Práca na chodidlách

Right foot

Jedna z techník pre liečenie koreňovej čakry…

Spájame sa so zemou cez naše chodidlá a nohy. Práca na chodidlách môže značiť dve veci: prácu priamo so samotnými chodidlami, ako masáž chodidiel, naťahovanie a prehýnanie, kopanie alebo tlačenie pomocou chodidiel alebo prácu počas státia na chodidlách (doslova postavenie sa na vlastné nohy).

Keď začnem uzemňujúcu prácu s chodidlami, poprosím klienta aby si vyzul topánky a vyzliekol ponožky a postavil sa na tenisovú loptičku aby si rozviazal svaly v chodidlách. Klient stojí na jednej nohe pričom druhú tlačí na tenisovú loptičku alebo váľač chodidiel, vkladajúc dostatok váhy aby sa uvoľnilo napätie. Váľač chodidiel  je drevený kolík s brázdami predávaný častokrát v obchodoch s prírodnými potravinami, či zdravotných kúpeľoch. Váľač chodidiel (footsie roller) je tvrdší ako tenisová loptička ale vniká hlbšie. Niekedy poprosím klienta aby sa prešiel cez obyčajný drevený kolík, približne veľkosti tyče v šatníku, pohybujúc sa centimeter za centimetrom. Toto posledné cvičenie môže byť dosť bolestivé pre chodidlá pokiaľ je zablokované veľké množstvo energie, takže ho používam len počas práce v pokročilejších fázach uzemňovania.

Nanešťastie sa väčšina psychoterapie uskutočňuje vo forme slovného dialógu, sediac v kresle a je zásadne nefyzická. Toto je zjavne nie najlepší prístup pre niekoho kto chce pracovať na problémoch nižších čakier, najmä keď má niekto príliš vyvinuté kognitívne schopnosti ako obranu. V tejto situácii stále máme jednoduché možnosti ktoré môžeme spraviť aby sme podporili uzemnenie. Minimálne by sme mali klienta naučiť nechávať chodidlá na zemi, pokiaľ možno tak bez topánok. Toto napomáha udržať hlbšie energetické spojenie s telom a byť viac prítomný počas terapie. Toto je dôležité pre ľudí ktorí majú problém s uzemnením (čo je, v podstate väčšina populácie). Poprosme klienta aby občas stlačil zem chodidlami – toto prisvedčuje a umocňuje uzemňujúce spojenie a je zvlášť vhodné pri strachu a nervozite. Tlačenie do chodidiel pomáha tlačiť energiu naprieč telom, kde môže byť uvoľňovaná. Klienta môžeme aj poprosiť aby neustále monitoroval svoje telesné skúsenosti.

Keď sa chodidlá otvoria, poprosím osobu aby vstala a precítila ich celkom novým pohľadom. Poprosím osobu aby cítila ako jej chodidlá držia hmotnosť tela a aby cítili textúru podlahy. Väčšina je ohromená zvýšeným uvedomením si chodidiel a ihneď sa cíti byť trošku viac uzemnená.

Psychologická práca za státia zvyšuje energiu tela, ponecháva priestor pre väčšiu asertivitu, prekonáva pasivitu a podporuje nezávislosť. Už len samotný čin státia je znak autonómie. Státie nás vyvádza z fázy bábätka a vytvára priestor pre dospelosť. Státie zriaďuje pôdu na ktorej stojíme a doslova zhmotňuje metaforu „mať postoj“. Veľa z našich vyjadrení odráža tento dôležitý energetický koncept:

Put one‘s foot down – Dupnúť si, stáť si za svojím; to have a leg to stand on – mať oporu pre svoje tvrdenie; refuse to stand for something – odmietnuť niečo zastupovať, symbolizovať; to withstand – vystáť; a nakoniec to understand – doslova podstáť vo význame pochopiť, porozumieť.(pozn.  – ak Vás napadnú lepšie preklady, prosím do komentára). Postaviť klienta na vlastné nohy stelesňuje všetky tieto koncepty.

Starostlivá pozornosť by sa mala venovať aj spôsobu ako stojí. Je panva vystrčená či držaná vzadu? Sú kolená flexibilné či zablokované? Je bruško vystrčené či hruď vpadnutá? Toto všetko sú indikácie klientových modelov držania tela a mali by sa poznamenať a časom prepracovať. Napomáha to prebádať vedomé aj nevedomé držania tela. Tie vedomé sú tie ktoré máme keď sme pozorovaný. Stiahneme brucho, zdvihneme plecia a hruď, vyrovnáme chrbticu. Nevedomé držanie tela je to čo robíme bez rozmýšľania. Môžeme poklesnúť, napnúť sa či zo zvyku môžeme stáť na jednej nohe.

Ako sa klient cíti keď sa snaží uzemniť? Cíti sa pri tom nervózne či sa cíti v bezpečí? Nachádza sa niekde v tele napätá miesto či je telo uvoľnené? Potrebuje k tomu veľkú dávku koncentrácie či sa to deje prirodzene? Vyjadrujú oči vzrušenie, strach, smútok? Toto sú veci na ktoré sa môžeme opýtať a pozorovať, či ponúknuť nimi klientovi spätnú väzbu. „Vaše oči zrazu ukazujú strach, je to to čo cítite?“ Nasleduje nasmerovanie na identifikáciu s telom. „Takže ktorý pocit v tele Vám oznamuje že máte strach a kedy sa tento pocit zjavil?“ Medzi iné otázky môže patriť aj: „Čo cítite v tejto polohe?“ „Vaša panva je stiahnutá dozadu. Čo sa stane keď jej umožníte vyrovnať sa?“  Hľadajme nalomenia v prúde energie, miesta ktoré sú meravé, či časti ktoré sa pohybujú ťažkopádne. Potom sa na tieto nevedomé procesy zamerajme a nafúknime ich kým nebudú vedomé.

Uzamknutie kolien (státie keď máte nohu strnulo vyrovnanú) je spôsob akým dávame naše telo do pasívnej váhy, keď sa energeticky stiahneme a pritom na vonkajšok pôsobíme ako prítomní. Pasívna váha je tiež mŕtva váha – zamknutie kolien odreže energetické spojenia medzi nohami a zemou a usmrcuje telesné pocity. Keď sú kolená uzamknuté, brucho je vytlačené, hruď vpadnutá, hlava padá dopredu a zmenšuje sa kapacita dýchania. Toto je póza porážky a porážka je alegóriou pre pád – preto si uzamkneme kolená aby sme zostali stáť. Naopak póza ostražitosti kontrastne drží kolená mierne prehnuté a udržiava stred gravitácie nízko, podobne ako pozície používané v bojových umeniach.

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s