Test dětství: Jaké programy nejvíce ovlivnily váš život?

funny-scraps-orkut-funny-baby-faces-fearful1Aleš Kalina:

Už jste se někdy podívali dovnitř lidské hlavy? Co jste tam viděli? Že by tam seděl nějaký generál a rozdával příkazy, co a jak máte cítit a dělat? Neseděl, že ano?

A přitom jsme často ovládáni svojí hlavou do všemožných detailů. Diktuje nám „To dělej, a to nedělej!” Vyrábí nám emoce strachu a my se pak bojíme. Vyhrožuje nám trestem, tak raději sedíme doma a neděláme nic.

Přesto, že naše hlava je pouze jeden z orgánů těla, podobně jako střevo či žaludek, posloucháme ji, jako kdysi matku a otce. Opravdu?

Ukážu vám to na příběhu zamilovaného Pepy

1. Emoční program zásadně ovlivňuje Pepovo chování.

Zkuste si představit chlapce, který má ve své hlavě Emoční rovnici „Na holku podle svých představ nemám.“ Jak tento zápis bude ovlivňovat jeho chování v přítomnosti hezkých děvčat? Určitě se bude cítit nevrlý, podhodnocený, plný strachu, že je nedostatečný a že tu krásku si právě on rozhodně nezaslouží.

Předpokládejme, že si dodá odvahy a osloví ji. Určitě se mu tep vyšplhá o polovinu výše. K jeho údivu je ale reakce dívky pozitivní a pozve ji i přes své pochybnosti na večeři a první rande. Doma na sobě hodinu pracuje, vykoupe se, navoní a oblékne si ten nejlepší oděv.

Rande dopadne dobře a on ke své radosti získá dívku podle svých představ. Ve vztahu ale s postupem času začne být nevrlý a ze strachu, že o ni přijde, jí začne kontrolovat mobil a vyptávat se, kam jde a s kým.

Nevyhne se i pocitům žárlivosti a palčivým myšlenkám, že pokud ji bude pouštět samotnou, objeví se na scéně jiný muž, hezčí a lepší, kterému ona určitě podlehne. Začnou ho ovládat myšlenky, že by mohl i přes veškeré své úsilí svoji princeznu ztratit.

Působením těchto myšlenek (které generuje jeho mozek a on jim zcela věří) se změní jeho chování a dívka se začne cítit nepříjemně, zbytečně osočována a kontrolována. V prostředí nedůvěry se nedobře dýchá, a proto není divu, že ji nabídka od jiného muže zaujme. O to více jí současný partner začne kontrolovat, vyčítat, poučovat…

Ve finále o svoji krásku přijde. Ne proto, že by byl jiný než na začátku, ale kvůli svému ustrašenému chování, které bylo zcela zbytečné, poněvadž partnerka neměla potřebu partnera měnit a byla s ním zcela spokojená.

2. Program se bude v životě Pepy hlásit o pozornost.

Když zmíněného chlapce kvůli jeho chování partnerka opustí a on zůstane opět sám, bude cítit toto: „No jo, na holku podle svých představ prostě nemám“. Pomyslí si: „Máma měla pravdu.”

Přesto, že si myslíme, že děláme svá vlastní rozhodnutí, jsme pod kontrolou své hlavy. Jak se tohoto diktátu zbavit? Poznat programy, které máme v sobě zapsané a smazat je. Tak ovládnete své chování a budete schopni měnit věci kolem sebe.

3. Jak zjistím, jaké programy mě v životě nejvíce ovlivnily?

Treba vziať papier a písať odpovede do 3 stĺpcov A, B, a C.

A. Položte si otázku: „Jaká byla 3 nejdůležitější rozhodnutí, která jsem v životě udělal?

Příklad odpovědi 1: Vzít si manželku.
Příklad odpovědi 2: Nastoupit do zahraniční korporace.
Příklad odpovědi 3: Založit vlastní firmu.

B. Odpovězte si:  „Co mě k těmto rozhodnutím dovedlo?”

Příklad odpovědi 1: Tlak rodičů.
Příklad odpovědi 2: Touha vydělávat více peněz.
Příklad odpovědi 3: Touha realizovat svůj talent.

C. Zeptejte se: „PROČ” na každou z odpovědí v odstavci B.

Příklad otázky 1: „Proč jsi poslechl tlak rodičů?”
Příklad odpovědi 1: „Protože rodiče by se měli poslouchat.”
Příklad odpovědi 2: „Protože peněz může být málo.”
Příklad odpovědi 3: „Protože mě to baví.”

Odpovědi v odstavci C jsou jedny z vašich hlavních Emočních rovnic, které ovlivnily váš současný stav. V našem příkladu by vypadaly takto:

  • Rodiče by se měli poslouchat.
  • Peněz může být málo.
  • Dělat své mě baví.

Kontakt na Kalinov platený program.

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s