Nakoľko ste na správnej ceste?

Skúste sa niekoho spýtať: “Čo je šťastie?” Spirituálne nevyspelý človek popremýšľa a nakoniec príde s niečím ako že keď sa naplní toto-a-hento alebo zmizne taká-a-onaká prekážka, vtedy bude šťastný. Inými slovami, šťastie preňho znamená, že sa mu naplnia isté priania. Ale keby sa hneď aj naplnili, títo ľudia nebudú šťastní. Prečo?  Pretože budú vnútri cítiť hlboko zakorenený nepokoj. Obavu. To preto, lebo spirituálne nedospelý jedinec si myslí, že šťastie sa musí vytvoriť najprv “tam vonku”, vonkajšími okolnosťami, aby ho on potom mohol “vnútri” cítiť. Lenže tieto vonkajšie okolnosti obvykle nemá pod kontrolou a musí mu ich nastaviť niekto iný. Niekto sa potrebuje napasovať na jeho priania, aby on bol šťastný – a to ľudia robievajú len zriedka. 😉

Ale čo znamená šťastie pre spirituálne vyspelého jedinca? Znamená jednoducho: Boh. — Eva Pierrakos

Pre spirituálne vyspelého jedinca je jasné, že šťastie funguje presne naopak – že ho najprv potrebuje nastaviť v svojom vnútri, svojím prežívaním, a až potom sa dostaví do vonkajšieho sveta. A na to, aby vedel ovplyvňovať svoje prežívanie, potrebuje sa najprv poriadne poznať – a to so sebou nesie i spoznávanie tých menej príjemných čŕt vlastnej povahy.

Poznať seba znamená čeliť mnohým neláskavým črtám. Znamená to dlhé, sústavné, nikdy nekončiace skúmanie: “Kto som? Čo moje reakcie – nie len myšlienky a činy – skutočne znamenajú? Podporujú moje pocity moje konanie, alebo sa za týmto konaním skrývajú motívy, ktoré nezodpovedajú tomu, čo by som si chcel o sebe myslieť a čo by si mali o mne myslieť iní?”

Väčšina ľudí ignoruje istú časť zo seba. Ale čo nepoznáte, to nemôžete prekonať.

Môžete zistiť, ako ďaleko ste na svojej ceste pokročili, keď sa pozriete na život a svoje problémy. Nakoľko šťastní ste? Čo vám v živote chýba? A v miere, v akej vo vašom živote existuje nespokojnosť alebo nešťastie, ste ešte nerealizovali svoj plný potenciál.

Tí, ktorí sú hlboko naplnení, budú mať pocit mierumilovnej spokojnosti, bezpečnosti a naplnenia. Ak tieto pocity chýbajú, ešte nie ste celkom na správnej ceste.

Ale ak ste na správnej ceste, cítite hlboké uspokojenie a naplnenie a napriek tomu ešte máte v živote problémy, nenechajte sa odradiť. Vonkajšie prejavy vnútorných konfliktov, na ktorých práve pracujete, sa totiž rozpúšťajú len pozvoľna.

Malé cvičenie:

Vyplňte si za seba nasledovnú tabuľku. Buďte maximálne úprimní a kde narazíte na niečo, čo nemáte vyjasnené, choďte do hĺbky. Nazastavujte na polceste.

Nakoľko šťastný som? ……………….
Čo mi v živote chýba? ……………….
Čo moje reakcie – nie len myšlienky a činy, ale aj vnútorné prežívanie – skutočne znamenajú? ……………….
Podporujú moje pocity moje konanie? ……………….
Za ktorým mojím konaním skrývajú motívy, ktoré nezodpovedajú tomu, čo by som si chcel o sebe myslieť a čo by si mali o mne myslieť iní? ……………….
Kto som? Čo predstavujem v svojich vlastných očiach? ……………….
Kto by som bol videný očami milujúceho rodiča? ……………….

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s