Navigovanie životom s pohľadom upretým dopredu

Na Veľkonočný pondelok som využila trochu voľna a čítala som si ďalej vo Felixovi Wolfovi. Malo to dva účinky: jednak som tam našla zaujímavú pasáž a potom som sa dozvedela čosi, čo dalo do kontextu moje vlastné zážitky.

Už roky spomínam, že keď som začala čítať Castanedu, tak som zostala “zhypnotizovaná”, teda že text na mňa pôsobil na celkom mimoslovnej úrovni, že som dostávala informácie, ktoré v knihe ani neboli… U mňa to začalo Taishou Abelar, ktorá sa mi priamo nasťahovala do hlavy a chvíľku v nej strašila, až som nakoniec siahla po Castanedovi. Už presne neviem, v akom poradí som knihy čítala, ale mám podozrenie, že presne v tom, ako Wolf…

Felix Wolf spomína, že prvú Castanedovu knihu odhodil. Ja som tú knihu našťastie čítala až ako piatu, takže som nemala problém, hoci som sa musela nútiť prelúskať ju celú.

Wolf potom dostal do rúk knihu The Separate Reality (v mojom preklade Samostatná skutočnosť) a píše, že pri čítaní sa s ním začalo diať čosi podivné. Ako keby nečítal text knihy, ale channeloval niečo, čo bolo za tým textom – úmysel. Ako keby dostal odpoveď na všetky podstatné životné otázky bez toho, aby ich bol niekedy položil… tak hlboko s ním kniha zarezonovala.

Nuž, konečne  som sa dozvedela o niekom, kto mal podobný zážitok… Pri čítaní Castanedu som sa cítila, ako keby som konečne dostávala vysvetlenie na všetky nevysvetliteľné zistenia môjho života. A keby som mala hľadať, kde presne v texte tá odpoveď je – nenašla by som ju… Párkrát som takto šla vetu po vete a hľadala som presný citát, ale nikdy som ho nenašla. Proste počas čítania kníh sa moje myslenie začalo preskupovať a výsledný obraz bol celkom iný ako ten pôvodný – a bral mi dych.

🙂 Takže tak. Sebadôležitosť alebo nie, človek je rád, keď zistí, že si to celé nevymyslel.

Mimochodom, ďalšia Castanedova kniha Felixa Wolfa bola The Power of Silence (po mojom Sila ticha). Ja som túto knihu dostala odporúčanú od Castanedových bosoriek ako ďalšiu, keď som mala pocit, že som zavrzla a neviem sa pohnúť ďalej. 🙂 Zabralo. 🙂

No a teraz ten výťažok Veľkonočného pondelka vo forme citátu 😛 :

“Nagual [=Carlos Castaneda] hovorieval, že obyčajný človek cestuje životom v celkom poslednom služobnom vagóne vlaku, vždy s výhľadom dozadu, stále si citeľne vedomý svojej osobnej histórie, svojich zážitkov a svojej identity ako zlepenca minulosti. Bola to jedna z jeho obľúbených analógií.  Bojovník, ktorý sa chce stať mužom poznania, sa však potrebuje otočiť a čeliť životu, ako sa rozvíja pred ním. Miesto pozerania na časy minulé potrebuje pozerať na časy nastávajúce, hovorieval. /…/ Navigácia sa deje len vtedy, keď čelíme nastávajúcemu času, kde nič nie je známe. Pozrieť sa späť čo len na kratúčky okamih nám môže zabrániť spozorovať dôležitú udičku Ducha.”

No a aby som vynulovala svoje resty, prihodím ešte jeden odsek, ktorý je zo začiatku knihy, ale doteraz som ho nespracovala. Vysvetľuje bližšie to, čo je “navigovanie”:

“Jadrom zručnosti Naguala a z môjho pohľadu praktická podstata jeho učenia bolo umenie navigácie. Často nás označoval za “navigátorov/plavcov po Mori Vedomia”. Navigácia je alternatívny spôsob, ako sa pohybovať životom a interpretovať realitu. Kým väčšina ľudí sa hýbe životom vedená prevažne svojimi myšlienkami, “navigátor” sa hýbe životom na základe svojho priameho spojenia so životom, univerzom, nekonečnom, spiritom alebo Úmyslom, ako Nagual najradšej nazýval toto univerzálne vedomie, ktoré preniká všetko existujúce.”

No, dáva mi to na zamyslenie hneď dvakrát. Ako som spracovávala prvý odsek, uvedomila som si, že ak si môžem vybrať v autobuse miesto na sedenie, tak radšej sedím chrbtom k smeru jazdy, hoci sa mi niekedy z toho robí zle… Neviem, či je to nejaká moja upätosť na minulosť alebo ako to vlastne vzniklo. (Viem, ako si to racionalizujem; ale skutočný dôvod nepoznám.)

Druhá vec je, že neviem ani približne odhadnúť, nakoľko ešte stále žijem v svete myšlienok a nakoľko už žijem v svete udičiek. Viem len, čo je 100% pre mňa teraz, ale neviem, čo je 100%… to by bol výrok hodný hoooodne-hooodne myslenia… 😉

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s