Šamanskí sprievodcovia: Jašterica

Jašterica stelesňuje krytie, obnovu, regeneráciu.

Na svete existuje vyše 4000 druhov jašteríc: leguány, chameleón, gekon, jaštery ako varan a podobne. Žijú na všetkých svetadieloch s výnimkou pólov. Žijú medzi kamením, v skalách, na stromoch, v norách v zemi, niekedy na suchu a inokedy vo vode. Žijú v stepi, v púšti, v horách, v pralesoch, na pobreží i v mori. Zvláštnosťou sú ich oči, ktorými dokážu pohybovať nezávisle jedným i druhým, a ich extrémne dlhý jazyk, ktorý používajú ako laso, na ktoré chytajú pavúky, muchy, chrobáky, kobylky alebo larvy. Ďalšie markantné znaky sú dlhé telo s mimoriadnym krycím sfarbením, silné nohy a dlhý chvost s predformovanými “zlommi”, aby v prípade ohrozenia mohli časť chvosta “zhodiť”. Chvost potom dorastie. Majú šupinatý, kožovitý povrch a ich farba je podľa farby prostredia, v ktorom žijú, zelená, sivá, hnedá a žltohnedá, niekedy aj čierna, pričom často je kombinovaná s pestrými, žiarivými škvrnami. Niektoré jašterice majú na chrbte “hrebeň”, mávajú výrastky na hlave, ktoré pripomínajú rohy, a celkovo sa hodne podobajú na draky z rozprávok. Majú schopnosť pohybovať sa po zvislých povrchoch, niekedy aj po stropoch, pokiaľ majú malé priehlbinky, do ktorých dokážu zaťať svoje pevné pazúry. Dožívajú sa 50 rokov i viac. V zime držia zimný spánok, pretože ich obľúbená teplota je 25-330 stupňov. Tvoria potravu hadov, malých cicavcov, sliepok a dravých vtákov.

Jašterica je u austrálskych domorodcov posvätným zvieraťom. V Egypte bola zasvätená bohovi Serapisovi (obnova a znovuzrodenie) a strážila očistné svetlo; v Grécku sa obetovala bohovi Apollovi, aby dosiahla večné svetlo; bola zasvätená Hermesovi a stelesňovala múdrosť a šťastie. V Polynézii ju uctievajú ako boha ohňa a sily, u Indiánov mala úlohu snívačky a bdela nad silou snov, sprevádza šamana pri putovaní a stráži jeho životné svetlo.

Keď jašterica vstupuje do nášho života, prináša veľké požehnanie. Prišla nás napojiť na Zdroj, aby sme mohli uzavrieť mier s mužskou časťou v nás a mohli ju začať cielene využívať. (Keď máme mužskú a ženskú časť v rovnováhe, môže cez nás pretekať primárna tvorivá energia.) Jašterica nás učí mužskou časťou v nás prijať liečivý oheň Zdroja a použiť ho ako vnútornú pochodeň. Preberáme tým zodpovednosť za náš život, učíme sa prispôsobovaním a krytím splynúť s prostredím, vyhnúť sa všetkému zlému a premeniť oheň na svetlo.

Jašterica nás vyzýva vysporiadať sa s našimi temnými stránkami, spoznať ich a naučiť sa ich používať tak, aby viedli k svetlým výsledkom. Učí nás pomocou zmeny stavov vedomia sa prispôsobovať rôznym novým realitám a meniť zabehané vzorce správania. Ukazuje nám, ako vieme premeniť sny na skutočnosť, a učí nás nahliadať na veci z rôznych zorných uhlov. Prináša vyhojenie a múdro a mierne vedie našu dušu v jej raste.

Prináša požehnanie od Otca Slnka – ukazuje nám, kde môžeme získať teplo, bezpečie, šťastie a ochranu.

Ako zviera, ktoré je schopné zhodiť svoj chvost a znovu si ho nechať narásť nás učí, ako sa regenerovať a znova postaviť na nohy.

Vďaka schopnosti behať po vodorovných plochách a po plafóne nás učí pohybovať sa v iných dimenziách (napríklad pri bosoráckom snívaní).

Jašterica zo svojej temnej stránky znamená:

 • lenivosť, plachosť alebo iné formy odovzdania moci z našich rúk
 • zneužívanie moci, dominanciu
 • branie sa príliš vážne
 • sústavné zaoberanie sa sebou samými
 • nerovnováhu medzi mužskou a ženskou energiou v nás
 • prenášanie zodpovednosti za svoj život na iných
 • niekedy symbolizuje démonické sily, ktoré z nás vycuciavajú energiu; v afrických kultúrach je paňou premeny na zlo.

V medicínskom kolese predstavuje jašterica Otca Slnko, vnútorný kruh a mužský aspekt. Ako amulet prináša očistu, silu slnka, obnovu životnej energie a rýchle zotavenie.

Ďalšie spojenia:

 • kameň: geódy
 • farba: nebeská modrá
 • Element: Oheň, Vzduch, Éter
 • symboly: štvorec, ale aj iné vzory
 • v sne: priaznivé znamenie pre naše plány, potreba preskúmať vlastne nevyužívané sily a zapojiť ich do realizácie plánu
 • afirmácie:
  • Som v súlade so svetlom Zdroja.
  • Otec Slnko požehnal moju dnešnú cestu.
  • Svetlo vedomia presvetľuje celú moju bytosť.
Súčasť cyklu o šamanských sprievodcoch

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s