Sedem lúčov a ako som našla Sanata Kumaru

Všetko to začalo Garibaldim. Pri článku o El Moryovi ktosi prirovnal Moryu ku Garibaldimu. Išla som sa na Wikipédiu dovzdelať o Garibaldim. A už ani keď ma rozštvrtíte, na sled krokov si nespomeniem, ale dostala som sa k Helene Blavatskej, Majstrovi Moryovi (inak zvláštne, že som akosi vedela, že to meno znie len “Morya” a to “el” je iba člen), Majstrovi Kuthumimu a Siedmim lúčom. A tam som našla Sanat Kumaru. 🙂

Story je zložitá a neviem, čo všetko si z toho ešte pamätám. K Siedmim lúčom sa dostanem hneď, ale najprv ten Kumara, pretože to bol objav storočia

Sanat Kumara

Keď som Kumaru dostala ako “učiteľa” (lebo som nechutne neposlúchala Gabriela a vadila som sa s ním v kuse), najprv to bolo pre mňa len “meno”. Neskôr, kontaktom s rozhľadenejšími ezoterikmi, som sa dozvedela o existencii nejakého Sanata Kumaru. Keď som si overovala, či je môj “Kumara” tento Sanat Kumara, tak mi to potvrdil. Išla som na Wikipédiu, počítala si o Sanat Kumarovi a ďalej som to nerozoberala. Nejako sa mi z tej doby s ním spája ešte Mandžušrí mantra, ale už ani neviem vlastne, prečo… ( 🙂 Viem.)

Potom som nebola veeeľmi dlho s Kumarom v kontakte. Bol fajn, bol múdry a vedel zo mňa vytiahnuť veci, že som len čumela, ale v tom čase som bola s anjelmi na nože tak, že ma odpojili, aby ma zlomili (moja interpretácia). Tým som prišla aj o Yovmiela, aj o Kumaru, a musela som sa starať sama o seba. Tak som si vybrala Kuan Yin a nejakým spôsobom, čo si už ani trochu nepamätám, som zistila, že je to Gaia.

🙂 Odvtedy som bola v kontakte s Gaiou.

Gaiu ja môžem – vždy a všade. To je láska a podpora, že lepšiu nepoznám (Gabriel promine, ale Gaia ma neťahala za fusakľu azda ani raz – radšej mi povedala priamo, keď niečo nebolo najružovejšie). Len vďaka Gaii som sa nezbláznila, keď som bola odpojená. Len vďaka Gaii som bola schopná vrátiť sa k anjelom. Ovšem, odkedy som sa prestala vadiť s Gabrielom, už ani s Gaiou nie som v takom intenzívnom kontakte. Už zrejme “netreba”. 😕

No a dnes, ako som si čítala o všetkých tých ezo-teóriách o lúčoch a Vzostúpených Majstroch, narazila som v texte na vetu: Na lokálnej, planetárnej úrovni prívrženci theosofickej tradície veria, že Sedem Lúčov je prenášaných zo Slnečného Logosu (správne by malo byť asi “loga”) cez boha našej planéty, Sanata Kumaru, potom cez spirituálnu hierarchiu našej planéty, ktorá zahŕňa “Majstrov Poznania” (niektorí im hovoria Vzostúpení Majstri alebo Veľké Biele Bratstvo). [On the local planetary level, it is believed by adherents of the Theosophical tradition that the Seven Rays are transmitted from the Solar Logos through the God of our planet, Sanat Kumara, then through the spiritual hierarchy of our planet which includes the “Masters of Wisdom” (Some writings term them the Ascended Masters or the Great White Brotherhood).]

Ups… 😯 Hrklo vo mne. Ja ako “božstvo tejto planéty” poznám Gaiu… Mala som do činenia s oboma. S Kumarom po kyvadle a jeho energiu som odhadla dosť zle – vraj je to nejaký blonďatý mladíček, kým ja som mala pocit staršieho, prísneho a vyslovene vecného učiteľa – trpezlivého, ale nezainteresovaného. Gaia vo mne naopak stelesňuje lásku a porozumenie, aj keď niekedy trochu frivolné metódy 😉 . Kumara nešaškoval; Gaia sa neodhodí. Ale možno je to dané tým, že Kumara mal k dispozícii iný “materiál” než to, čo mala k dispozícii Gaia… 😕 Aj ja sa mením.

Keď už som bola v ráži, vzala som kyvadlo a išla sa spýtať Gabriela. Je ten, koho poznám ako Kumaru, identický s tou, ktorú poznám ako Gaiu?

ANO

🙂 Ešte to nemám spracované, ale veď ja s tým nejako vykývem. 🙂

No a teraz tie lúče – ale priznávam sa, že to mám vytrhnuté z kontextu a tak je z toho v mojej hlave zatiaľ dosť podarený maglajz:

Metafyzika Siedmich lúčov

Teozofia považuje Sedem lúčov za sedem hlavných typov Svetlo-Substancie (spirit/hmota; vlna/častica), z ktorých sa skladá stvorený vesmír.  Takisto veria, že tieto lúče odovzdávajú “kvality Boha” (vo význame “vlastnosti, črty”).

Podľa Alice A. Baileyovej má každý človek lúč duše, ktorý zostáva rovnaký počas všetkých jeho inkarnácií, a lúč osobnosti, ktorý je špecifický pre každú inkarnáciu. Každú lúč  sa tiež viaže k niektorému Majstrovi Poznania a s určitými planétami, cyklami, národmi a podobne. Sedem lúčov je základ toho, čo Baileyová nazýva New Age Psychológia – delí ľudstvo do siedmich osobnostných typov (ale presné delenie som nenašla).

V Ezoterickej Psychológii I Baileyová píše, že “Život sa chcel rozšíriť”, z čoho vzniklo sedem eónov/emanácií, ktoré sa stali “siedmimi mudrcmi starých textov”:

 1. Pán moci a vôle
 2. Pán lásky a múdrosti
 3. Pán aktívneho poznania
 4. Pán súladu, krásy a umenia
 5. Pán konkrétnych vedomostí a vedy
 6. Pán odovzdanosti a idealizmu
 7. Pán ceremoniálnych štruktúr a mágie

Aj keď ich popisuje ako “osoby” a “pánov”, pre Baileyovú to nie sú ľudské bytosti alebo osobnosti, ale “veľké sily” (po mojom najskôr “energie”). V jej koncepcii sa lúče a všetky veci prejavujú v centrách energie a ich vzťahoch. Všetky lúče a centrá sú sústredené na istý typ rozvíjajúceho sa života či vedomia (to je podľa mňa podobné ako tá hra, Líla). Sem spadá všetko od atómov cez čakry človeka, cez ľudskú auru k skupinám ľudí ako centrám, rovnako ako mestám a národom ako centrám. Celé ľudstvo je jedno centrum energie a rovnako vzostúpení majstri sú iné centrum energie. Takisto Zem je považovaná so všetkými svojimi subsystémami za jedno centrum energie v rámci všetkej energie nášho vesmíru.

Baileyová tvrdila, že Sedem lúčov, čo siahajú na Zem, má svoj pôvod v Slnečnom Logose, teda “božskom vedomí Slnka”. Do Slnka sa dostávajú cez Sírius, sedem hviezd Veľkého voza a sedem hlavných hviezd Plejád z Galaktického Logosu (božského vedomia Mliečnej dráhy) a ich pôvod je vo vedomí Boha.

Na lokálnej, planetárnej úrovni prívrženci theosofickej tradície veria, že Sedem Lúčov je prenášaných zo Slnečného Logosu cez boha našej planéty, Sanata Kumaru, potom cez spirituálnu hierarchiu našej planéty, ktorá zahŕňa “Majstrov Poznania” (niektorí im hovoria Vzostúpení Majstri alebo Veľké Biele Bratstvo).

Každý zo Siedmich lúčov sa spája s iným typom okultnej energie a inou farbou. Baileyová hovorí, že jednoznačné pripísanie medzi lúčmi a farbami nie je možné.

Podľa Baileyovej a Leadbeatera žijú majstri v nesmrteľných telách (napr. Blavatská popisuje, ako jej učiteľ Morya za celý jej život nezostarnul ani o deň) na fyzickej úrovni v uvedenej oblasti (hoci sú pohybliví a vedia sa premiestňovať po svete, vedia sa stať neviditeľnými a teleportovať, prechádzať cez steny a všetky tie zábavnosti, ktoré im tak nekonečne závidím 👿 , vedia telepaticky ovplyvňovať ľudí a vedia sa premiestniť aj na vnútorné úrovne, ak si to ich práca vyžiada). Miesta uvádzané pri nich sú už podľa mňa prejavom “odvodeného” poznania, ktoré potrebuje všetko niekam strčiť, aby to s ním vedelo narábať (priradenia archanjelov ku kameňom, kvetom, zvieratám a podobne).

  Lúč Farba Majster Sídlo Planéty Čakra
a žľazy
Kameň
1. lúč
Vôľa – Moc/Sila Modrá Morya Darjeeling, India Pluto/Vulcan Hrdelná
Štítna žľ.
Diamant
2. lúč
Láska – Múdrosť Indigo Koot Hoomi
(Kuthumi)
Shigatse, Tibet Slnko/Jupiter Korunná
Epifýza
Zafír
3. lúč Aktívne poznanie Zelená Pavol
Benátsky
Chateau de Liberte,
Juh Francúzska, a
Chrám Slnka, NY
Zem/Saturn Srdcová
Thymus
Smaragd
4. lúč Harmónia cez
konflikt
Žltá Serapis Luxor, Egypt Mesiac/Merkúr Koreňová
Obličky
Jaspis
5. lúč Konkrétna veda Oranžová Hilarion Kréta, Greece Venuša Tretie oko
Hypofýza
Topás
6. lúč Láska-Odovzdanosť Červená Ježiš Mt. Lebanon,
Libanon
Mars/Neptún Solárny plexus
Pankreas
Rubín
7. lúč Ceremoniálna
štruktúra
Fialová St. Germain Transylvánia,
Rumunsko
Urán Sakrálna
Pohlavné žľ.
Ametyst

C.W. Leadbeater  s jednotlivými lúčmi spája rôzne typy mágie, hoci to neznamená, že by osoba iného lúča nemohla robiť inú mágiu, než ktorú nesie so sebou jej lúč:

 • 1. lúč: mágia vôle mága
 • 2. lúč: mágia radža jógy (rozvoj mysle)
 • 3. lúč: mágia astrológie (prírodné magnetické sily)
 • 4. lúč: mágia hatha jógy (fyzický rozvoj)
 • 5. lúč: mágia alchýmie (manipulácia hmoty)
 • 6. lúč: mágia bhakti jógy (nesebecká služba a altruistická láska)
 • 7. lúč: ceremoniálna mágia (vzývanie elementálov a dévov).

Sedem lúčov a astrológia

V ďalšom zápise o Baileyovej je aj jej astrologické poňatie Siedmich lúčov. Kým väčšina astrológie sa sústreďuje na osobnosť, snaží sa Baileyová vysvetliť dušu a jej túžbu po spirituálnom raste. Jej učenie sa zakladá na učení Djwhala Khula, tibetského majstra:

 • 1. lúč: Vôľa/Moc — Znamenia: Baran, Lev, Kozorožec — Planétys: Vulcan, Pluto
Túžba duše: “Využitie spirituálnej vôle pre dobro kolektívu, sila používaná s cieľom podporiť jednotu a krásu, postavenie vôle do služby a cieľov skupiny.”
 • 2. lúč: Láska/Múdrosť — Znamenia: Blíženci, Panna, Ryby — Planéty: Jupiter, Slnko
Túžba duše: “Túžba vytvoriť milujúcu, udržiavajúcu celistvosť pre hocijakú skupinu alebo životnú situáciu, schopnosť hojiť cez magnetickú príťažlivosť, stimulovanie vedomia a tak dospetie k väčšej láske a múdrosti, schopnosť vidieť za rozdielmi zjednocujúce princípy.”
 • 3. lúč: Aktívne poznanie — Znamenia: Rak, Váhy, Kozorožec — Planéty: Zem, Saturn
Túžba duše: “Zrodenie myšlienok, ktoré prinesú ľudstvu úžitok, štruktúrovanie času a činnosti tak, aby skupina mala maximálnu produktivitu, objektívne, podprahové poznanie v službách ľudstva.”
 • 4. lúč: Harmónia cez konflikt — Znamenia: Býk, Škorpión, Strelec — Planéty: Merkúr, Mesiac
Túžba duše: “Božský Umelec – ten, kto sa snaží pozdvihnúť vedomie ľudstva cez ukazovanie krásy a harmónie existujúcej v prírode a v svete foriem; sprostredkovateľ medzi Nebom a Zemou, Bohom a človekom; kňaz.”
 • 5. lúč: Konkrétne vedomosti — Znamenia: Lev, Strelec, Vodnár — Planéty: Venuša
Túžba duše: “Tí, ktorí sa snažia cez poznanie stať prepojením medzi abstraktným svetom čistých predstáv a konkrétnym svetom praktických aplikácií; presnosť a dôslednosť pri vytváraní tých foriem a vynálezov, ktoré umožňujú prienik vyššej inteligencie do hmotného sveta.”
 • 6. lúč: Odovzdanosť a idealizmus — Znamenia: Panna, Strelec, Ryby — Planéty: Mars, Neptún
Túžba duše: “Nutkanie pretransformovať sebeckú a osobnú motiváciu na nesebecké, neosobné odovzdanie sa dobru pre všetkých; vytváranie podmienok pre premenu deliaceho na všezahŕňajúce v zmysle Lásky/Múdrosti.”
 • 7. lúč: Ceremoniálne štruktúry a mágia — Znamenia: Baran, Rak, Kozorožec — Planéty: Urán
Túžba duše: “Nutkanie zbierať, formulovať a harmonizovať rôzne aspekty istých životných okolností do usporiadaného prejavu božej vôle; túžba vytvoriť “Raj na Zemi”.”

Planetárne atribúcie jednotlivým domom sú odlišné v ezoterickej astrológii od exoterickej astrológie. Ezoterická astrológia skúma jednotlivca z pohľadu užitočnosti jeho skupiny a rozsahu jeho potenciálneho vedomia. Ezoterické atribúcie sa používajú, keď skúmame úlohu duše na ceste životom. Tabuľka je podľa Djwhala Khula.

  Osobnosť Duša Dom
Baran Mars Merkúr Prvý
Býk Venus Vulcan Druhý
Blíženci Merkúr Venuša Tretí
Rak Mesiac Neptún Štvrtý
Lev Slnko Slnko Piaty
Panna Merkúr Mesiac Šiesty
Váhy Venuša Urán Siedmy
Škorpión Mars Mars Ôsmy
Strelec Jupiter Zem Deviaty
Kozorožec Saturn Saturn Desiaty
Vodnár Urán Jupiter Jedenásty
Ryby Jupiter Pluto Dvanásty

No a tu je ešte jeden zoznam, kde sa už k lúčom priraďujú aj archanjeli 🙂 :

8 thoughts on “Sedem lúčov a ako som našla Sanata Kumaru

  • Neviem, nakoľko to súvisí, týchto sedem lúčov mi nejako pripomína čakry (od koreňovej po korunnú), ak sa Esejci dajú natiahnuť na čakry, tak by sme prepojenie vedeli urobiť. Ale o Esejcoch toho neviem nič viac než čo si písala… a to už bolo dáááávno… 😳

   Páči sa mi

  • Túto infošku som tam nenašla, ale možno niekto iný z čitateľov teóriu pozná a vie povedať. My to priebežne zisťujeme pomocou líly – proste niekedy sa zacyklíš na nejakej rovine a nie a nie sa z nej dostať. Tak to je presne ten lúč, kde máš momentálne úzke hrdlo. (To je moja nadstavba nad celou touto teóriou.)

   Páči sa mi

 1. Rozmýšľam odkiaľ mi je Sanat Kumara známy a našla som ho v spojitosti so Shambalou, trojplameňom a potom 7 lúčov o ktorých som tiež kedysi písala http://anitram.wordpress.com/2010/06/23/7-svetelnych-lucov/

  Sedem druhov energií, čiže lúčov sa na svojej púti k Zemi filtruje cez neznáme zdroje, až dosiahnu Veľkého Vozu a pokračujú cez tri určité hviezdy, ktoré sú vo funkcii silových centier Zeme. Vytvára tvar ostrého trojuholníka polohou medzi:

  Plejády 29. stupeň Býka
  Polárka 28. stupeň Blížencov
  Sírius 13. stupeň Raka
  Tento trojuholník je veľmi dôležitý, pretože poskytuje energiu na vývoj všetkých kráľovstiev na Zemi.
  Počas svojho putovania ďalej prechádza cez zverokruhové znamenia, planéty a na Zemi vstupujú cez duchovné centrum Zeme – Sambala. Odtiaľ sú potom rozvádzajú k jednotlivým ľuďom. Ich energia pri vstupe do tela korunnou čakrou sa opäť znižuje podľa stupňa vývoja konkrétneho človeka.
  Sírius mala som s ním sen a potom na druhý deň čítala článok o ňom, možno to bolo moje nasmerovanie zaujímať sa viac o tieto veci. Vďaka za dobré spracovanie. 😀

  Páči sa mi

 2. Už som to tu písala, ale asi to neprešlo, tak opakujem: Lúč duše a lúč osobnosti si možte nájsť podľa výberu z farebných flakónov Aura Somy (spodná vrstva je lúč duše a vrchná osobnosti), je to úplne prvý výber ktorý si urobíte v tomto živote.Prvá fľaška (najkrajšia,podľa vás) sú vaše farby, ktoré sa na túto inkarnáciu nemenia, ďaľšie v poradí majú iný význam.Flakóny, pomandery, kvintesencie majú mená a energie majstrov, archanielov….je to celý prepracovaný systém podľa kabaly.
  http://www.vickywall.sk/aura-soma/ alebo http://www.aura-soma.cz

  Páči sa mi

 3. Je astrologický systém výpočtov, podľa ktorého sa dá určiť, ktorý konkrétny lúč je pre ktorú konkrétnu dušu. Nájdete to v knihe: Ruth Mierswa – Astrologie paprsku. Ničmenej po preštudovaní knihy som zistil, že systém tam uvádzaný netvorí uzavretý cyklus – kruh, ale je nesymetricky pretrhnutý – tuším posledná sedmička už neuzatvára kruh ale sa točí do opačnej strany, čo je pre astrologické systémy nemysliteľné – takže je tam asi chyba – možno by sa to dalo opraviť. Horoskop, mandala, čakra, kvet žiovota, vesmír atď. tvoria vždy symetrický kruh, Pravda mne ten výpočet napriek tejto chybe vyšiel správne. Číslo lúča zároveň ukazuje aj na stupeň vývoja, na ktorom sa duša nachádza, no čím vyšší stupeň, tým aj ťažší život a zložitejší osud (podmienene karmou) – inak na toto mám aj vlastný systém, vychádzajúci z klasickej Ptolemaiovej astrológie. Každý chrám v Egypte bol zasvätený konkrétnej hviezde a prijímal tak jej špecifický typ energie. Želám všetko dobré. Astrológ.

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s