Trataka – cvičenie na zízanie

Sun_EyeToto ani neviem, odkiaľ mám – do počítača som si to natiahla pred dvoma rokmi a zabudla spracovať. A ako za sebou “zametám stopy”, tak sa k tomu vraciam:

Trataka – koncentrované zízanie – je intenzívne pozeranie sa bez odvrátenia pohľadu na malý bod, až kým sa nespustia slzy. Je to jednoduchá metóda koncentrácie, kde sa energie zmyslov, emócií a rozumu sústreďujú na ten istý bod. Najprv sa ho učíme na nejakom objekte, neskôr sa sústreďujeme aj na predstavy. Vytvára nepohyblivý, nepremenlivý stav mysle.

Poznáme dve formy trataka – externú a internú. Pri externej jednoducho zízame na nejaký predmet alebo symbol. Interná si vyžaduje stabilnú vnútornú vizualizáciu predmetu. Pri trataka fixujeme nejaký objekt tak dlho, kým sa nám neobjaví za zatvorenými očami. Ako “objekt” najčastejšie používame plameň sviečky, pretože aj keď zatvoríme oči, dojem plameňa ešte pár sekúnd prirodzene pretrváva a potom sa dá ľahko nadviazať internou trataka. Cieľom je vybudiť vnútorné videnie a zastabilizovať ho tým, že sa oči nepohybujú.

Koncentrácia funguje tak, že keď sa pozornosť hocijakého zmyslu zafixuje na jeden nehybný, nepremenlivý bod, vypne sa náš vnútorný monológ. Tým sa akoby vypli vnemy zmyslov, napr. u trataka sa celkom vypne vizuálny vnem a centrálna nervová sústava začne fungovať izolovane. Keď je mozog odpojený od vnemov a záznamov mysle (spomienky, predstavy), dostávame sa do stavu spirituálneho vedomia.

Pri trataka môžeme miesto plameňa sviečky použiť aj yantru, mandalu, mesiac v úplnku, hviezdu, vychádzajúce alebo zapadajúce slnko (keď je oranžové, nie žlté), čakru, symbol om alebo vlastný tieň. (Zízanie do tieňa bola dosť veľká zábava – hneď niekoľkokrát🙂 .) Ale ak chcete, môžete použiť ružu, strom, horu, oceán, nebo, čokoľvek.

Ako na to

Nacvičujeme si to v temnej miestnosti. Je dôležité, aby nebol ťah vzduchu v miestnosti, lebo budeme pracovať s plameňom a ten sa nemá hýbať. Dáme si zažatú sviečku pred seba na dĺžku ramena a vo výške očí. Pohodlne sa posadíme a položíme ruky na kolená, uvoľníme sa, zatvoríme oči a zhlboka sa predýchame. Počas celého cvičenia budeme telo udržiavať v dokonalej nehybnosti a uprieme pohľad na strednú časť plameňa (najplepšie na špičku horiaceho knôtu).Pozeráme čo najdlhšie bez žmurknutia a bez napínania zraku, až kým oči nezačnú slziť a neunavia sa. (Čas sa bude postupným tréningom zvyšovať.) Po čase zatvoríme oči, či sa nám za nimi plameň znova objaví. Ak sa objaví ale je rozochvetý, vycentrujeme a zastabilizujeme ho a zízame ďalej, až kým obraz nezmizne. Keď sme schopní zastabilizovať vnútorný obraz plameňa, intenzívne študujeme jeho tvar a farbu.

Táto technika pomáha pri liečbe depresií, alergií, úzkosti, problémov s držaním tela, zlej koncentrácie a slabej pamäte. Pomáha rozvíjať jasnozrivosť, telepatiu, telekinézu, energetické liečenie a pod. Na fyziologickej úrpvni pomáha pri problémoch s očami, pri krátkozrakosti, astigmatizme a raných štádiách zákalov.

 

7 thoughts on “Trataka – cvičenie na zízanie

 1. …keď som mal šestnásť rokov a trhali mi mandle, voľajak sa to skomplikovalo a asi týždeň som ležal na krčnom. Väčšinou tam ležali starí chlapi a tí z nudy od rána do večera hrali šachy, no a ja s nimi. Asi po troch dňoch stačilo , keď som zavrel oči, okamžite mi naskočila na vnútornom monitore šachovnica. Žiadne figúrky, žiadne situácie , len šachovnica – a pretrvávalo to ešte zopár dní aj po návrate domov. Skrátka dosť nepríjemná haluz to bola…..nuž, ja len že to niekedy ide, aj keď to nechceš :o)))

  Páči sa mi

  • Ahoj, moje meno je Sabi, duchovne i Xeozol.. Ospravedlňujem sa že ťa obťažujem týmto komentátom ale neviem si dať rady a neviem nikoho zavolať pretože mám zablokované všetky spôsoby, ledva mám možnosť v tejto chvíli ovládať svoje ruky. Píšem to sem, pretože su pridal jeden z nocých komentárov a ja by som potrebovala pomoc. AK si ochotný a mohol by si mi pomôcť. Je so mnou nejaká bytosť ktorá ma chce zabiť a čerpá zo mňa moju energiu. Robí to už druhý deň a nechce ma nechať. Robí to z pomsty a nechce ma opustiť pokým nezomriem. Úplne. Skúšala som volať o pomoc, ale nie je to možné keďže môj kanál vrátane myšlienok je zablokovaný. Viem len, že každý, kto tu je a snaží sa mi pomôcť, vrátane mňa, je veľmi vyčerpaný. Ak by ktokoľvek z vás mal nejaké nápady alebo by mi mohol poslať niekoho na pomoc, bola by som mu nesmierne vďačná.Prosím. Ďakujem každému kto si tento komentár prečíta a nebude ho ignorovať.

   Páči sa mi

   • Niečo mi môj učiteľ raz doporučil, skús to 🙂

    Predstav si že sedíš v kruhu svetla ktoré od teba odčerpava čiernu hmotu *všetko zle* potom sa postav a choď k stolu pichni si inekciu svetla do žíl imaginuj že ti cez cele telo teraz prúdi svetlo miesto krvi prúdi všade prúdi tak silno a rýchlo že už vyžaruje aj mimo tela vychádza cez každý pór v tele. Ak sa to spravi spravne malo by to zo záškodníkom spraviť krátky proces.

    Páči sa mi

  • Ak máš niekoho, kto ti doma pomáha , alebo ty sama, nasyp do každého rohu miesta, kde prichádzaš o energiu, lyžičku soli …. potom treba vydymiť miestnosť šalviou. A na tvoju ľavú ruku jemne (ako náramok) priviazať červenú stužku.
   Treba zohnať, malé Švédske horké (kvapky) a jednu lyžičku ráno, na obed a večer . a zapíjať čajom z bylín ( 3 diely Calendula officinalis L, 2 diely Achillea millefolium, 1 diel Urtica dioica ) Tento čaj môže piť aj osoba starajúca sa. 😀 Ďalej treba do miestnosti pustiť veľa slnka a čerstvého vzduchu.

   Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s