Bod istoty: prečo máme problém meniť sa

“Môžem byť taká šťastná, aká šťastná sa rozhodnem byť.” — Susan Gregg

Pokračujem ďalšou kapitolou toltéckeho učenia zo Susan Greggovej – tentokrát o tom, ako a prečo sa meníme.

“Ako moje štúdium pokračovalo, jedna skutočnosť sa začala bolestivo prejavovať: moja myseľ chcela radšej byť v práve ako byť šťastná. Raz od razu som sa prichytila, že robím rozhodnutia, ktoré viedli k utrpeniu. Bola som prekvapená nad komplexnosťou svojej mysle a ako nástojila na to, aby sa veci diali po starom. Jedného dňa som sa spýtala Miguela na tento fenomén. Usmial sa a rozprával mi o “bode istoty” (security point).

Náš bod istoty je ten obmedzený výsek reality, ktorý poznáme. Cítime sa tam bezpeční, pretože vieme, čo sa tam dá očakávať. Ak sa obmedzíme na tento úzky výsek životných skúseností, sme v pohode, nič problematickejšieho nás nepostretne – ale často sa cítime aj nešťastní. Myseľ urobí čokoľvek, len aby tento stav udržala.

Každý človek má inak definovaný bod istoty. Niektorí ľudia na to, aby sa cítili istí, potrebujú mať zamestnanie, partnera alebo isté množstvo peňazí na konte. To, čo naša myseľ považuje za bezpečné, sa človek od človeka odlišuje – a niekedy sa to odlišuje aj deň odo dňa. Jediné, čo je všetkým definíciám vždy spoločné je to, že prvky našej istoty ležia vždy mimo nás samotných. Preto je pocit bezpečnosti našej mysle vždy závislý na ľuďoch, miestach alebo veciach mimo našej kontroly.

Pokiaľ naša bezpečnosť pramení v oblastiach mimo našej kontroly, sme odsúdení celý život hľadať bezpečnosť a istotu a šťastie – ale nikdy ich naozaj nedosiahnuť. Naše šťastie akoby bolo stále “takmer na dosah””, ale len “takmer” – a pravidlá sa sústavne menia. Len čo máme pocit, že už sme takmer v cieli, cieľ sa presunie. Preto naša myseľ nie je najlepší sprievodca na spirituálnej ceste. Myseľ sa totiž bojí vlastnej smrteľnosti a tak sa snaží pozornosť vždy presmerovať na niečo iné, za čím by sa mohla naháňať, aby nemusela premýšľať o vlastnom konci. A tak sa naše oči pri hľadaní šťastia upierajú večne na “tam”, hoci naše šťastie je “tu”, v našom napojení na naše spirituálne jadro.

Obvod ľudského vajíčka predstavuje všetky životné skúsenosti, ktoré sú nám prístupné. Tá časť, ktorá patrí bodu istoty, je len malý zlomok toho všetkého. Naše presvedčenia fungujú ako steny nášho bodu istoty – naša myseľ používa naše presvedčenia ako smernice. Čokoľvek uveríme, to zhmotňujeme. Vlastne všetky naše životné skúsenosti len dokonale odrážajú stav našej mysle, náš uhol pohľadu. Nijaká situácia v živote nie je svojou podstatou dobrá alebo zlá, príjemná alebo odporná. Naša myseľ definuje, ako ju budeme zažívať, a naše presvedčenia vždy diktujú, čo si o hocijakej situácii budeme myslieť a cítiť. Náš bod istoty je ako oceľové dvere, ktoré sa zaplesnú pred nami zakaždým, keď sa pokúsime vyjsť za rámec našich obmedzení.

Najjednoduchší spôsob, ako dosiahnuť trvalú zmenu, je pracovať na inej  úrovni energie. Koniec-koncov to, čo sme zhmotnili, je len prejav, ale jeho korene ležia o úroveň vyššie.

Ak budeme pracovať vyslovene len na fyzickej úrovni, oveľa ťažšie sa nám budú meniť naše presvedčenia a správanie. Keď sa však naladíme na inú energetickú úroveň, zmenia sa naše vnímanie a naše presvedčenia a nové prežívanie je na dosah.

Keď meditujeme, udeje sa niekoľko vecí. Tým, že stíšime myseľ a uvoľníme sa, začíname sa dostávať do zmeneného stavu vedomia. Otvárajú sa nám dvere do mimofyzickej reality. V podstate vlastne naberáme energiu z Univerza (obrázok vpravo). Preto je také časté mať počas meditácie náhle “osvietenie”. Túto energiu môžeme použiť na to, aby sme zapríčinili zmeny v našej psychike a prelomili obmedzený uhol pohľadu našej mysle.

V určitých obdobiach nášho života sa naše presvedčenia podstatne menia – a to bez nášho vedomého rozhodnutia. Naše správanie sa dramaticky mení, zdanlivo bez príčiny. Stalo sa to, že zasiahlo naše spirituálne ja (obr. vľavo). Väčšinou sa tak deje, ak je ohrozené naše prežitie. Vždy máme slobodnú vôľu, ale sú chvíle, kedy nás naše spirituálne ja zachraňuje pred sebou samými. Nebude nás nútiť zmeniť sa, ale umožní, aby sa zmena samovoľne dostavila do nášho života bez našej vedomej súčinnosti. Tieto zmeny nastávajú aj vtedy, keď sa vedome vyladíme na vibráciu našej duchovnej podstaty (po našom najskôr “duše”).

Naša duchovná podstata prekvitá, keď sme šťastní a cítime sa milovaní, ale rešpektuje našu slobodnú vôľu a umožní nám cítiť sa nanič, ak je to to, čo chceme.

Ešte dramatickejším spôsobom sa meníme v chvíľach kríz. Často, keď prídeme o prácu, strechu nad hlavou či o vzťah, výrazne sa zmení náš pohľad na život. Napríklad stretnutie so smrťou často vedie k výrazným zmenám. V takýchto prípadoch vyzerá náš život ako zmenený zásahom zhora. Tento typ zmien znášame najmenej, pretože naša myseľ sa cíti zbavená kontroly a ohrozená.

“Ako dieťa som často zažívala zmeny, ktoré som nemohla kontrolovať. Na strednej škole nám vyhorel dom od základov. O všetko sme prišli. Dlho potom som si nevedela vytvoriť väzbu na nič. Istý čas som svoj pocit odstupu považovala za negatívny, ale pri štúdiu s Miguelom som zistila, že to bolo vlastne požehnanie.

Keď sa môj bod istoty začal rozširovať, uvedomila som si, že moje šťastie prichádza zvnútra. Teraz už viem, že moje šťastie je úplne závislé od môjho postoja. Môžem byť taká šťastná, aká šťastná sa rozhodnem byť. Musím urobiť len jedno – zmeniť to, čo si o situácii hovorím. Takisto si uvedomujem, že to, či počúvam alebo nie, je len moja voľba.”

Susan Greggová rozpráva, že často počas rozhovorov s Miguelom Ruizom Miguel potlačil na jej silové body, čím do jej energetického systému dodal éterickú energiu. Ona na to reagovala tým, že stratila bezprostredný kontakt s realitou a akoby jej duša odišla z miestnosti, padala dozadu a vznášala sa nahor cez tunel. Najprv cítila únavu, potom sa začala duševne vznášať a postupne “vypla” a ocitla sa v samostatnej realite.

Ja tieto stavy poznám z channelingu. Mávam obdobia, kedy vezmem kyvadlo do ruky a v tom okamihu začnem zívať a do minúty som taká oťapená, že vypínam. Vždy som to považovala za kontakt s príliš silnou energiou, ale väčšinou som potom zaspala a nijaká mimofyzická realita sa nediala. 😛

“Bola som v mieste, ktoré sa ťažko popisuje. Nebolo to ani tak veľmi miesto, ako skôr čistý pocit. Bola som mimo času a priestoru, ako ho poznáme. Bola som čisté vedomie. Čas nemal význam. Bola som všade a nikde.”

Miguel často hovoril o reinkarnácii. Pripomínam žiakom, že majú voľnosť vybrať si všetko v živote vrátane rodičov. Hovoril, že pri smrti postupne strácame našu fyzickú formu. Najprv ešte sme presvedčení, že sme naša fyzická podoba, a tak naše éterické telo si chvíľku ešte udržiava svoju ľudskú podobu. Postupne si uvedomujeme, že sme len energia a tak strácame aj naše éterické telo. V tomto okamihu sme pripravení reinkarnovať sa:


Čiaročky predstavujú naše rôzne presvedčenia. Môžu to byť predsudky ako “nezaslúžil si lásku”. Ak to je náš prípad, potom si neuvedomujeme, že máme lásku na dosah a pritiahneme si rodičov, ktorí budú mať problém prejavovať lásku. Ako vyrastáme, začíname zhmotňovať presvedčenie, že nás nemôže nikto milovať. Našou úlohou v každom živote je prekonať obmedzujúce presvedčenia. Prišli sme do života s tým, aby sme sa rozpamätali, ako sami seba môžeme bezpodmienečne milovať. Presne tá vec, na ktorú sa máme rozpamätať, leží za hranicou našich samonastolených obmedzení. Ak máme dobrého učiteľa (alebo sme sami sebe dobrým učiteľom 😛 ), budeme sa sústavne posúvať za hranice našich vlastných limitov.

“Zázraky a čaro sú súčasťou života. Ak ich chceme v živote zažívať pravidelne, potrebujeme si len dať dovolenie zažívať ich.”

Článok je súčasťou projektu toltéckeho sebarozvoja Tanec sily

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s