Čo sa deje pri snívaní?

Z rozhovoru Florindy Donner pre Magical Blend magazine 35 (1992):

Florinda: Nech už sme boli vychovávaní ako muži alebo ženy, naučili sme sa reagovať určitým spôsobom. Ak tento spôsob reagovania dokážeme zmeniť, uvoľníme si obrovské množstvo energie. Túto energiu môžeme použiť na snívanie. Don Juan vždy všetko zredukoval na nadobudnutie dostatočného množstva energie. V USA sme napríklad naučení okamžite si napĺňať naše priania; chceme okamžitý návod, ktorý okamžite zaberie. Táto okamžitosť je síce veľmi príťažlivá, ale na druhej strane potom nie je nič dosť dobré, keď to nemôžeš mať hneď a zaraz.

Bosorák sa nesnaží len viesť svoju energiu inými kanálmi, ale sa snaží odstrániť aj bariéry, ktoré blokujú jeho potenciál. Tieto bariéry sa dajú zrušiť neľútostným sebaspytovaním. Jedno z prvých bosoráckych cvičení – ktoré som ja roky nerobila, lebo som mu neverila – je rekapitulácia ich života s každým, s kým prišli do styku. Začínajú prítomnosťou a idú späť do minulosti, až skončia u svojich rodičov. Nerobia však psychologické interpretácie. Miesto toho precítia, ako vtedy konali, aké pocity mali. A čím viac do minulosti idú, zisťujú, že ich vnímanie a ich reakcie sa tak opakujú, že sú nekonečne nudné a že na nich teda nie je nič mimoriadne.

Don Juan hovorí, že okolo nás existuje paralelný svet, sila energie, ktorú do svojho života nevpúšťame, pretože sme príliš zaneprázdnení robením toho, čo nám diktuje spoločenský poriadok. Snívanie je jedna z hlavných techník, ako vnímať tento paralelný svet. Táto “druhá pozornosť”, ako to nazýva Castaneda, pohlcuje množstvo energie – energie, ktorú môžeme získať len zrušením našej predstavy o sebe samých. Pri snívaní sa vlastne snažíme dosiahnuť tú istú kontrolu, ktorú máme v každodennom živote. Sen sa stane taký reálny ako náš každodenný život. To, čo z toho získavame, je úžasné, fantastické – v zmysle toho, čo ako ľudské bytosti sme schopní dosiahnuť. Uvedomíme si, že sme bytosti energie.

Je lucídne snívanie niečo podobné ako existencia v sne (being-in-dreaming)?

Florinda:  V svojich knihách hovorí Carlos hodne o tom, čo bosoráci nazývajú “kotviaci bod“. Kedykoľvek sa kotviaci bod prichytí na nejakom mieste, dochádza k vnímaniu. Najvýraznejším výsledkom našej ľudskej výchovy je, že ukotvuje náš kotviaci bod na jeho obvyklom mieste. Keď je raz už prichytený, možno naše vedomie viesť k tomu, aby interpretovalo to, čo vnímame. Učíme sa vnímať najprv podľa nášho systému a až potom podľa našich zmyslov.

Pri snívaní vidíme telo ako žiarivé energetické vajíčko. Kotviaci bod sa presúva vovnútri tohto vajíčka a  skonštruováva rôzne vnímania; vnímania zapríčinené energetickými vláknami, ktoré prechádzajú našim vajíčkom. Počas snívania, v okamihu tesne pred zaspatím, začne sa kotviaci bod pohybovať. Bosorák sa snaží kontrolovať, na ktorom mieste sa kotviaci bod zafixuje. Zaujíma ho manipulovanie kotviacim bodom podľa vlastnej vôle. Niekto, kto je dobrý v lucídnom snívaní, vie sa premiestniť do svojho sna a kontrolovať ho. A to je presne to, čo don Juan požaduje. Prostredníctvom snívania možno dosiahnuť ultimatívny cieľ bosoráctva: oslobodiť vnímanie od jeho sociálnych obmedzení a vnímať energiu priamo.

4 thoughts on “Čo sa deje pri snívaní?

 1. Pre bosorákov bola rekapitulácia dôležitá, nazbierali tak stratenú energiu a použili ju na snívanie. Ja som sa k rekapitulácii zatiaľ nedostala. 😕
  Teraz čitam knihu o lucídnom snívaní a bavím sa na tom, lebo autor prečítal Castadenové knihy a potom začal praktikovať a napísal o tom knihu.

  Páči sa mi

 2. Počas snívania, v okamihu tesne pred zaspaním, začne sa kotviaci bod pohybovať.
  Aké jednoduché :D. Stačí sa len udržať medzi bodom spánku a bdenia.

  Páči sa mi

  • Neviem ako mi to ide ale ide 🙂 ale nie som si istý či je to toto. Neudržím sa v tom stave príliš dlho. Počúvam pri tom hudbu. Ale funguje to aj naopak. 😀 Keď v noci vstanem a motkám sa na záchod :D, tak som ešte v takom stave “opilosti”/snenia. Kým nezapálim svetlo, vtedy príde šok :S.

   Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s