Bertrandit (Tiffanyovský kameň)

tiffanystone.jpgAJ: Bertrandite, Tiffany Stone, zriedkavejšie Purple Opal, Ice Cream Opalite, Fluorite Opal, Picture Opal, Opalized Fluorite, Opalite, NJ: Bertrandit

Bertrandit nesie meno Leona Bertranda, francúzskeho mineralóga. Pozostáva predovšetkým z opalizovaného fluoritu a často z iných minerálov, napríklad achátu, dolomitu, rodonitu, mangánového oxidu, berýlia a iných. Farebne sa pohybuje od rôznych odtieňov fialovej a purpurovej cez levanduľovú a krémovú s vírmi tmavej a žltkavej hnedej a ružovej. Často vyzerá „popukane“ – vtedy sa mu hovorí aj Tiffanyovský kameň (spoločnosť Tiffany ho pravdepodobne používala v svojich dizajnoch). Niektoré druhy pod ultrafialovým svetlom svetielkujú.

Čo sa týka mineralogických vlastností, moje zdroje sa pri tomto jednom mineráli značne rozišli – a podozrievam, že hlavne preto, že miesto bertranditu popisovali opalizovaný fluorit. Preto tieto údaje nie sú najspoľahlivejšie na svete, hoci inokedy sa skutočne snažím: chemický vzorec Be4Si2O7(OH)2, tvrdosť podľa Mohsa 6-7, špecifická hustota 3.3-3.5 (inde 2.59 – 2.60), ortokombický kryštálový systém (alebiňo inde aj rombický), niekedy tabulárne kryštály, niekedy prizmatické kryštály. Veľmi časté sú bertranditové pseudomorfy berylu. Náleziská: Utah, USA; Francúzsko, Kazachstan, Čína, Mongolsko, Nórsko a Mexiko.

tiffany-stone-bertrandit.jpg

Mystické vlastnosti: Vynikajúci kameň pre psychickú komunikáciu (napr. s vyššími bytosťami alebo duchmi, telepatiu a channeling) a pre interpretovanie informácií, ktoré počas tejto komunikácie získame. Podporuje jasnozrivosť, jasnočujnosť, jasnovidnosť a jasnocitnosť.

Prináša nositeľovi vytrvalosť, altruizmus, spiritualitu, silu, učenlivosť a vnútornú pohodu. Pomáha hladko preplávať cez časy zmien.

Pomáha nám vyjadriť skryté myšlienky a pocity.

Prináša úspech do podnikania a pomáha ho rozvíjať. Vytvára v nás pocit bezpečia, odstraňuje strachy a znižuje komplexy menejcennosti.

Spája sa so znamením Vodnára a Leva. Priraďuje sa k Tretiemu oku.

Liečiace vlastnosti: Silný liečivý kameň so všestranným využitím. Vynikajúco odstraňuje energetické blokády meridiánov a čakier.

Používa sa pri liečení neplodnosti, ďalej pri problémoch s vlasmi a nohami, pôsobí ukľudňujúco na žalúdok a zmierňuje prejavy psychopatie.

Reklamy

4 thoughts on “Bertrandit (Tiffanyovský kameň)

 1. Najnovšie poznatky o Tiffanyovskom kameni:

  Kúpila som si prsteň z Tiffanyovského kameňa trochu hrubšej kvality. Mávam ho teraz na ruke i pri spánku a okamžite sa mi znova začalo snívať (predtým už niekoľko týždňov sa mi nesnívalo). Sny síce niekedy používajú strašne zašmodrchanú symboliku, ale vždy vyberajú nejakú moju vlastnosť a situáciu, v ktorej je mi táto vlastnosť skôr prekážkou. Preto sny nie sú práve príjemné (vždy v nich vystupujem v roli poriadneho osla), ale veľmi poučné – počas posledného týždňa som sa o sebe naučila viac ako za posledný rok! Takže toľko k ilustrácii učenlivosti a vynášania skrytých myšlienok na povrch…

  Like

 2. Doplnkový komentár k Tiffanyovskému kameňu:

  Zistila som, že Tiffanyovský kameň na mňa má také účinky, ako som popísala v predošlom komentári, vďaka larimaru. Keď ho kombinujem so sugilitom, správa sa ako každý iný “šutrík”. Keď si však dám súčasne Tiffanyovský kameň a larimar, tak sa mi znova snívajú sny, ktoré ma učia. Zdá sa, že larimar pôsobí v tomto prípade ako kohútik, ktorý otvára kanál k podvedomiu, ktoré si potom ťahá vibráciu z Tiffanyovského kameňa.

  Like

 3. Ahoj Helar,

  spominali ste, ze ste si kupili prsten z tohto kamena, mozem sa spytat kde sa takyto kamen da zohnat ? Zaujima ma, ci je ho dostat aj v beznych obchodoch.
  p.s. vasa stranka je skvela!

  Like

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.