Postreh dňa: nejako sa zmenili hodnoty

Včera začali na Nemcoch dávať remake seriálu MacGyver. Bola som zvedavá, aké to bude a ako bude pôsobiť nový MacGyver, pretože to je veľmi citlivá vec – či bude hezúň alebo bude pôsobiť inteligentne.

Nuž, poznáme remaky. Ani tento nesklamal. Bezduchý, všetko “vedecké” išlo bokom a zostalo len kopanie do papule alebo – čo je ešte horšie – strieľanie a naháňačky.

Pamätám sa, keď bežal MacGyver prvýkrát na Rakušákoch, ako som sa zo seriálu učila o fyzike a chémii. Herec sa mi veľmi nepáčil (R. D. Anderson preminie), ale to, čo vymýšľal, stálo za to. Pôvodný MacGyver bol postavený na sile ducha nad hmotou.

Z nového sa duch celkom vytratil a zostala len tá hmota v podobe pästí, dupania na plyn a guliek medzi oči. Z intelektuálneho MacGyvera sa stal hlupák MacGyver, ale “špión” a parketový lev.

Ako som si to dnes zrovnávala v hlavinke pri naťahovaní presakovacích hadíc v záhrade a budovaní irigačných kanálikov (tiež som sa to kdesi naučila, pravda? 😉 ), napadlo mi, či to nie je odraz doby. Neviem, kedy presne pôvodný MacGyver bežal, tipujem na začiatok 80. rokov. Vtedy platili hodnoty ako racionalita, poznanie, vedieť, ako na vec, dokázať si pomôcť.

Dnešný MacGyver buduje na hodnotách dnešnej doby: vyzerať, pôsobiť, tváriť sa, vrešťať (no dobre, to bolo aj v pôvodnom seriáli, aby baby mali uplatnenie 😉 ) a zbiť toho druhého, teda fyzicky ho poraziť a prevýšiť. To, čo bolo kedysi doména intelektu, je dnes doména svalnatých somárov, ovládajúcich pár kung-fu ťahov.

Neviem, či je to tým, že tí, ktorí tie seriály píšu, majú dnes takéto hodnoty. Alebo to možno sú inteligentní ľudia, ktorí však píšu pre publikum, ktoré má dnes takéto hodnoty.

🙂 Som rada, že som taká stará, aká som. A že ma zadok Kardashianovej nezaujíma. 😛

V každom prípade do tejto doby už nepatrím.

One thought on “Postreh dňa: nejako sa zmenili hodnoty

  1. Já jsem takhle před lety zklamaně odcházela z prvního dílu nových Star Trek filmů v kině. Jako by ten Star Trek, jak jsem ho znala, který byl o lidských hodnotách a objevování (a s tím spojeným dobrodružstvím), byl najednou jen střílečkou. Připsala jsem to tomu, že dneska chce mládež hlavně akci. A protože jak jde o peníze, podřídí se vše tomu, kde leží jistota 😦

    Liked by 1 person

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.