Obnovujeme lotos koreňovej čakry

LIEČENIE PRVEJ ČAKRY – Pokračovanie článkov od J. Anodea, z knihy Východné telo, západná myseľ

Nasleduje náčrt návrhov, techník a zásahov venujúcich sa nerovnováhe prvej čakry s dôrazom na to že všetky spôsoby by sa mali používať s obozretnosťou a v kombinácii s vlastným terapeutickým štýlom. Neexistujú dvaja rovnaký ľudia a na starostlivo vypracovanú diagnózu tu nie je primerané miesto.

Vyliečiť náš vzťah k našim telám znamená vyliečenie nášho vzťahu ku zemi.

Sprvu je dôležité určiť stav nášho spojenia s telom, s pôdou na ktorej stojíme a s okolím vôkol nás. Tvar a výzor tela a charakteristický štýl spojenia s vonkajším svetom sú oblasti kde nachádzame nite k riešeniu. Starostlivé pozorovanie spôsobu chôdze, rozprávania, pohybov, dýchania, sedenia a pozerania sa nám hovorí o vnútorných vzoroch. Pozeráme sa tu na vyjadrenie vnútorných pochodov tela – stiahnutia, roztiahnutia, konfliktu, rozpadu, aktivácie, umŕtvenia či oddelenia.

Uvedomme si že toto sú skôr energetické ako emocionálne stavy aj keď sú častokrát spôsobené a sprevádzané emóciami, ako napríklad strach vedúci k stiahnutiu, bezmocnosť k pádu, vzrušenie alebo hnev k aktivácii. Tieto stavy sa menia vzhľadom na to čo sa práve odohráva. Opisovanie traumy z minulosti môže do niektorých častí tela priniesť aktiváciu.

V práci s prvou čakrou je ale dôležitejšie energetické vyjadrenie tela ako emócia sama o sebe.  Udržanie osoby v kontakte s pocitmi tela je dôležitejšie ako zameranie sa na emócie a napomáha získať pôdu na ťažší traumatický materiál. Osoba sa môže sústrediť na to čo jej telo robí bez strácania sa v pocitoch, ktoré sú charakteristickejšie pre druhú čakru. Toto sa robí neustálym poukazovaním a zrkadlením na fyzické procesy zažité počas terapie. „Ak máte strach, čo robí vaše telo? Čo sa deje vo vašom bruchu, či s vaším dýchaním?“ Osoba sa môže naučiť získať úľavu od bolestivých emócií pomocou jednoduchej zmeny jej fyzického vyjadrenia, bez rúcania sa labyrintom historického obsahu a emocionálnej polievky. Aj jednoduchý uzemňujúci podnet môže priniesť väčšiu silu a pokoj, napr. „Čo sa stane ak položíte svoje chodidlá naspäť na podlahu a začnete na ne tlačiť svojou váhou?“ „Čo sa stane keď vstanete?“

G: Jednotlivé techniky, keďže na jeden článok by boli príliš rozsiahle na čítanie dám do zvláštnych článkov. Odporúčam ešte predtým ako si prečítate ako sa daná technika vyhodnocuje techniku vyskúšať 🙂 a samozrejme sa podeliť s výsledkom …

KRESLENIE TELA

DIALÓG S TELOM

AFIRMÁCIA FYZICKÉHO

PRÁCA NA CHODIDLÁCH

UZEMŇUJÚCE CVIČENIE

REGRESÍVNE TECHNIKY

ZÁVER

3 thoughts on “Obnovujeme lotos koreňovej čakry

  1. Ahoj, dakujem za pekny clanok. Chcem sa spytat, ci jednotlive sekcie “Dialog s telom” , “Afirmacia fyzickeho” a nasledujuce su zamerne nefunkcne? Budu pridavane dalsie clanky k tomuto hlavnemu clanku?
    Vdaka, velmi ma to zaujima. 🙂

    Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s