ktoré nás formovali, nevyriešené vzťahy a situácie z minulosti, prítomnosti i budúcnosti. Ukazuje nám, ktoré situácie nás zhrýzajú a môžu nám privodiť chorobu. S pomocou myši ich vieme teraz vyriešiť a vynulovať a nechať za sebou.

Myš nám ukazuje aj diery v našom energetickom poli a nevedomé napojenia na naše energetické pole, pomáha nám ich pochopiť, odstrániť alebo použiť na osobný rast. Vyzýva nás viac počúvať správy z nášho podvedomia a držať sa ich. Bráni nám zaliezť znova do kúta a správať sa ako obeť udalostí, ale nás vedie k tomu, aby sme problémy odstraňovali. Prenáša na nás svoju schopnosť rýchlo revitalizovať našu energiu, posilňuje našu dôveru v budúcnosť a úspech a zostruje naše zmysly.

Myš zbiera a uchováva informácie až do okamihu, kedy ich budeme potrebovať. Zdržiava sa na prahu medzi vedomím a podvedomím a pomáha nám uvedomovať si niektoré nevedomé konania tým, že prenáša informácie medzi vedomím a podvedomím. Ukazuje nám inteligentné východiská. Niekedy predstavuje naše ukradnuté alebo stratené kúsky duše a dokáže nám pomôcť priniesť si ich späť.

Myš zo svojej temnej stránky predstavuje:

 • všetečnosť, zvedavosť
 • nedostatok sebavedomia
 • nepokojného ducha, neschopnosť sústrediť sa
 • “neviditeľnosť” v očiach iných
 • stratu prehľadu, strácanie sa v detailoch
 • podvedomé hrozby a chorobu
 • existenčný strach, pocit bezbrannosti
 • cudzie energie, ktoré vnikli do nášho energetického poľa (často v podobe viny, trestu, útoku, zlosti a zlého svedomia).

Ďalšie asociácie:

 • kameň: mliečny/biely quartz
 • Element: Zem, Vzduch, Voda
 • farby: sivá, zlatá, červená, oranžová, hnedá
 • symboly: zrno, jablko
 • myš v snoch: správa od podvedomia, ukazuje na netušené prepojenia a nazbierané poznatky
 • afirmácie:
  • “Zdroj ma vedie, aby som mohol rozvinúť svoj skutočný potenciál.”
  • “Dôverujem moci svojho podvedomia, ktoré ma povedie k šťastiu a blahobytu.”
Súčasť cyklu o šamanských sprievodcoch

4 thoughts on “Šamanskí sprievodcovia: Myš

 1. Ja som mala mysicku v sakralnej cakre. Povedala som jej, nech si hlavne dava pozor, kedze v zakladnej mám hada 🙂 budem ich musiet opat ist pozriet. Davate pri putovani dokopy aj zvieratka, ktore su v reali jeden druhemu zradlom?

  Páči sa mi

  • 😀 Jasne. Je zábavné sledovať, čo z toho vylezie. 😆 Mnohokrát sú zvieratká múdrejšie ako ľudia a pochopia, že sa dopĺňajú. Ešte dobre, že v čakrách nepanuje hlad. (Aspoň nie vždy.) 🙂

   Pre mňa bolo naposledy zaujímavé sledovať, čo to urobí, keď sa panter dá dokopy s medvedicou. Čakala som meranie síl – a oni sa miesto toho išli hrať… 🙂

   Liked by 1 person

   • 🙂 tak skusim. No, ten moj had bol hladny a bola mu zima, ked som za nim prisla prvykrat. Vtedy by asi susedku zbastil 😉 ta sa tiez potulovala tak bezprizorne po bezutesnom prostredi. Ja ked citam o tych tvojich hravych slonoch a panteroch v krasnej prirode – musim tusim popracovat na sebe 😀

    Páči sa mi

 2. Od noci ma sprevádza myš 🙂 V sne dve malé a jedna veľká a vypasená, svetlohnedé s jemným kožúškom. Behali po dome. A, furt mi prichádza na jazyk. No, udičkárovo dnes žijem 😀 😀 😀

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s