Postreh dňa: šírka kontextu niekedy zásadne mení interpretáciu

a2Sedela som v kresle, popíjala kávičku a čítala si Taishu Abelar. (Ešte stále sa snažím nájsť nejaký východiskový bod pre nové usmernenie pozornosti.) Našiel si ma Šintík, vyskočil na kreslo, pritisol sa ku mne a nechával sa chvíľku hladkať. Potom na mňa uprel tie svoje sivobelasé intenzívne kukadlá a začal mi loviť ruku. To je jeho záľuba: uloviť mi ruku a potom ju dôkladne poslintať.

Obvykle sa snažím oslintávaniu vyhnúť, ale po chvíli, čo sa všemožne pechoril, som sa zľutovala. Prišlo mi, že je to možno jeho jediný spôsob, ako mi dať najavo svoju lásku, tak som to vzdala a “zabudla” som ruku na operadle kresla, kde si ju našiel, zmocnil sa jej a výdatne na ňu naslintal. 😉

Sledovala som ho a došlo mi, že som ho vlastne vytrhla smrti. Keby bol v svojom stave ponechaný na seba, neprežije; ku mne sa dostal ako podvyživené, začervené a dobité mačiatko z košickej rómskej osady a vyše mesiaca sme bojovali o jeho život – a potom o mesiac znova a znova a znova, až už mal polovicu svojich mačacích životov spotrebovanú, ale odvtedy sa drží.

Bez ľudí, čo ho našli, čo ho vzali k sebe a zavesili na fejsbúk, kde som ho zas našla ja, by bol dnes už mŕtvy. Vytrhli sme ho smrti prvýkrát. A potom, keď ho chceli uspať, pretože sa trápil (má intoleranciu na potravu a vnútorný zápal trávenia, ale súčasne aj obrovskú chuť do života), som sa vzoprela a bojovali sme tak dlho, až začal znova v sebe udržiavať stravu. Znova som ho vytrhla smrti. A aby to nebolo všetko, keď sme ho kastrovali, jedno vajko mu nezostúpilo a bolo ho treba rezať ako pri veľkej operácii – práve v čase, kedy sa ako-tak dalo do poriadku jeho trávenie, ktoré sa tým znova rozhodilo. Znova to bolo na hrane, ale dal to. No a ledva sa trávenie dalo znova do poriadku, museli sme ho dávať znova do narkózy a vytrhnúť mu nádherné biele zúbky, pretože zlomená čeľusť mu zrástla krivo a zúbky ho zraňovali a nevedel dobre papať. Zasa sme sa vzpriečili smrti (hrozila mu rakovina papuľky).

Myslím, že vtedy to smrť vzdala.

Vytrhla som ho smrti, pretože som mala tú moc.

Ale Príroda funguje na základe vyváženosti, ktorú som svojou mocou narušila. Možno teraz na mňa bude udierať dovtedy, kým si svoj podiel nevezme. Tým, že som ho zachránila, prevzala som jeho dlh na seba.

Pokrčila som v duchu plecami. Spomenula som si, ako sa u nás v mačacej svorke naučil po vyše roku mňaukať a teraz je na najlepšej ceste naučiť sa aj vrnieť, a bolo mi dobre. 🙂

Ale keď už som sa dostala v myšlienkach až sem, skúsila som sa na vec pozrieť očami širšieho kontextu. Šintík sa nenarodil ako “menejcenné” mača. Keby sa bol narodil ďaleko od ľudí, bol by sa z neho vyvinul pravdepodobne silný a zdravý Pán Kocúr – možno to usudzovať podľa tých nádherných zdravých tesákov, čo museli von, a jeho nezlomnej bojovníckej povahy. Lenže ľudia sa postarali, že ako mača nemal čo papať, čo mu spôsobilo krivicu, skrútilo labušky tak, že dnes by nimi nič neulovil, pokrivilo mu to chrbátik, odpísalo mu to trávenie a takmer ho to stálo zrak. Ľudia ho dobili, rozbili mu papuľku, zlomili mu čeľusť, strhli mu kožu zo spodnej pery a dolámali mu chvostík! To ľudia z neho urobili kaliku… a tak je vlastne v poriadku, že sa našli ľudia, čo sa to pokúsili zvrátiť a dať mu tú šancu, ktorú by bol vo voľnej prírode dostal.

Viem, že z minulosti mám ešte stále tendenciu hľadať prepojenia aj tam, kde nijaké nie sú – ale akosi mi padne dobre cítiť sa ako nástroj obnovy rovnováhy. 🙂

Možnože stačí, keď niekto vloží do veci dostatok vlastnej energie na to, aby vyvážil nedostatok energie, čo má niekto iný. Samozrejme, ten niekto iný sa musí chytiť a z toho bodu pokračovať už ďalej sám – čo Šintík urobil a dnes mi preto oslintáva ruku. Slintá mi na ňu preto, že má tú moc. 🙂

(Ale myslím, že v rámci “zrealističňovania” sa presuniem späť k úzkym kontextom, pretože tam zaručene spájam len tie veci, ktoré spolu skutočne aj súvisia.)

Reklamy

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.