Šamanskí sprievodcovia: Včela

Včela predstavuje silu slnka, zväzovanie a rozväzovanie a zasvätenie.

Včiel je na svete tak asi 20.000 druhov. Všetky včely sa živia nektárom z kvetov a majú ochlpenie, na ktorom prenášajú peľ z rastliny na rastlinu, čím zabezpečujú úrodnosť. Včely môžu žiť samotársky alebo môžu tvoriť spoločenstvá, ako včely medonosné. Všetky druhy majú výborne vyvinutý orientačný zmysel, pričom sa riadia polohou slnka na nebi. Dorozumievajú sa pomocou rôznych bzučivých tónov a vytvorili si komplikovaný a veľmi presný systém správ.

Včely patria k posvätným zvieratám Inosveta, ktoré človeka zasväcujú a dodávajú mu silu slnka. Keď včela vstúpi do nášho života, pripomína nám naše určenie, pre ktoré sme na tomto svete. Ukazuje nám cestu späť do vnútorného východiska, ktoré sa dá dosiahnuť cez vlastnosti ako výdrž, nasadenie a vnútorná sila. Včela nás učí orientovať sa podľa svetla a brániť sa, keď nás obchádza tieň. Ukazuje nám, ako spojením srdca a sily ducha dokážeme vytvoriť nektár pre iných, podobne ako to robia kvetiny s pomocou sily slnka. Takto nájdeme sladkosť života v ústretovosti a orientácii sa na prostredie.

Včela dokáže rozviazať a uvoľniť nitky starých prepojení a vyčistiť energetické pole od starého tak, aby mohlo vzniknúť niečo nové. Jej bodnutie môže znamenať zasvätenie, otvorenie nových energií, ale aj vlastnú neopatrnosť, podľahnutie tieňu a bolesť, ktorú treba zažiť.

Včela zo svojej temnej stránky sa stáva morom, keď sa porušia sväté zákony – potom poukazuje na hranicu, ktorú neslobodno prekročiť, a na svätý hnev, ktorý po tom nasleduje.

Včela symbolizuje ríšu víl a v mytológii stelesňuje panenskú kňažku. Je poslom správ Bohyne. V starom Egypte stelesňovala dušu a slnko a slzy boha Ra (Re). V hinduizme odpočíva na čele boha Krišnu a Šíva sa zobrazuje ako včela a trojuholník. Včely predstavujú aj bolesť láskyplného spojenia. Med je “potrava bohov” a platí za afrodiziakum.

Súčasť cyklu o šamanských sprievodcoch

4 thoughts on “Šamanskí sprievodcovia: Včela

  1. a osa co znamena??? mozu sa v zivote ukazat ako znamenia ?? neviem ci mam paranoje ale jedna brutal haluz sa mi stala s osou akoby mi dala znamenia nech si davam pozor

    Páči sa mi

  2. rozpisem to …. jedneho dna sedim v kuchyni a rozmyslal som ci mam ist do pika alebo nie… citil som ked som obedoval ako by mi nieco pristalo na hlave po chvili prehrabovani som vytiahol osu a hodil na stol na druhy den som ju videl znova v kuchyni pristala vedla mna nechapal som… aka to je nahoda… v ten den som si dal piko a na treti den ma ta ista osa ustipla do palca na nohe …neni som alergicky na osi ale tento stipanec ma bolel tyzden som nemohol ani zoslapovat…. a neskvor ked ma zas chalani uvarili na piko tak po akcii o den neskvor vonku v chladnom pocasi kedy uz nic skoro nekvytne mi pristala vcela na rameno chvilu pobudla a odletela. som casto uzavrety lebo neustale premyslam mna nebavi kecat s kamosmi o blbostiach bezneho zivota.. vytvaram si vlastne teorie ktore sa snazim prostrednictvom informacii potvrdit ci su pravdive alebo nie pri urcitom badani som zacal premysliat o znameniach ci priroda nedava nejake znamenia v situaciach napriklad prostrednictvom vetra alebo hmyzu …chcel by som sa ta spytat ci moja teoria je pravdiva a priroda v urcitych situaciach moze davat znamenia ….??? bo uz som tak premotivovany neustalim filozofickym premyslanim ze moje teorie take brutalnejsie uz nikto nedokaze pomali chapat. preto som si neni isty ci uz to zacalo smerovat k paranojam a bludom …

    Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s