Keď nás pochytí negativistický záchvat

cloudV súčasnosti je svet tak trochu otrasený tým, čo sa naokolo deje – teroristické útoky, utečenci, Brexit, Trump a podobné udalosti, ktoré vysielajú signály, že svet okolo nás sa začína od základov meniť, že staré, zabehané (nepríjemné, ale známe) štruktúry prestávajú fungovať. No a v ľuďoch to vyvoláva strach a neistotu.

Pre také časy je tu výťah z newsletteru Ricka Hansona:

Hanson si spomína, ako si raz potreboval vypratať negativitu z hlavy – a tak sa pobral do kina. Vonku pršalo, tak si vzal so sebou dáždnik. Niečo si po ceste kupoval, potom sa pobral ďalej, a vtedy za ním pribehol mladý chalan: “Toto ste zabudli!” A podal mu jeho dáždnik.

Jednoducho sa mu nemálilo pobehnúť za ním a zachrániť situáciu pre celkom neznámeho človeka.

Nie je to ojedinelý prípad – všetci sme už zažili niečo podobné, kedy nejaký človek sa k nám zachoval nečakane láskavo. Napriek tomu sa začíname sveta báť, pretože z neho dostávame prevažne negatívne informácie: kde kto niekoho zabil, uniesol, podrezal, vyhodil do vzduchu, prípadne sa musíme pozerať na politikov, ktorí svoju moc cynicky zneužívajú, klamú a smejú sa slušným ľuďom do tváre s tým, že “neporušil som literu zákona”. Všetky tieto vnemy v nás hromadia negativitu.

Ale väčšina obyčajných, normálnych ľudí (nie politikov, úchylov a teroristov; výber je môj a celkom zámerný) sa v svojom každodennom, drobnom a “nedôležitom” živote správa konštruktívne: pripravujú jedlo pre rodinu, starajú sa o deti, zdravia sa, ovládajú svoju zlosť, dokončujú potrebné veci, sadia semiačka, učia, liečia seba a iných, starajú sa o tých, ktorí to potrebujú, spolupracujú, usmievajú sa a takto podobne… Len čo si toto uvedomíte, zistíte, že veci nie sú až také zlé, ako sa javia!

Ako toto nestratiť z očí?

Tu sú tri tipy, ako nespadnúť na jednu stranu koňa a nevenovať pozornosť len tomu zlému, nedokonalému a negatívnemu:

Rozšírte svoj uhol pohľadu

Náš nervový systém si vyvinul čosi, čomu sa hovorí “tendencia k negativite”, ktorý rutinne vyhľadáva negatívne správy. Len čo nejakú nájde, sústredí sa len na ňu a všetko ostatné vypne, pokiaľ to nemá súvis s jej negativitou (inými slovami: registruje iné signály, ktoré jej negativitu utvrdzujú, ale prehliada signály, ktoré by negativitu oslabili). Dostávame takzvaný tunelový pohľad. Pre bezprostredné prežitie je to vynikajúca zručnosť, ale nie je až taká úžasná s pohľadu dlhodobej duševnej rovnováhy a zdravých vzťahov.

Keď o tomto jave vieme, potrebujeme sa len cielene začať pozerať aj na iné veci v našom okolí, nie len na tie nefungujúce, rozčuľujúce a ubíjajúce. Doslova zdvihnúť hlavu, poobzerať sa okolo seba a potom až po horizont. Tým sa aktivujú nervové okruhy, ktoré sú holistické a inkluzívne, ktoré nie sú uzavreté v úzkom, sebastrednom  uhle pohľadu.

Alebo si predstavte, že vidíte seba, svoj dom či prácu, vzťahy, organizáciu, národ alebo svet z vtáčej perspektívy. Čo z tejto perspektívy vyzerá inak?

Takisto vkladajte situácie do časového kontextu. Univerzum existuje odhadom nejakých 13,7 miliárd rokov (ak som správne premenila bilióny na niečo slovenskejšie 😉 ). Bude dnešná dráma dôležitá ešte aj o rok? O sto rokov? o 20.000 rokov, čo je asi jedna desatina existencie ľudskej rasy?

Podstatné je nikdy nebagatelizovať alebo nepopierať reálne nebezpečenstvo alebo bolesť, ale len ich umiestniť do väčšieho rámca, v ktorom sú aj iné, menej negatívne udalosti. Tento prístup nám pomôže zmierniť úľak či bolesť a získať viac porozumenia pre to, čo sa práve deje.

Sústreďte sa na veci, čo fungujú dobre

Len čo pocítite, ako sa do vašich myšlienok vkráda negativita, začnite presne v tej situácii, v ktorej práve ste, vyhľadávať to, čo funguje: napríklad práve ťukáte po klávesnici, ktorá funguje; pijete kávu, ktorá je teplá a má potrebnú chuť; pijete z hrnčeka, ktorý nie je puknutý a nepreteká; máte plnú chladničku (a nie je pokazená); deti sú v poriadku; ide vám voda a elektrina; môžete bez problémov dýchať…

Len čo začnete registrovať to, čo funguje, pozrite sa, či sa vám trochu neuľavilo. Ak áno, zotrvajte v tom pocite a vychutnajte si ho.

Vezmite si napríklad napätie vo vzťahu. To, čo bolo dobré doteraz, bude dobré aj naďalej. Vnímajte to dobré, aby ste si zabránili sústrediť sa len na to zlé. Prepne vás to do módu, v ktorom začínate premýšľať nad tým, čo všetko sa urobiť, nie nad tým, čo nejde urobiť.

Vychutnajte si oblohu

Zlé správy priťahujú našu myseľ tak, ako oblak na nebi priťahuje naše oko. Ale okolo oblaku naokolo je čistá, nezatiahnutá obloha. To, na čom sa zastaví naša pozornosť, je už pomerom len nepatrná čiastka celku, niečo, čo sa odlišuje od zvyšku.

Je to istý typ optickej ilúzie, dobre mienený trik Matičky Prírody, pomocou ktorého pomáha svojim dietkam prežiť. Iste, reagujte na oblaky tak, ako treba. Ale nazabúdajte pritom na oblohu: širokú sieť ľudskej spolupráce, ktorá redukuje konflikty na smiešny zlomok všetkých aktivít; lásku, ktorá vydrží všetko; budovanie a zlepšovanie, ktoré prevalcuje ničenie.

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s