Dôvera, Viera

Milujem jazdu v aute. Milujem Rýchlu jazdu v aute. ( akou rýchlosťou jazdím radšej neuvediem …. nestojím o pokutu 😛 😀 ) Rýchlosť a jazda v aute ma dokáže zastaviť. Zastaviť prísun myšlienok, ktoré ma melú. Preháňanie sa autom po cestách, vo mne vyvoláva emócie a pocity, ktoré si zvyčajne spájam s pojmami ako je Sloboda, Láska, Mier, Dôvera ( tuto najmä v Otca, pretože je to pre mňa krásna ukážka toho, že treba vedieť riadiť svoj Život, ale treba pamätať na to, že ak sa odovzdáme úplne do jeho rúk nie je sa čoho báť a my naplno precítime tento stav Slobody, Lásky, Mieru )  V niektorých ľuďoch tento môj postoj vyvoláva dojem, že som príliš hrrrrr. Je to možné. Hlavne pri komunikácii s inými ľuďmi. Dosť rýchlo mi to myslí a na počuté ma v momente napadne niekoľko riešení ( je otázne, či o ne vôbec niekto stojí, však? 😉 ) Jazyk jednoducho nestíha interpretovať tú zmes myšlienok. 😀 Ak si k tomu pridáte ešte úsmev, jednoducho uznávam, že môžem pôsobiť na iných ako “poplach” pre ktorého je svet jednoducho gombička :-). Aj keď sa ja považujem za citlivého a empatického človeka, v tomto kontexte to nie je až tak podstatné. Na tomto príbehu uvádzam, že je viera a dôvera veľmi nutná. Ale tak poďme sa spolu pozrieť na to, ako ja vnímam tieto dve slová. Poďme sa spolu pozrieť na moju achilovú pätu. Vieru! 😀

Čo je teda Dôvera a čo Viera? Tak napr. Wikipédia tieto dva pojmy v základe nejako veľmi nerozlišuje, teda nie na úrovni bežného života. Viera a dôvera splývajú v jedno, zvlášť z pohľadu náboženstiev.

Čo je to vlastne dôvera podľa definície ” Dôvera alebo dôverovanie je viera či spoliehanie, alebo presnejšie predpoklad, že vývoj (pri existencii alternatív konania) bude mať kladný alebo očakávaný vývoj, prípadne očakávanie od osoby alebo organizácie, že ich budúce konanie sa bude pohybovať v rámci spoločných hodnôt alebo morálnych predstáv.”

O Viere hovorí wikipédia z teologického hľadiska toto: Viera je osobná základná opcia (voľba), v ktorej človek v milosti a dôvere v účinnú Božiu moc v Ježišovi Kristovi odpovedá na spásne dianie Zjavenia v súhlase s cirkvou vo Vyznaní; viera je absolutne prisvedčenie, spočívajúce vo vnútornej istote.”

Obe definície, vnímam ako pravdivé. Dôvera je presne to čo hovorím a píšem po spojených ezoterických blogoch už dlho. Je to predstava. Je to lož, ktorú si na nás vymyslel niekto, či niečo ( možno vlastný rozum, keď sa sám seba snažil zachrániť pred šialenstvom 😀 ) možno to je dávna snaha o manipulovanie davu, iných na ktorých nám napr. záleží, alebo len ako pomôcka na prežitie ťažkej situácie. ( pri tomto riadku som mala vhľad roľníka v nejakom 16.storočí, nad ktorého zhrbenou postavou stojí stráž s bičom v ruke a do toho na roľu vstupuje miestny farár, ktorý povzbudzuje roľníka láskavým slovom a výzvou k viere. 🙂 )

Povedané mojími slovami, dôvera a viera je absolútne iracionálny pocit, ktorý nás udržiava v predstavách, v lžiach, že raz sa naše utrpenie zmení a všetko bude dobré. 😀 Napr. máte lásku, o ktorú ste povedzme prišli. No Vy namiesto toho aby ste prevzali opraty a zodpovednosť za zlyhania do vlastných rúk, sa jednoducho spoľahnete na to, že sa to nejako vyvinie a Boh a anjeli či niekto iný Vám predsa pomôžu aby to niekedy v budúcnosti bolo presne také ako ste to už zažili v minulosti. 😀  Dosť blbé, nie? 😀 Prosto takýto postoj oberá o možnosť Žiť Tu a Teraz. Vychutnať si všetko čo nás charakterizuje. Tu a Teraz.

Dobre, ale tak sa teda poďme pozrieť na vieru a dôveru v Otca. Nerozumiem, prečo by som to mala cítiť takto. Prečo veriť? Veď aj teologické vysvetlenie viery hovorí jedno … viera je absolutne prisvedčenie, spočívajúce vo vnútornej istote. … ale tak keď už absolútne Viem načo mám veriť?

Ale predsa je v tom jedna maličká, veľmi maličká záludnosť. 😀

Ak si nebudete samy seba vážiť a ctiť, môžete hľadať vieru v boha kdekoľvek, môžete vidieť zázraky, všetky divy sveta, ale pokiaľ nebudete milovať sami seba, nebudete žiariť navôkol. A už keď nájdete svetlo Otca v sebe, už jednoducho iba VIETE. A tam je viera zbytočná. Áno, toto sedí. Ale tak načo potom také slovíčko viera, či dôvera vôbec niekto vymyslel však? Ja mám problém z dôverou. Jednoducho Viem a preto vieru nepotrebujem. V tom Viem je veľa aspektov. Nezištná pomoc iným, množstvo darov, ktoré som z neba dostala, empatia a niekedy až neuveriteľné cítenie iných. A napriek tomu som posledný štvrť rok bola na tom tak, že hocikto iný by bol na pokraji zúfalstva. Rôzne životné situácie, množstvo lekcií mi prosto dalo zabrať. V čom vidím svoj najväčší problém? Je to prosté. Nedostatok dôvery, viery ma naplnil istou formou pýchy. Absolúna absencia pokory zato ego a sebadôležitosť tak obrovské, že Mount Everest je maličký kopček oproti mne. Pýtate sa, prečo sa práve ja hodnotím takto tvrdo? No lebo to je pravda. Učila som slovom každého kto sa na mňa obrátil, že spoľahni sa na to, že si tu nie si predsa sám, že je treba si zachovať nadhľad a odstup, lebo len tak opustíme staré vzorce či návyky. Prosto iba Veriť, že všetko čo sme doteraz prežili, má svoj význam. Aj keď mi bol a aj je dočasne skrytý, význam tu bol a aj Je. Cítila som sa sama, stratená v svojej bolesti, pýche a sebadôležitosti až natoľko, že mi nerozumel ani len ten kto ma stvoril a to rovno takú ako som. So všetkými kladmi, či zápormi. Jednoducho som tak veľmi dôležitá, že už mi ozaj ani len samotný Pán Boh nerozumie. Áno, pomáham, snažím sa riešiť život za pochodu. Ak niekde tlačil otlak mňa, narýchlo som ho ošetrila, ale v skutočnosti som ranám vo vnútri srdca nedala vzduch, kyslík k tomu aby som ich vyliečila. Načo aj? Veď som tu na tomto svete zbytočná. Nikto ma nemá úprimne rád. Nikto mi nerozumie. Nikto. A nikto je ozaj Nikto a to ani len samotný Otec nie. 😕 Pričom stačilo ozaj málo. Pokorne a s Láskou sa prijať. Pokorne a s Láskou Veriť, že keď už Viem, že som čiastočkou Otca, som malíčkom na jeho nohe 😛 predsa som len rovnako dôležitá ako ktokoľvek či čokoľvek v jeho stvorení. Stačilo len veriť, že je to naozaj tak, že predsa len najlepšie vie, ako ma dostane späť k nemu. A to práve takú ako som. Nie som ani len krajšia a ani len významnejšia ako čokoľvek z jeho stvorenia a v tomto kontexte rozprávať o inom či inej čiastočke Otca škaredo je ozaj urážkou samotného Otca. ( aj keď uznávam, že malíček na nohe Otca sa môže začať hádať, že je o niečo roztomilejší ako palec na tej istej nohe 😀 )

Teda? V skratke na záver? Je Viera a Dôvera dôležitá?  No v jednote nie,  ale my predsa žijeme v duálnom svete a tu dôležitá je. Povedané v skratke, neviem, neviem čo by som ja robila bez viery, keď by som tou svojou 160- kou fičala po diaľnici a dostala len obyčajný defekt. Prosto? Čo by som robila bez viery, že sa mi to Tu a Teraz nestane? 😕  

L.

6 thoughts on “Dôvera, Viera

 1. Čím viac s vami “rozprávam”, tým viac vidím, aké nedostatočné sú slová… Na slovách by sme sa mohli vadiť donekonečna, ale keď cítim tú myšlienku za tým (a to nečítam “medzi riadkami” 😉 ), odrazu si rozumieme, aj keby si hovorila po hotentotsky. Alebo ja. Alebo ani jedna. 🙂

  A potom že nie sme všetci navzájom poprepájaní. 🙂

  Páči sa mi

  • Dnes ráno som ako vždy peškoval do školy a vnútorný rozprávač sa ma pýtal ako by som opísal mužskú energiu. Presne som vedel ako to cítim, no nevedel som povedať slovom. To isté aj pri ženskej energii.

   Páči sa mi

 2. Lilah 🙂
  Tak ja sa tu týždeň zameriavam na “Všetko ber so zdravou nedôverou” a ty, žienka zlatá, napíšeš tento článok…Asi som dnes aj ja mala riešiť “Nič neber osobne” 😛
  Žartujem 🙂 Viem o čom hovoríš. Aj ja zisťujem, že slová sú veľakrát len slová. Neopíšu skutočný stav 🙂

  Páči sa mi

 3. mne sa toto deje bežne aj pri výkladoch kariet,vidím obrazy vnímam energie,ale len veľmi ťažko sa mi to dá niekedy opísať a vyjadriť presne tak ako to aj cítim 🙂

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s