Ako sa zbaviť interného reklamačného oddelenia: stopujeme a neutralizujeme negatívne emócie

U Misy Hopkinsovej na blogu som našla pekný článok, v ktorom si spomína, ako bola s manželom na seminári, kde sa učili viesť si evidenciu toho, koľkokrát sa za daný deň sťažovali. Misa vraví, že sa dovtedy sama považovala za veľmi optimistickú osobu a cvičenie považovala za hračku, až kým nezistila, koľkokrát denne sa sťažuje – síce len v duchu, ale predsa.

Na seminári ich takisto žiadali, aby si začali všímať myšlienkové vzorce. Čo obvykle reklamujú svetu? Na koho sa obvykle sťažujú? Na priateľov? Spolupracovníkov? Politikov? Vlastné telo? Vlastnú bezmocnosť? Nespravodlivosť? A keď potom celá skupina rozoberala svoje vzorce pindania, ukázalo sa, že máme tendenciu opakovane sa sťažovať na jeden a ten istý typ vecí/udalostí/ľudí. Misa Hopkins:

“Len čo som objavila svoj “nárekový vzorec”, čo bolo nariekanie nad ľuďmi, čo nenapĺňali moje očakávania, dokázala som ho vynulovať v mojom internom reklamačnom oddelení a znížila som tým počet škodlivých myšlienok, čo som mala.”

Misa vedome začala sledovať povahu svojich myšlienok. Len čo objavila nejakú negatívnu alebo obviňujúcu, zastavila sa, preskúmala emóciu, ktorá sa s myšlienkou spájala, a zahrnula túto emóciu súcitom a porozumením. Bolo jedno, koho sa negatívne myšlienky týkali – už len to, že ich zabalila do súcitu a porozumenia stačilo na to, aby stratili svoju negativitu. A len čo z nich zmizol emocionálny náboj, bola Misa schopná zahrnúť daného človeka alebo situáciu láskou.

“Za pár dní som spozorovala dramatickú zmenu v mojom zabehanom spôsobe myslenia. Takisto som spozorovala zmenu v mojich kontaktoch s ľuďmi. Miesto toho, aby som na ľudí reagovala z mojich predpokladov o nich a situácii, začínala som skôr klásť otázky, aby som lepšie porozumela im a ich situácii. Samozrejme, boli aj prípady, kedy som napriek všetkému zostala sklamaná, ale keď som sa k ľuďom správala z pozície porozumenia, vedela som im pomôcť vyriešiť si presne tie veci, ktoré v konečnom dôsledku zapríčiňovali moje rozčarovanie.

Miesto toho, aby som sa urážala, začala som sa s nimi smiať na ich zvláštnostiach, hľadala som kreatívne riešenia, upravovala svoje nadsadené očakávania a používala som situácie ako príležitosť reagovať uvedomelejšie.”

Čím viac energie vkladáme do negatívnych myšlienok a predstáv o nás alebo o druhých, tým pravdepodobnejšie okolo seba vybudujeme negatívnu realitu. A opak je rovnako pravdou: čím viac energie vložíme do láskavých myšlienok, tým viac túto realitu vťahujeme do nášho života.

Ak sa na seba hneváme za to, v akom zdravotnom stave sme, alebo ak za svoje problémy so zdravím viníme niekoho iného, len sa tým rozptyľujeme od možnosti čerpať svoju vlastnú liečivé energiu. Natoľko sa pohrúžime do negativity a predpokladov s ňou spojených, že sami sebe uprieme láskavé, chápavé pocity, ktoré vedú k liečivým zisteniam a ku konečnému vyhojeniu. Strácame schopnosť láskou a láskavosťou sa dotlačiť do vyliečenia.

Preto by sme mali pravidelne kontrolovať, či naše interné reklamačné oddelenie ešte stále funguje. Ak áno, nastal čas zmeniť energiu. Možnože je z času na čas celkom opodstatnená niektorá reklamácia, možno nie je želateľné celkom reklamačné oddelenie odstrániť, ale je rozumné zredukovať ho na úroveň, kedy nebude ovládať väčšinu našich myšlienok, takže budeme tie veci, čo potrebujeme riešiť, spracovávať bez emócií a s pokojom v srdci.

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.