Nič netrvá večne

Jedna z vlastností ľudského vnímania je, že sa zahlbuje do situácií. Ponorí sa do nich a stráca perspektívu. Ak je situácia dobrá, je to príjemné: bahníme si v nej, vaľkáme sa v dobrom pocite a dobíjame si baterky. V tomto stave sme schopní úžasných vecí ako odpustenie starých krívd, akceptovanie nejakého príkoria bez toho, aby na nás zanechalo jazvu, či neutralizovanie starých tráum. Prebytok pozitivity, ktorý vnorením sa do situácie získavame, dokáže napraviť diery v našej energetickej obálke.Horšie to je, keď sa prihodí niečo nepríjemné a naša pozornosť sa do toho zahĺbi. Zlý okamih vyzerá tak, ako keby už nemali prísť nič iné; ako keby to dobré bolo už za nami a cez oči zlého okamihu vidíme svet len v jeho najhoršej možnej verzii. Stratíme perspektívu, že to je niečo, čo tu nebolo, teraz je a potom znova nebude… To je napríklad pohľad na svet očami depresie a šoku.

Dôležité je pri každom vnáraní sa do situácie si pripomínať, že je dočasné. To dobré treba prežiť o to intenzívnejšie a u toho zlého sa treba sústrediť na prvý strieborný prúžok na horizonte, kde práve začína vychádzať slnko.

Žiadna noc nie je večná – okrem prípadov, kedy sa rozhodneme v nej naveky zotrvať a vytvárame okolo seba svojimi interpretáciami svet, v ktorom nie sme ochotní nechať slnko zasa vyjsť.

 

3 thoughts on “Nič netrvá večne

  • Skús to inak. Keď s týmito očami nevidíš strieborný prúžok, tak ho s nimi neuvidíš ani zajtra, ani pozajtra, ani o sto rokov… Ako inak by si sa mala pozerať, aby si ten strieborný prúžok objavila?

   Prítomnosť je ovplyvňovaná budúcnosťou. 🙂 Život nie je lineárny. Ak chceš dostať istý výsledok, potrebuješ zmeniť dnešný prístup. A to, že si výsledok vieš predstaviť aj iný, znamená, že na to máš. 🙂

   Liked by 3 people

 1. raz mi jeden bankový manager popisoval svoj spôsob, ako si pomáha dosahovať úspech on, že sa každé ráno pozrie do zrkadla a snaží sa v ňom vidieť to, čo by chcel aby tam bolo – aby tam videl úspešného človeka, bohatého, aj spokojného atď…
  mne z toho ostal ten nápad, časom aj bez zrkadla 😀 ale fakt je, že zmeniť pohľad na (najlepšie na všetko 🙂 ) to s čím prichádzame do činenia, kontaktu, čo nás obklopuje, a predstaviť si, ako by sme na ne reagovali, keby sme už ten vytúžený stav mali, a ako by sme už tie veci, vzťahy a činnosti okolo seba vnímali “po novom”, je veľmi čarovné
  Už len ten obyčajný prvý dojem, precítený ako “iný človek”.. ako si zorganizovať deň? ako by riešil vysnívaný úspešný podnikateľ tieto veci? čo sa mi bude snívať ako človeku, ktorý nemusí zaspávať so stresom v hlave, čo bude zajtra? Príjemná “hra”, vie vyosiť zo zabehaných koľají, ak sa k nej vraciame, nik sa nám za to nesmeje, lebo o tom ani nevie, a pritom to môže byť rovnako poctivo preciťované hranie sa, ako v detstve dievčatko pred zrkadlom vidiace v zrkadle princeznú aj s korunkou..
  Vtedy sa mi aj podarilo prichytiť sa, ako fakt rozmýšľam chvíľku ako ten bankár, ale s citom a poctivosťou ktorú chcem používať v konaní a rozhodovaniach.
  A s tým opakovaným preciťovaní seba ako toho vysnívaného človeka alebo iného cieľa, sa vie rozhýbať aj vesmír, ide mu to pomaly, veď je to obrovský kolos previazaných príčin a následkov, ale snaží sa, len musí naše preciťovanie vnímať ďalej, ako svetlo návestia ktoré priťahuje, aby vedel čo všetko nám má podpliesť pod nohy, aby sme sa takými, ako chceme, aj stali

  Liked by 3 people

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s