Dopraj si to najlepšie!

V živote sme svojím najväčším nepriateľom – a to vďaka nášmu najlepšiemu “priateľovi”, nášmu dobrému egu. Nemýľte sa – ego je nesmierne potrebné. Ego vytvára v našom živote stres a keby nie stresu, tak sa od lenivosti ani nepohneme… Niekde som čítala, že keby sme ráno nepociťovali stres v podobe potreby ísť na záchod, tak z postele ani nevstaneme. A pretože ego je to na to, aby nám pomáhalo čeliť materiálnemu svetu, postará sa nám o potrebnú dávku stresu zakaždým, keď máme tendenciu začať si veci vychutnávať!

Je to dané tým, že keby sme sa nehýbali, nebol by pokrok. Pokrok vzniká hlavne vtedy, keď cítime pnutie medzi “je” a “mohlo by byť”. Vtedy sa snažíme, vtedy dosahujeme. A tak naše ego je zaostrené na všetky prípady, keď máme menej ako niekto iný. To je aj v poriadku – ukazuje nám, čo by sme mohli mať. A je to aj v neporiadku – po rokoch zaostrovania na prípady, kedy máme menej ako niekto iný, si vypestujeme sebaobraz “mám menej ako iní” s dodatkom “asi preto, že som nehodný mať viac, inak by som to predsa mal!”

Takto to dopadne, keď kontrolu preberie ego a nie naša dobrá duša. Ego má tendenciu upierať nám dobré veci v živote a miesto toho sugeruje, že nie sme hodní toho najlepšieho – a že to preto nemáme očakávať!

Naša duša vie, že sme to najlepšie, čo môžeme v danom okamihu byť, a že si aj zaslúžime to najlepšie, čo si dokážeme v danom okamihu dopriať. Nemusíme si urobiť životný program zo strádania; urobme si ho z vychutnávania toho, čo práve teraz dokážeme vychutnávať:

 • Začnime tým, že si doprajeme ten najlepší možný rozhľad. Čítajme, informujme sa, zbierajme nápady a trénujme tým svoje myslenie. Čím viac vecí vnímame, tým pestrejší vnútorný svet máme. Tým lepšie môžeme porovnávať, či skutočne chceme a potrebujeme to, čo iní majú navyše oproti nám. Len s dobrým rozhľadom sa dostavuje múdre rozhodovanie – a keď vnímame, ako veci spolu súvisia a ké možné dopady existujú, dokážeme nájsť uspokojenie v tom, čo v živote máme, a nepozerať sa stále na to, čo v živote nemáme.
 • Doprajme si tých najlepších priateľov. Obklopme sa ľuďmi, ktorí nám plne vyhovujú, ktorí nás inšpirujú k novým veciam a ktorí vnášajú do nášho života svetlo, radosť a sebadôveru. Ak sa obklopíme ľuďmi, ktorí nám ako-tak vyhovujú, často budeme mať rozdielne názory. Často dostaneme pocítiť, že priateľstvo nie je to, čo by sme od neho očakávali. A často budeme mať pocit, že nevyhovujeme… Ale ako chceme byť spokojní s pocitom, že nevyhovujeme? Na druhej strane, vyhnime sa ľuďom, ktorí na seba nekladú nijaké nároky. Ak chceme spadnúť do stavu nehybnosti a prevegetiť v ňom zvyšok života, sú pre nás tá správna spoločnosť. Ale len spoločnosť ľudí s náročnými cieľmi v nás prebúdza skryté schopnosti a učí nás snívať… a život bez snov je veľmi pustý život!
 • Doprajme si to najlepšie z Prírody. Vydajme sa do prírody, vychutnávajme nebo, vzduch, kvety, vtáky, včely… Nikdy som si veľmi nevážila včely, kým ich v minulých dvoch rokoch nezačalo ubúdať. Záhrada plná kvetov a bez včiel je smutný pohľad… Sedíte na lavičke a nepočujete bzučanie. Niečo chýba. Takže keď chodíme po prírode, všímajme si, ako zdanlivo drobné veci zapadajú do väčších celkov a prispievajú k udržaniu života. Bez včiel niet plodov. Bez plodov niet obnovy života. Taká malá včela je nesmierne dôležitá pre to, aby svet v jeho dnešnej podobe prežil…
 • Doprajme si to najlepšie jedlo. Nech je čerstvé, chutné a pripravované s láskou. Jedlo nie je len na to, aby udržiavalo náš “mechanizmus” v chode! Každé drobné sústo predstavuje spústu práce. Uvedomme si to, keď ho dávame do úst. Keby nie činnosti iných ľudí, nemali by sme všetky tie lahôdky. Keby nie našej činnosti, iným by niečo chýbalo… Všetci sme súčasť jedného obrovského, vzájomne prepojeného mechanizmu, ktorý nazývam “ekosystém Zem”.
 • Doprajme si tú najlepšiu bielizeň alebo ošatenie či tú najlepšiu posteľ na spanie. Tieto drobné potešenia v nás dokážu vytvoriť nesmiernu zásobu pozitívnej energie. Keď ideme do obchodu kupovať napríklad kreslo, kúpme si to najlepšie, ktoré si môžeme dovoliť. Nekupujme podľa ceny – inak sa budeme cítiť vždy ako second best, len druhá trieda. Poznám jednu takú pani. Rozhoduje sa pre lacné veci a potom žije s pocitom krivdy, že si niečo nemohla dopriať. Navonok sa to prejavuje výhradami a frfľaním a nútením iných, aby šetrili… Nemá pekný vnútorný svet a nemá veselý život. Nerobme tú istú chybu! Ak niečo chceme kvalitné, radšej niečo iné nekúpme, ale doprajme si skutočne to najlepšie, čo si môžeme v danej chvíli dovoliť!

A hlavne – nečakajme, až nám niekto “to najlepšie” ponúkne… Doprajme si to sami! V ezoterike platí zákon “rovnaké priťahuje rovnaké”. Keď si sami doprajeme to dobré a vychutnáme si ho, začne nám život prinášať to dobré, aby sme si ho mohli vychutnať!

Meditácia je súčasťou súboru meditácií na sebarozvoj Meditácia na sebarozvoj

4 thoughts on “Dopraj si to najlepšie!

 1. Je to velmi zaujimave, ked si to premietnem na svoj zivot tak som podla tohto clanku na seba dost lakoma. Lenze to co usetrim na sebe dam na dceru, aj ked to tiez nieje vela s minimalnej mzdy.

  Páči sa mi

 2. Veľmi pekný článok, aj sa riadim podľa neho podvedome,lebo som o týchto súvislostiach doteraz nevedela.Vždy som sa držala zásady,že kupovať lacné veci je pre mňa veľmi drahé, a to si nemôžem dovoliť. Zdôvodním lacné šaty po jednom vypraní alebo vyčistení stratia svoj pôvodný tvar, alebo sa iným spôsobom znehodnotia, a môžem ísť kupovať nové. Mala som pulóvre a svetríky, ktoré som nosila jednu “večnosť”, a stále boli pekné nestratili tvar ani farbu ani po nespočetných praniach.
  To isté by som mohla povedať o klasickom kostýmčeku, ktorý som nosila dovtedy, kým som nepribrala a už som ich nemohla nosiť. Ale ešte stále nešli do smetí ale som ich aj s inými zachovalými vecami odniesla do charity, a ešte niekomu poslúžili,lebo boli kvalitné.

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s