Stabilizujeme sa a tryskáme cez bublajúce žriedla. Naša zemniaca čakra.

Nohy majú zásadný psychologický význam v našom živote, pretože predstavujú náš kontakt s našou bezprostrednou realitou, zemou, gravitačným zákonom; Fyzicky nedostatok rovnováhy na nohách ovplyvňuje harmóniu a výkonnosť našej celej konštrukcie. ”
~ W. Zchutz

 Moja práca s čakrami je pre mňa z časového hľadiska trochu komplikovaná. Keď sa mi pošťastí večer po práci chvíľu meditovať, väčšinou pri čistení a aktivácii prvých dvoch čakier sladko zaspím :). Síce sa zobudím okolo tretej nadránom, ale to sa mi skôr darí premýšľať nad nesmrteľnosťou hmyzu a ľudskej blbosti (vrátane mojej) ako meditovať 😦

Počas ostatných sviatkov sa mi však podarilo nevídané – oddychovať a spať dostatočne dlho v noci (a trochu aj cez deň :)) a tak to pri meditácii zrazu prišlo. Silné vibrovanie v chodidlách signalizujúce výrazný prítok energie, ktoré trvá pri vedomom vyvolaní až dodnes a spôsobuje mi úsmev na tvári. Uvedomila som si, že ja pri manažovaní energie silne fungujem cez zemniacu čakru na chodidlách – tak si zaslúžila odo mňa rešerš a článoček  🙂

Ako vieme, energetický systém čakier funguje ako kanál, cez ktorý preteká energia do spirituálneho a fyzického tela. Bez týchto energetických portálov by sme prestali existovať, keďže všetka energia pochádza z univerzálneho zdroja a nie je odvodená z nášho vlastného bytia. Po celom tele je rozmiestnených veľa z týchto energetických centier, pričom najznámejších z nich je 7 hlavných čakier.

Týchto sedem energetických portálov sa nachádza na rôznych miestach pozdĺž tela, avšak veľmi dôležitým energetickým centrom je aj zemniaca čakra nachádzajúca sa na oboch chodidlách, nazývaná v čínštine aj bublajúce (alebo aj tryskajúce) žriedlo. Žriedlo je prvým bodom meridiánu obličiek, energeticky porovnateľné a často párované s dlaňovou čakrou – bodom ‘Labour Palace’ (doslovne palác práce 🙂 ), ôsmym meridiánom perikardia, nachádzajúcim sa v strede dlaní.

Zemniaca čakra na chodidlách je často považovaná za časť koreňovej čakry, pričom spolu s koreňovou čakrou tvorí stabilnú základňu našej fyzickej existencie.

Zemniaca čakra je menšia ako ostatné normálne čakry v tele, obvykle sa pohybuje v rozpätí medzi 5 až 7 cm v priemere, keď je plne otvorená. Podľa viacerých článkov je jej farba hnedá alebo hnedo-červená (farba brandy) a nachádza sa v oblúku na každom chodidle. Kamienkom tejto čakry je Tigrie oko.

Vo fyzickom zmysle, čakra na chodidlách je vlastne jedno rozdelené energetické centrum, s každou polovicou v jednom chodidle. Ak umiestnime chodidlá k sebe, obe polovice sa spoja a vytvoria kompletné energetické centrum. Avšak, bez ohľadu na to, či sú nohy fyzicky vedľa seba, sú tieto rozdelené centrá vždy prepojené a sú vždy úplné. Zemniaca čakra je teda len jedna, ale je umiestnená v oblúkoch oboch chodidiel, takže preto trochu nejasností s množným / jednotným číslom  v tomto článku :).

Táto čakra je zodpovedná za prenos energie (Kundalini) z celého nášho energetického systému do Zeme a späť, pričom usmerňuje jej tok a intenzitu. Je to uzemňovací bod, v ktorom je telesná energia premenená na energiu Zeme a naopak; je to teda posledný bod, v ktorom je energia Zeme našou súčasťou. Zo šamanského pohľadu totiž sídlia pod chodidlami našich nôh tzv. aurické kukly. Z týchto centier dostávame energiu Matky Zeme tak, ako strom prijíma potravu cez korene spojené so zemou. Na druhom póle  nášho fyzického tela, nad korunnou čakrou, nájdeme aurický dóm nášho energetického systému.

Funkcia čakry na chodidlách je však nielen byť uzemňovacím centrom. Funguje ako bod transformácie energie, cez ktorý sa energia spomalí, aby mohla prejsť do Zeme rýchlo a bez námahy. V prípade zdravej otvorenej čakry na chodidlách zvládame ľahšie prejaviť veci vo fyzickom svete, keďže je transformátor našich myšlienok do systému Zeme.

Pravá noha

Na pravej nohe sú body – súbor energií, ktoré sme nazhromaždili prostredníctvom  vykonaných “sporných činov na iných ľuďoch” v tomto živote, ako aj body, ktoré sú skladiskom všetkých pochybných činov voči iným ľuďom, ktoré vznikli v priebehu minulých životov kvôli našej zúrivosti voči iným, keď nám ublížili.

Pravá noha je tiež zodpovedná za schopnosť astrálne cestovať a zaistí nám dobrý pokojný spánok. Práca s energiou na pravej nohe nám pomôže uvoľniť minulé samskara, čo sú holografické spomienky na karmické lekcie, ktoré sme sa už naučili, a otvoriť nás, aby sme sa správali k ostatným bezpodmienečne a voľne. Všetky nahromadené energie v pravej nohe sú výsledkom boja o vplyv, moc a dominanciu. Energetické polarity tejto nohy sú väčšinou mužské.

Ľavá noha:
Ľavá noha ukladá hlavne ženské druhy energie: hravosť, starostlivosť a podporu. Uskladňuje zoznam všetkých našich úspechov a realizácií, životné lekcie a nepreberné množstvo zážitkov našej duše, ktoré sme sa naučili. Vyjadruje radosť z úspechov a pozitívny vplyv na všetky životy, ktorých sme sa dotkli. Toto je ťažisko našej osobnej voľby.

Body na ľavej nohe obsahujú energie, ktoré sme získali počas životov a konštruktívne spomienky z minulých životov, kedy sme sa aktívne naučili lekcie s pozitívnym výsledkom, aj keď skúsenosti neboli jednoduché.

Ako tečie energia?

Ak by sme napríklad mohli zröntgenovať naše energetické centrá a sledovať tok energie, ako prichádza zhora, videli by sme ako energia pomaly mení svoju formu pri prechode od jednej čakry k druhej. Na tomto hypotetickom röntgene by sme videli, ako sa mení farba z vyššej vibrácie smerom k čoraz nižšej vibrácii. Od základnej čakry po čakru na chodidlách by sme však nevideli zodpovedajúci posun vo farbe, aby sme boli schopní rozlíšiť ju od farby pozadia samotnej Zeme. Avšak, ak sme mohli nastavenie röntgenu zmeniť a trochu preskúmať tok energie, namiesto farebnej zmeny, by sme si všimli koncentrovaný prúd energie, siahajúci od základnej čakry a idúci do čakry na chodidlách, kde sa trochu zvíri a odovzdá do Zeme a do univerza. Tento vír na čakrách chodidiel je dôležitý a je výsledkom množstva zablokovanej energie, ktorá nemôže voľne prejsť do Zeme.

V ideálnom prípade, úplne otvorená čakra na chodidlách nemá v sebe žiaden vír. Energia totiž vyjde z tela tak rýchlo, ako doňho vstúpila. Avšak len najzdatnejší jednotlivci (majstri) majú zemniacu čakru bez akýchkoľvek blokád. Bežne má každá aj otvorená čakra nôh v sebe mierny vír. Ľudia so žiadnym alebo malým vírom dobre integrujú s pozemskými štruktúrami a energetickými systémami. Zvyčajne sú veľmi zdraví, pretože zemské energie môžu prejsť rýchlo von z energetického systému tela a vyniesť  väčšinu negativity zo systému predtým, než majú šancu narobiť škody a prejaviť sa ako choroba.

Na druhej strane, uzavretá  čakra na chodidlách s veľkým množstvom vírov, ukazuje na osoby, ktoré sú akoby v zablokovanom stave. Energia nemôže odísť zo správneho miesta a tak uniká z iných (vyšších) centier do okolitej aury a atmosféry, kde je potom absorbovaná Zemou. Tento únik je veľmi nežiaduci, pretože energia, ktorá neprejde cez zemniace čakry a odchádza cez iné centrá, nemôže byť človekom využitá. Tento druh úniku taktiež odnáša veľa pozitívnej energie, takže takíto ľudia bývajú často unavení, podráždení  a jednajú nerozumne.

Pri blokácii zemniacej čakry sú negatívne ovplyvnené prejavy človečenstva. Jednotlivec zle integruje s rovesníkmi a blízkymi, ťažko chápe názory ostatných ľudí a prejavuje sa veľmi sebecky. V krajnom prípade, sa búri proti spoločnosti a má pocit, že mu chce každý ublížiť. Môže pociťovať aj strach, ktorý môže dokonca vyústiť do násilného správania, ako istého druhu obranného mechanizmu, aby ochránil aspoň to málo energie, ktoré má k dispozícii. Niektoré typy deštruktívneho správanie pramenia z zo značne blokovanej zemniacej čakry.

Ľudia majú tendenciu mať upchatú čakru na chodidlách, keď sa stane život pre nich priveľkou záťažou. Zvýšenie svetských aktivít podporuje blokáciu energie, pretože jednotlivec nie je zvyknutý vyčistiť zvýšený tok energie. Rýchlo môže nastúpiť pocit strachu, keď iné vyššie centrá začnú uvoľňovať energie von do aury. Ľudia v týchto prípadoch pociťujú zvýšenie citlivosti celého tela a stávajú sa veľmi emocionálni, alebo dokonca veľmi intelektuálni, v závislosti od ich základného nastavenia. Cvičenie môže pomôcť zmierniť tento stav, ale nakoniec bude musieť byť toto energetické centrum aj tak odblokované, aby sa natrvalo stav zlepšil.

Použitie kyvadla na určenie, či sú chodidlové čakry blokované nie je príliš v tomto prípade vhodné, keďže blokované, víriace energie môžu oklamať kyvadlo a rozkývať ho, akoby boli čakry v plne otvorenom stave , avšak v skutočnosti je centrum uzavreté. Lepší spôsob, ako určiť, či sú chodidlové čakry blokované, je vnímať  teplotu pomocou dlane. Vnímanie veľmi teplej energie bude poukazovať na víriace energie a upchaté centrum; veľmi horúcej energie na úplne zablokované centrum. Vnímanie chladnejšej energie so slabým mravenčením v dlani, naznačuje otvorené centrum, ktoré dostatočne prepúšťa von energiu.

Vyliečenie samozrejme spočíva v otvorení čakry, tak, aby sa energia čo najrýchlejšie dostala z celého systému čakier  do Zeme. Veľa chorôb a nežiaduce vzory správania možno zmierniť tým, že sa urobia zmeny na tejto čakre. Otváranie tejto čakry vyžaduje rovnaké techniky ako sú používané v pri otváraní iných energetických centier.

Nasledujúca metóda, ktorú som našla na tejto stránke, by nám mohla pomôcť uvoľniť chodidlové čakry, ak sme práve zvýšili svoju činnosť alebo sme boli vystavení negativite, ktorej sa nevieme zbaviť:

Zoberte si bežný sklenený pohár a naplňte ho dvoma alebo troma polievkovými lyžicami morskej soli. Naplňte pohár vodou a premiešajte, kým sa  morská soľ úplne nerozpustí. Potom si ľahnite na zem na chrbát a položte pohár so soľným roztokom medzi nohy. Môžete sedieť aj v meditačnej pozícii a dať pohár pri alebo oproti chodidlám. Relaxujte po dobu troch minút. Roztok morskej soli začne ťahať energetické blokov z centra, keďže voda sa správa ako prirodzený katalyzátor, ktorý spojí negatívnu energiu do soľných častíc.

Po niekoľkých minútach si sadnite do vzpriamenej polohy, ak ste boli na chrbte. Rukou krúžte nad pohárikom roztoku a nad energetickým poľom nôh . Ruka by pri krúžení mala byť v maximálnej vzdialenosti 15cm nad vrcholkami prstov na nohách. Pokračujte v krúžení tejto energie po dobu ďalšej cca 1 minúty, aby ste vytiahli posledný blok z čakry do soľného roztoku. Po skončení vylejte roztok a umyte pohár dôkladne pred ďalším použitím.

Rovnako môže pomôcť aj meditácia s nohami ponorenými v slanej vode:

Seďte pohodlne na stoličke, s rukami v lone. Vložte si nohy do nádoby s vlažnou vodou, v ktorej je rozpustená morská soľ. Meditujte 10 až 15 minút, pričom si opakujte afirmatívne vety na vyčistenie čakier. Umyte a osušte si následne nohy. Spláchnite vodu po použití a nepozerajte sa na ňu pred spláchnutím. Nepoužívajte nádobu na iné účely.

Afirmácia: “Uznávam, že moja hodnota vychádza z vnútra. Som v mieri so svojou životnou cestou a svojim miestom na tomto svete. Nemám potrebu nikomu nič dokazovať alebo sa pred nikým brániť. Som šťastný sám sebou”

Rovnako výrazne môžu pomôcť aj masáže nôh – ak nemáme maséra J prechádzame sa naboso v tráve, hline alebo v piesku.

Pre otvorenie koreňovej čakry (uzemnenie a zastabilizovanie) môžeme použiť nasledujúci cvik:

Stojte naboso v teréne (najlepšia je tráva alebo hlina) s nohami od seba na šírku ramien. Predstavujte si, že  vysielate korene z vašich nôh hlboko do zeme. Po niekoľkých minútach by ste sa mali cítiť ‘spojený’ so Zemou. Keď ste pripravení, začať ‘nasávať’ energiu zo Zeme, predstavte si ako pomaly energia stúpa z koreňov do nôh až po koreňovú čakru, ktorú roztvoríte do podoby lotosu. Ak chcete, môžete pokračovať v posielaní energie nahor, do ostatných čakier.

Túto energiu môžete použiť pre magickú prácu alebo len stráviť nejaký čas v tomto stabilizujúcom stave. Po dokončení nasávania zatvorte čakry tým, že si predstavíte ako sa čakry zatvárajú ako lotus a pošlite energiu späť dole cez korene do Zeme. Vytiahnite korene zo zeme späť do nôh. Dajte si však načas kým máte pocit, že boli kompletne zatiahnuté.

Tak nohy, ee teda hlavu hore! 🙂

Hlavné zdroje:

22 thoughts on “Stabilizujeme sa a tryskáme cez bublajúce žriedla. Naša zemniaca čakra.

 1. tenshi mam jeden problem.niekedy ked som v klude a nic nerobim mam take neprijemne pocity v nohach.mam strasne nutkanie napinat stehna alebo kopat nohami.obcas to byva fakt hrozne.hlavne som to mala strasne casto ked som bola tehotna.to som normalne nezvladala,pomahala mi na to len strasne silna masaz svalov.ostalo mi to odvtedy,ale nie tak casto a nie tak intenzivne.myslis ze to nejako moze suvisiet s chodidlovymi cakrami?

  Páči sa mi

  • Matriosha, skor mi napadaju take pragmaticke dovody ako je chybajuci sodik(vseobecne sol) alebo horcik, problemy s oblickami (zavodnenie), hroziaca tromboza, pomoct by mohol vitamin B.ale fakt neviem 😦

   Páči sa mi

  • Mne nohou myká, odkedy sa mi zhoršilo ADD, proste už nedokážem udržať kompletné telo v kľude a keď už nič iné, tak aspoň trasiem nohou. A u mňa to fakt nie je chýbajúci prvok, na krv chodím pravidelne a nikdy sa nič neukáže.

   Nie si hyperaktívna, Matrioshka? 🙂

   Páči sa mi

   • Matrioshka 🙂
    ADD=Attention Deficit Disorder. Porucha koncentrácie; neschopnosť sústrediť sa po dlhšie obdobie na jednu vec bez robenia iných bočných vecí. Multitasking 😛
    Niekedy mám pocit, že je to “choroba” žien. Keď popri zamestnaní chcem stihnúť venovať sa rodine, porobiť domáce práce a popri tom nezanedbávať seba, hyperaktivita mi príde ako celkom rozumné riešenie 😆
    Aj mne myká nohami,len u mňa je to spôsobené skôr občasnou hyperpasivitou. Keď sa málo hýbem, nohy sa pýtajú na prechádzku. V puberte mi pomáhali šumivé tablety magnézia. Dobre to praská na jazyku. Presmeruješ pozornosť na niečo príjemné a nohy prestane baviť mykať sa. Skús 😛

    Páči sa mi

 2. Matrioshka, takze som to preverila s liecitelkou a to nutkanie napinat stehna alebo kopat nohamima suvis s korenovou cakrou, ako si si myslela Hovorila, ze je to odmietanie (kopanie, napinanie svalov = odpor) nejakych principov, ktore s bazalnou cakrou suvisia. Je to podobne ako ked je tato cakra zablokovana: veľký strach, hlavne o prežitie a hmotné zabezpečenie, ego, pýcha, lenivosť, hnev, komplexy menejcennosti, nezvládanie sexuality a vášne. Hovorila, ze je potrebne ju odblokovavat a cvicit s nou a malo by to prejst.
  https://eprakone.wordpress.com/2006/07/02/korenova-cakra-bazalna/

  Páči sa mi

  • aha,ja som skor priamo myslela na nohove cakry ze mam zablokovane.ale moze to byt aj ta bazalna.dakujem za info.skusim ked to najblizsie budem mat nieco s tou bazalnou cakrou poriesit.a este taky dotaz:ak ju mam zablokovanu tak to znamena ze energia sa mi do nej nedostava?a ta ktora ide zo zeme cet nohy sa hromadi potom v nohach?

   Páči sa mi

   • Matrioshka, ja vnimam energiu, ako ide v akychsi kanaloch, potrubiach. Zdola, cez nas, nahor a spat a kruti sa a meni farbu, intenzitu a tak 🙂 a uplne prozaicky, ak sa ten kanal upcha vselijakymi potvorami, ktore produkujeme, tak preteka len taky cicerok a ta nahromadena energia pri bloku robi sarapatu; ak je tej specifickej energie vela, tak je zase zle, ak nie je kanal udrziavany, zvacsovany, v sulade s ostatnymi. Dava ti to zmysel?

    Páči sa mi

 3. ja energiu nevidim.ale zato som si spomenula na osobny totem a to co sa dialo v mojej zakladnej cakre.mala som tam kozmonauta,na nejakej inej planete,kde bola mensia gravita cia ako na zemi,takze sa tam dalo pohybovat asi ako na mesiaci.ten kozmonaut bol spociatku dost paranoidny a trochu vystraseny a okrem toho bol taky neduzivy akoby vyhladnuty a vysmadnuty.pytala som sa ci nepotrebuje dake jedlo a povedal ze jemu staci susena strava.vravel ze on tam musi ostat lebo strazi planetu pred nejakymi mimozemstanmi,ktori tam chodia,ale este nikdy ich nevidel,lebo sa vzdy skryje,len ich pocul dupotat a videl ich stopy,ktore vyzerali ako dinosaurie stopy aj s takym chvostom.vravel ze vlastne jedine co ho sere je,ze on ziadne stopy (koli tej malej gravitacii)urobit nevie,moze dupat do zeme ako chce,nikdy nedupne tak silno aby ostala stopa…..akosik mi to dupotanie zapada

  potom ked som sa dostala ku korunnej cakre,tam bolo uzasne super,bola som s mladatkom klokana vo vaku klokanej mamy a cuckala som si klokanie mliecko.nakoniec mi toho mlieka nacapovali do bandasky a kazali zobrat pre kozmonauta.

  preto som si myslela ze tej energie tam mam malo….

  Páči sa mi

  • Vieš, čo ma pri tomto popise napadá? “Potravu z korunnej čakry vziať do koreňovej.” Akoby spiritualita, prepojenie so zvyškom sveta, v koreňovej čakre chýbalo. Matrioshka, aká je tvoja počúvacia angličtina? Ustojíš riadenú meditáciu?

   A ešte jeden nápad – kozmonaut sa v danom mieste cíti “nepatričný”, neprináležajúci, pretože ani stopy urobiť nevie. Akoby tu bol blok, že nezanechávaš za sebou stopu v hmotnom svete?

   Páči sa mi

  • Root chakra znamena hlavne vedomie: “Ja som” – uzemnena, pritomna, v bezpeci, zdrava. Je o silnom pocite ‘byt nazive’, preziti a rovnovahe medzi spiritualnym a fyzickym zivotom. Silne spojenie so sebou, svojim telom a ludmi okolo. Dovera v seba a inych – ak aj nieco nevyjde, som si ista, ze sa to nakoniec podari.

   Myslim,ze Helar ma pravdu s tymi stopami. O prejaveni sa vo fyzickom, materialnom svete,ktory je spojeny aj s materialnymi ‘statkami’. Kozmonaut je niekde na cudzej pode (ina planeta), kde sa boji a nenechava stopy. Navyse chradne. Myslim, ze to mliecko a klokan moze znamenat, ze sa citis bezpecnejsie v spiritualnom svete ako tu na zemi.

   Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s