Chcem byť šťastný TERAZ

1622680_690347677652009_141945417_nNašla som si jedno cvičenie od Kristen Howe k šťastiu. Veľmi často chceme zhmotniť šťastie, ale sa nám nedarí, pretože ho spájame s našou predstavou, ako musí vyzerať stav “som šťastný” – a pritom “som šťastný” nemusí vyzerať, musí sa cítiť. 😉 Inými slovami: kým nezačneme cítiť šťastie, nebudeme šťastní. V tomto prípade úplne ukážkovo zaberá zákon rezonancie – dostaneš to, čo vyžaruješ. Ak chceš dostať pocit šťastia, musíš sa začať cítiť šťastný.

Ako? Cez vďačnosť. Praktizuj vďačnosť každý deň, pri každej prkotinke; opakuj si, aké je to fajn, že máš toto-a-toto a že sa ti vyhlo tamto-a-tamto… Odvykli sme si pociťovať vďačnosť, ale bez vďačnosti nikdy nezačneme rátať naše dary, len budeme vždy pozerať po tom, čo nám chýba – tak sme boli vychovaní.

No aj napriek vďačnosti sa nám môže stať, že nejaká časť z nás má zo šťastia strach… Môžeme mať vovychovávané nejaké presvedčenie, že šťastie je len pre plnohodnotných ľudí a my nie sme plnohodnotní, pretože … (doplňte si niečo, za čo ste boli v detstve kritizovaní, napríklad “skáčeš iným do reči”, “neposlúchaš”, “si trucovitý” a pod.)… Je to v poriadku, asi to nebude jediné hlúpe presvedčenie, ktoré v nás naša výchova zanechala, ale kým sa s týmto strachom (=”skáčem iným do reči a preto si nezaslúžim šťastie”) nevysporiadame, nedokážeme si zhmotniť šťastie, pretože sa budeme nútiť do niečoho, čoho sa bojíme alebo si to upierame.

A teraz prichádza na radu cvičenie od Kristen Howe:

Najprv si urobíme 5-minútové automatické písanie – nastavíme si budík na 5 minút, vezmeme ceruzku a papier (lepšie ako počítač, hoci u mňa je to práve naopak) a navrch na stránku napíšeme Bojím sa byť šťastný, pretože…

No a potom začneme písať. Nemusíme sa starať o gramatiku a štylistiku a či to dáva zmysel, neposudzujeme svoje myšlienky a nevyberáme, čo napíšeme a čo nie, ale jednoducho píšeme tak, ako nám to prichádza. Slová, vety, celé odseky, náhodné myšlienky, čokoľvek. Plných 5 minút.

Keď čas uplynie, bez toho, aby sme čítali napísané, napíšeme na spodok strany: Chcem sa zbaviť svojich strachov zo šťastia. Chcem plne prijať šťastie, chcem byť šťastný TERAZ.

A potom môžeme urobiť jednu z dvoch vecí – môžeme odložiť papier bez čítania niekam na najbližších 30 dní, alebo s veľkými ceremóniami a pompou papier nejakým spôsobom zničíme – zasa bez toho, aby sme ho čítali.

Tým, že to urobíme, umožňujeme podvedomiu, aby začalo konať bez spoluúčasti nášho analytického mozgu. A takmer okamžite začneme cítiť výraznú úľavu.

7 thoughts on “Chcem byť šťastný TERAZ

 1. Skúsim alternáciu cvičenia. Som šťastný, lebo:

  – som skoro vstal a tak mám viac z dňa, ďakujem si,
  – videl som ako krásny východ slnka, ďakujem slnko, ďakujem za dobré počasie,
  – mám na eprakone čo čítať, ďakujem Hela, Tina a co.,
  – ráno som len tak tak stihol zaparkovať a v poslednej chvíli dobehnúť meditovať, ďakujem sebe a univerzu a Janovi, že ma ešte videl a pustil dnu:),
  – vydržal som sedieť 40 minút a skludniť myseľ, ďakujem si,
  – dnes svieti slnko, ďakujem,
  – že Pascal sa ozval, ďík,
  – a že teraz môžem ísť pracovať.

  Som dieťa šťasteny, deň ani poriadne nezačal a už som bol tak obdarený 😉

  Páči sa mi

  • OK, lenže toto neošetruje tvoje podvedomé strachy, len nachádza cestičky pomimo nich, aby si sa cítil šťastný. Ak tie strachy nie sú veľké, možno to zaberie. Rozhodne nás to naprogramuje na pozitívne videnie sveta. 🙂

   Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.