Mentalitu Obete si tu oklebecujeme už hodnú chvíľu. Na prvý pohľad sa k nej nikto veľmi nehlásime… O to desivejšie bolo pre mňa zistiť, že ja, čo som si celý život postavila na tom, že “nie som žiadna obeť”, presne do rutín Obete znova a znova spadám… To preto, že sú také nenápadné. Že ich nevnímame ako “obeťovanie”.
Dnes (čo je pre vás včera) som u Robina Sharmu počula veľmi pekné zhrnutie toho, čo mentalita Obete je – a tak ho sem pridávam.
Tak po prvé: Obeti sa život deje. Zlý, zlý životisko, ktorý si robí, čo ho napadne, a ustavične mi robí prieky. 😉
V dnešnom svete je tých Obetí hodne. Spoznáme ich podľa toho, že si radi ťažkajú, radi sú spravodlivo rozhorčení alebo nahnevaní, radi svoju silu odovzdávajú okoliu. Svoj život žijú v permanentnej kríze a “hasia požiare”. To preto, že sú reaktívni – udalosti neplánujú a nepredvídajú. Nemajú dlhodobú vyhliadku (ktorej sa hovorieva vzletne aj “vízia” 😉 ) a stratégiu a tak im nezostáva nič iné, než situáciu vyčkať, zistiť, aká je, a potom na ňu nejako zareagovať.
“Obete nie sú vôbec strategické. Nerozmýšľajú, kde chcú byť o mesiac, o rok, na konci života… Sú veľmi, veľmi reaktívne. Ale viac než čokoľvek iné spoznáte Obeť podľa toho, že odovzdáva svoju moc vonkajším podmienkam. Hovoria: “Nie som dobrý v práci, pretože prichádzam z problémového prostredia.” Alebo: “Nemám veľa peňazí, pretože vo svete nie je dostatok peňazí.” Prípadne: “Nemám úžasný vzťah, pretože niet dosť úžasných ľudí.” Doslova odovzdávajú svoju moc vytvoriť si pre seba úžasný život externým podmienkam.” — Robin Sharma
Títo ľudia majú nízky pocit kontroly nad vlastným životom, ktorý pozostáva z newageistického preinterpetovania si vlastných pocitov: “veď to nie je až také strašné, veď aj to je na niečo dobré”.
🙂 Chytáte sa? Lebo ja áno.
Potom je tu ten druhý typ človeka, ktorý Sharma nazýva lídrami a ja im hovorím v zmysle castanedovskej tradície “bojovníci”. Ten preberá kontrolu nad svojím životom do vlastných rúk. Neobviňuje, neodovzdáva svoju moc iným a nevytáča sa. Keď niečo nevyhovuje, tak začína skúmať, čím v svojom prístupe, správaní, interpretáciách to nevyhovujúce zapríčiňuje – a potom to zmení. Sharma tomu hovorí “absolútna osobná zodpovednosť” a ja zas v zmysle castanedovcov to nazývam bezchybnosťou.
Ako sa posunúť od Obete k Bojovníkovi?
Môj osobný postup vyzerá nasledovne:
- Do besnoty sa naštvať na seba a svoj priblblý prístup k situácii. 😛 (Bez tohto naštvania nemám potrebnú emocionalitu, aby som niečo menila a vydržala pri tom tak dlho, kým sa z toho nestane nová rutina.)
- Začať si klásť nasledovné otázky:
- Čo na mne a mojom spôsobe života zapríčiňuje túto nevyhovujúcu situáciu?
- Čo na mojom myslení ju zapríčiňuje?
- Čo na spôsobe, akým každodenne fungujem, ju zapríčiňuje?
- Čo na mojom každodennom správaní vytvára pre mňa nevyhovujúci stav?
- Keď už mám snímku vecí, do ktorých sa dá okamžite pustiť, prichádza ešte dôležitejšia otázka. Viem, čo chcem dosiahnuť – aké správanie, myslenie a spôsob života potrebujem na to, aby som to dosiahla?
- A potom ísť, nájsť si prípadne vhodný kopírovaniahodný vzor a začať veci meniť. (Nie stonkať, aké je to ťažké. Nie nariekať, ako pre to nemáme podmienky. Rozkývať sa a ak to nejde, tak zaťať zuby – podľa možnosti do niekoho, ak ste ako ja. 😉 Tomuto poslednému castanedovci hovoria “neľútostnosť”. Ja tomu hovorím aj “besná bosorácka vôľa”.)