Bod istoty (bezpečia) – dve cvičenia

Ľudia obvykle konajú podľa svojich zabehaných rutín. Obvykle robíme veci tým istým spôsobom. Na jednej strane sa vďaka tomu cítime bezpečne, na strane druhej nás to však udržiava v zabehaných mantineloch a pôvodnom úzkom vnímaní okolitého sveta.

Pokiaľ si udržiavame zvyky a rutiny, náš bod istoty zostáva stále rovnaký.

Cvičenie 1

Pokúsme sa veci robiť inak ako obvykle – len aby sme zistili, čo sa stane… Do práce ideme novou cestou, spíme na opačnej strane postele (ja si prehadzujem nohy a hlavu, keď mám pocit, že som v nejakej situácii „zavrzla“), obliekame sa v inom poradí, meníme čas jedenia alebo sa pohybujeme miestnosťami pospiatku. Tieto „vyrušenia“ zo zabehaného spôsobu života otrasú našimi rutinami a spustia v nás pravdepodobne lavínu zmien – začneme svet vnímať v novom svetle a náš bod istoty sa rozšíri alebo presunie.

Má to dopad aj na naše myslenie. Keď robíme veci vždy rovnako, dostávame vždy podobný výsledok. Keď myslíme „po starom“, vytvárame svojou pozornosťou okolo seba náš „starý“ svet. A zo všetkých zvyklostí práve zabehané myšlienkové pochody nám spôsobujú obvykle najväčšie trápenie:  kým sa držíme istých predstáv a presvedčení, svet okolo nás nám tieto predstavy a presvedčenia odráža späť, akoby okrem nich v ňom nebolo nič viac. Ak považujeme svet za nebezpečné miesto, pôjdeme z nebezpečia do nebezpečia. Ak ho budeme vnímať ako miesto plné lásky a možností, budeme vnímať život ako príjemný, nenásilný, plný hojnosti.

Položte si nasledovné otázky:

Akými obmedzujúcimi presvedčeniami sa riadite?

………………………………………………………………………………….

Je život náročný alebo ľahký?

………………………………………………………………………………….

Ako sa cítite pri vyjadrení „kto sa nesnaží, nemá“?

………………………………………………………………………………….

Musíte sa skutočne úporne snažiť, keď chcete niečo dosiahnuť?

………………………………………………………………………………….

Je láska jednoduchá a bezpečná, alebo je to ustavičný, bolestivý zápas?

………………………………………………………………………………….

Je svet bezpečné miesto?

………………………………………………………………………………….

Cvičenie 2

Pozrite sa na oblasť svojho života, kde nedosahujete to, čo by ste si priali:

Aký pocit z tej oblasti máte?

………………………………………………………………………………….

Čo vám toto obmedzenie spokojnosti hovorí?

………………………………………………………………………………….

Čo si ostatní myslia o tejto oblasti?

………………………………………………………………………………….

Čo vám hovorili o tejto oblasti vaši rodičia?

………………………………………………………………………………….

Čo o tejto oblasti hovorí spoločnosť? Aké presvedčenia hlása?

………………………………………………………………………………….

Čo by ste miesto toho chceli zažívať vy?

………………………………………………………………………………….

Napíšte kľudne aj niekoľko strán. Píšte, kým máte čo písať. Potom text na pár dní odložte, neskôr sa k nemu vráťte a skresajte ho na niekoľko odstavcov. Opakujte celý postup, až vám nakoniec zostane len pár hutných vyjadrení, ktoré to celé obsahujú. To sú vaše presvedčenia o danej veci.

Náš svet je vždy presným odrazom našich presvedčení, takže zmeňte svoje presvedčenia na pozitívnejšie a čoskoro začnete zažívať lepší život.

Článok je súčasťou projektu toltéckeho sebarozvoja Tanec sily

6 thoughts on “Bod istoty (bezpečia) – dve cvičenia

 1. Skúsim to. Začnem tým, že si dne s v noci preložím vankúš na opačnú stranu, ráno nebudem postupovať podľa zaužívaných “rituálov”, lebo som uviazla niekde na pol cesty a mrskám so sebou ako ryba na suchu.

  Páči sa mi

 2. Odpovede by možno zneli zatrpkuto, preto to nebudem písať. Je mi z toho zle. ľudia sú zlí a raz musel prísť deň ked už človek nevládze, i cant to be strong anymore…

  Páči sa mi

  • BUĎ VôĽA TVOJA. Ak si to takto povieš, tak to tak bude. Zákon rezonancie. Ak sa budeš aj naďalej sústreďovať na to, aby si vo veciach vyhľadával to deprimujúce, bude ti život prinášať viac toho, čo budeš vyhľadávať.

   Skús na to ísť inak a na každom “hnusnom ksichtovi” nájsť niečo dobré, pekné, zábavné. Tým tú depresiu prelomíš. Sú totiž dva druhy depresie: chemická nerovnováha v mozgu a zle nastavené vnímanie. Na to prvé ako rýchla náplasť fungujú banány (ale na tony) a na to druhé zas zmena zamerania vlastnej pozornosti: energia nasleduje pozornosť a čo si všímam, toho budem mať v živote zosilnene viac. 🙂

   Páči sa mi

  • Ale keď ideš pod svojím obvyklým nickom, mám k tebe väčšiu úctu. Teraz mi to, čo píšeš, vyzerá veľmi neúprimne – veď ani inokedy si neberieš servítku! Tak dúfam, že je to len dočasný výkyv. S tým vnímaním, to bude asi ako hrach na stenu, takže skús skôr tie banány. 🙂

   Páči sa mi

  • LOL, načo by ktokoľvek písal takéto niečo, bez pokračovania a bližšieho vysvetlenia?
   Bez ohľadu na to, čo z toho všetkého vyplynie a bez ohľadu na to, či sa To bude zdať fér vedz, že akúkoľvek ťažobu v sebe nosíš, môžeš ju ošetriť iba tak, že si Ti ju so seba podarí odpustiť 🙂 Ak budeš hľadať riešenie v sebe, nájdeš opäť zmysel svojej existencie. Ak budeš hľadať dôvody prečo je na vine tvoje okolie, tak nájdeš dôvod, prečo sa môcť ďalej bahniť vo svojom utrpení a teraz si nalejme čistého vínka….prečo potrebuješ trpieť?

   Páči sa mi

 3. U mňa v takomto stave funguje len to, že si ten pocit bezmocnosti/krivdy/smútku/slabosti… riadne pripustím a poriadne sa v ňom vymácham. Netreba pred ním zatvárať oči a tváriť sa, že neexistuje. No a pri tom máchaní sa si pootvorím ventilček s emóciami /poriadne sa vyrevem do poslednej slzy/. Až takto som potom pripravená hľadať tie riešenia v sebe, ináč mám stále pocit, že problémom sú tí druhí alebo sa zo všetkého obviňujem.

  No a momentálne mám obdobie, keď u mňa zaberá, keď si predstavím samu seba ako ďalšiu osobu so svojím precíteným “negatívnym” pocitom, pričom ju objímem a hovorím jej, že ju ľúbim a že som šťastná, že je práve taká, aká je. Končieva to happy endom 😀 : sme potom obe šťastné, cítim, akoby som tú časť seba zrazu vyslobodila z nejakej klietky, do ktorej som ju ja uväznila.
  Skús to zobrať tak, že tí “zlých ľudí” si vnímal/a aj vďaka tomu, aby sa táto klietka mohla otvoriť.

  No a určite to vieš, ale máš aj takú časť seba, ktorá to zase cíti a vníma všetko opačne, takže všetko, čo si hore písal/a, si len pretransformuj naopak. Slobodu vnímam aj tak, že si človek môže voliť slobodne medzi týmito časťami bez toho, aby bol prinútený robiť/cítiť časťou uväznenou a vykrikujúcou v klietke, že chce ísť von.

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s