Ako viete, kedy z vás hovorí programovanie ega?

Ako viete, kedy z vás hovorí programovanie ega?

Minule prezdieľala Rikka Zimmermanová časť zo svojho kurzu, kde práve toto rozoberá. Je to otázka, s ktorou z času na čas zápasíme všetci, takže som sa rozhodla ísť si to pozrieť…

Ale pekne po poriadku. Nikto nepochybuje, že máme “ego” – ale každý si ho interpretujeme po svojom. Pre mňa “ego” je jednoducho latinské slovo pre “ja”. Vymedzuje, kto sme a kto už nie sme vo vzťahu k okolitému svetu. Keby sme ho nemali, nevedeli by sme povedať, kde končí lyžica polievky a začínajú naše ústa 😉 – takže ego je vlastne veľmi užitočná vec… vlastne.

Problém nastáva vtedy, keď sa do toho začne pliesť výchova. Ako deti nemáme vytvorený vôbec nijaký rozlišovací mechanizmus a navyše máme silnú potrebu zapáčiť sa okoliu, aby nám dalo papať, utrelo nám zadok a pomojkalo nás. Tieto dve veci dohromady zodpovedajú za to, že nekriticky preberáme všetko, čo nám “veľkí” povedia, prípadne si začneme interpretovať udalosti tak, aby nám umožnili nevypadnúť z nášho dôverne známeho prostredia.

Na základe tohto programovania si potom vytvárame v našej detskej hlavinke predstavy o tom, kto sme a akí sme. Tomuto hovorím ešte stále ego, ale už nie to zdravé, pôvodné, ale “nadstavbové”. Nadstavbové ego je šanón plný predsudkov, postojov a interpretácií, z ktorých väčšina nebola robená vo veku a spôsobom, ktorý by sme inak brali vážne… a preto nám robia potom po zvyšok života často problémy. Neodrážajú realitu; odrážajú svet, ako si ho vysvetľovalo naše prostredie. Vishen Lakhiani tomu trefne hovorí: “Žijeme podľa pravidiel dávno mŕtvych ľudí.” 🙂

V ezoterike rozoznávame dva druhy stavov – jedny nás “sťahujú” (ako v kŕči) a spájajú sa s očakávaním alebo precítením poranenia, kým druhé nás “rozpínajú” a spájajú sa s dychtivým vzrušením a zvedavosťou.

Naše programovanie sa zakladá na tom, za každú cenu nás ochrániť pred bolesťou a poranením. Takže ako sa bude cítiť naša reakcia z “nadstavbového ega”? Ako stiahnutie, kontrakcia. Ako keby odrazu na vás vyhúkol “exoskelet” – ochranné brnenie. Ešte aj vaše pohyby sa zmenia: prikrčíte sa, hlava ide dopredu, aby chránila zraniteľné hrdlo a krkavice, tým sa nahrbíte a hruď vám vpadne a ťažšie sa vám dýcha. Toto je veľmi vhodný postoj, pokiaľ máte záujem cítiť napätie, nervozitu či strach.

No a Rikka Zimmermanová: Cítite sa ako Obeť. Veci sa vám dejú, ste v nízkej vibrácii. To s vami robia vaše presvedčenia – programy ega ich používajú na to, aby vás kontrolovali.

Väčšinou to prebieha nenápadne – dve-tri presvedčenia na “pohodovej” rovine zaujmú vašu pozornosť a začnú vás ťahať nadol, až sa vaše vnútro začne sťahovať a dostavia sa pocity strachu a odporu. S každou hlbšou a hlbšou úrovňou klesá vaša energia a nakoniec už ste tak posťahovaní a zakŕčovaní, že sa takmer neviete hýbať.

Ako z toho von?

Ako z toho von? Tak predovšetkým, ešte kým sme v relatívne pohodovom stave, potrebujeme zaregistrovať, že sa ozývajú vovychovávané programy a snažia sa nás zneistiť. Veľmi často majú hlas kritiky alebo pochybností. Potrebujeme ten okamih zachytiť. Potom môžeme využiť techniku, ktorú poznám od Siranusa Svena von Staden a on ju nazýva Stop-Challenge-Choose (teda Zastav sa-Spochybni-Zvoľ si): vnútorne urobíme “krok späť”. Poodstúpime, odosobníme sa od emócie, čo sa v nás dvíha, a pozrieme na ňu “z balkóna”. Sme súčasne herec na javisku i divák na balkóne. Z tejto polohy dokážeme predpokladať možné vývoje, keď zareagujeme tak či onak. Hlavne si položme otázku: “Keď zareagujem takto, pomôže mi to – alebo ma to podrazí?” A keď poznáme odpoveď, môžeme v duchu vkročiť do pôvodnej situácie späť – a zistíme, že jej emocionalita sa medzičasom výrazne zmenila…

Rikka upozorňuje ešte na niečo: keď spadneme do Obete, súčasne spadáme aj do Útočníka! Vezmime si situáciu, kedy sme vyšťavení. Len čo si to povieme a vnoríme sa do pocitu “už mám dosť” (=sami seba zaženieme do pomysleného “kúta”), budeme na každé vyrušenie reagovať prehnane agresívne a môžeme na toho druhého zaútočiť. Presne tak reagujeme, keď sme v nejakej životnej kríze a odrazu prikvitne nejaký pozitivistický bodrík a začne nám radiť, ako sa nemáme mračiť… 🙂 Rátam, že sa chytáte. (“Čo ty vieš o tom, ako sa cítim… Keby si bol prešiel tým, čo ja…” 😛 )

Ďalšia obľúbená taktika, keď spadneme do Obete, je začať sa veciam vyhýbať – otrčiť nožičky do neba ako chrobák, čo sa tvári, že je mŕtvy, len aby ho nechali na pokoji. Zalezieme si niekam (najčastejšie pred telku alebo do chladničky) a vyignorujeme sa na zvyšok sveta. Ale aj to je len emocionálna reakcia – vo všetkých troch prípadoch sme tomu, čo nás vysunulo do Obete, umožnili narásť v našich očiach do rozmeru väčšieho ako my sami

Všetko stojí a padá s tým cvičením Stop-Challenge-Choose. Ak sa nezastavíme a nezačneme si voliť, ako zareagujeme, budeme reagovať z našich vovychovávaných automatizmov – a tie sú na to, aby nás udržiavali v pozícii Obete!

3 úrovne prejavov nášho programovania

Nadstavbové ego prichádza na troch úrovniach. Tá prvá je absolútne automatická. Vaše programy riadia vaše reakcie. Nemáte možnosť nič si voliť; väčšinou si ani neuvedomujete, že by tu možnosť voľby bola. Žijete z rutín, ktoré do vás nahvízdali vo veku do 7 rokov. Veci sa vám dejú a ste hádzaní z jednej situácie do inej a snažíte sa ich nejako pretrpieť. Bojujete, vzdorujete a prehrávate.

Druhá úroveň je, keď už si začíname uvedomovať, že by sme si mohli aj zvoliť inú reakciu. Že by náš život mohol byť aj iný ako to, čo dnes je. Lenže keby sme šli hľadať niečo iné, mohli by sme pri tom prísť k úrazu, a tak nás naše programovanie začína nútiť pozerať navonok a rozptyľuje nás tým a hentým, len aby sme sa nepohli z miesta. “Až budeš mať vzťah, budeš šťastný.” “Až budeš slávny, budeš šťastný.” “Až budeš bohatý, budeš šťastný.” Žijeme v podmienke. Pachtíme sa  a snažíme sa stať a snažíme sa mať. Takto sa nás programovanie snaží naviesť na to, aby sme hľadali vo vonkajšom svete a trápili sa nad vonkajšími okolnosťami – nad ktorými aj tak máme pramalú kontrolu… Naháňame sa za vecami, snažíme sa ich dosiahnuť, potom sa ich kŕčovito držíme a nechávame sa nimi vlastniť. Napríklad sa nechávame vlastniť názorom iných na nás. 🙂 Rezonuje to?

No a potom je tu tretia úroveň – keď začneme svoje pôvodné programovanie babrať. Čo myslíte, ako sa tomu poteší vaše programovanie? No nijako… Začne sa búriť, začne s vami bojovať, uchýli sa k uhýbacím manévrom, alebo sa hodí o zem a bude čakať, až vás to babranie prejde. Čím bližšie sa dostávate k jadru svojho programovania, tým častejšie sa dostavia útek, útok alebo zamrznutie. Váš vnútorný hlas vás začne upozorňovať, že sa snažíte a veci sa zhoršujú; že napriek vášmu úsiliu sa nehýbete vpred, že predtým vám bolo lepšie… (Poznanie posledných dvoch týždňov môjho života. 😕 Už som musela byť hodne blízko… a neustála som to. 😕 ) Prípadne zamrznete v nerozhodnosti a dezorientácii: “neviem, čo robiť… čo by som ešte mohol/mal… dnes sa na to necítim… no tak tentokrát poľavím a zasprávam sa ako blbec…” Všetko to slúži len na to, aby ste zostali zavrznutí v tom, ako to bolo doteraz!

A celkom nechutné poznanie na záver: Obeť, Útočník a Mŕtvy chrobák existujú na všetkých troch úrovniach. Na automatickej ste automaticky jedno, druhé či tretie. Na druhej úrovni ste Obeť tým, že sa snažíte nájsť seba mimo seba. Alebo si nájdete vzťah, aby ste “boli šťastní”, a potom toho druhého začnete kontrolovať (aby vás neopustil) a šikanovať (aby bol ešte viac podľa vašej predstavy) – ste Útočník. A keď vám to nevyjde, abdikujete na vzťahy a hľadáte šťastie v tej chladničke. 😛 (Alebo sa pustíte písať knižky. 😉 I tak še da.)

A teraz otázka na vás, ktorí ste sa dočítali až sem: čím by sa podľa vás prejavovali Obeť, Útočník a Mŕtvy chrobák na tretej úrovni? 😉

One thought on “Ako viete, kedy z vás hovorí programovanie ega?

 1. Vo filme pśla kone na betóne, hovorí Teči Pavlíne: Tenchlapec, s ktorým som chodila, rozišla som sa s ním.
  To ti je strašný sebec, nedokáže absolútne nič pochopiť, čo cíti druhý.

  To je tak dobre a výstižne povedané.
  Teraz moja teória k sebectvu.

  Sebecká povaha ide zvyčajne ruka v ruke s bezcinosťoui, lebo taký človek necíti empatiu
  ktoroou chápe, čo cíti druhý a je akousi zábranou ubližovať.

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s