Meditácie na neutralizovanie našej i celkovej negativity

Na stránke nejakej americkej univerzity som našla meditáciu tonglen. Tonglen som už spracovávala podľa Pemy Chödrön a tak sa budú texty čiastočne prekrývať, ale páčil sa mi pragmatizmus meditácie a tak tu je v plnej dĺžke. Niektoré veci sú oveľa veselšie ako obvykle v budhizme a v niektorých som sa dokonca našla 🙂 :

Meditácia tonglen: “Vdychuj utrpenie a vydychuj súcit”

Prečo robiť tonglen?

Negatívne myslenie nás zvádza k nevhodným rozhodnutiam a tie k nám prinášajú nepríjemné dopady (karmu).

Ak robíme tonglen pravidelne, zbavujeme sa negativity, otvárame si srdce a pestujeme jasné myslenie, ktoré vedie k múdrym rozhodnutiam.

Tonglen nám pomáha efektívne zaobchádzať s nepríjemnými ľuďmi (“ksichtmi” 😛 ) a napätými situáciami bez vyvolania stresu.

Ak viac ľudí nahradí negativitu súcitom a múdrosťou, vyhojíme nielen seba, ale aj ľudstvo a planétu.

Ako robiť tonglen?

Príprava

Sadneme alebo ľahneme si. Chrbát je narovnaný, telo uvoľnené. Sústredíme sa do nášho vnútra a na dýchanie. Dýchame pomaly a rovnomerne nosom, dýchame až z brucha a nádych a výdych sú rovnomerne dlhé a nie je medzi nimi prestávka.

My sami

Ako sa nadýchneme, necháme svoju chamtivosť, hnev, žiarlivosť, strach, pripútanosť, zmätok a iné negatívne myšlienky vyplávať na povrch. Pri výdychu tento negatívny pocit vydýchneme a prázdny priestor po ňom naplníme súcitom.

Uvedomujeme si, že chceme byť šťastní, ale naše negatívne myslenie nás núti robiť zlé rozhodnutia, ktoré vedú k nešťastiu, nie ku šťastiu. Ak sa negatívneho myslenia zbavíme a budeme k sebe pristupovať s pochopením, uvoľní sa nám energia na robenie takých rozhodnutí, ktoré nás povedú k šťastiu. Negatívne myslenie potláča činnosť imunitného systému, zatvára srdce, vyhadzuje nás z rovnováhy a vedie k trápeniu a nemoci.

Porozumenie podporuje imunitný systém, otvára srdce, vyvažuje nás a podporuje zdravie a šťastie.

Niekto, koho máme radi

Vdýchneme utrpenie niekoho, koho máme radi, a vydýchneme súcit voči danej osobe. Uvedomujeme si, že naša milovaná osoba chce byť šťastná a miesto toho trpí. Otvoríme milovanej osobe srdce.

Niekto, na kom nám nezáleží

Vdýchneme utrpenie niekoho, na kom nám nezáleží (napr. predavač v obchode) a vydýchneme súcit voči danej osobe. Uvedomíme si, že táto osoba chce byť šťastná, ale miesto toho trpí. Otvoríme si voči nej srdce.

Niekto, koho neznášame

Vdýchnime utrpenie niekoho, koho nemáme radi (niekto, o kom si myslíme, že nám ublížil) a vydýchnime súcit voči danej osobe. Uvedomíme si, že táto osoba ako hocikto iný chce byť šťastná. Pretože jej myslenie je negatívne, robí nevhodné rozhodnutia, ktoré vedú k utrpeniu.  Ak toto utrpenie zvýšime, môže sa daná osoba správať ešte horšie. Najlepšie preto urobíme, ak si k nej vypestujeme súcit, aby sme mohli rozmyšľať o tom, ako s ňou jednať, aby to prinášalo dobré dopady, nie zlé (karma). Otvoríme si voči danej osobe srdce.

Svet

Vdýchnime utrpenie sveta a vydýchnime súcit voči svetu. Uvedomíme si, že každý na svete chce byť šťastný, ale často miesto toho robí nerozumné rozhodnutia, ktoré prinášajú utrpenie. Uvedomíme si, že rozvíjaním univerzálneho súcitu môžeme toto utrpenie zmierniť. Otvoríme svoje srdce svetu.

Očista

Na konci meditácie vizualizujeme utrpenie, ktoré sme vdýchli, ako čierny dym v svojom srdci. Potrebujeme sa tohto čierneho dymu zbaviť, pretože inak zvýši naše vlastné utrpenie. Dokonale ho zo seba vydýchnime. Potom naplníme celé naše srdce a celú našu bytosť porozumením a súcitom voči sebe, všetkým ostatným i celému svetu.

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s