Boldové listy

boldo2.jpg

Boldo (Peumus boldus Mol.), NJ: Boldo(blätter), AJ: Boldo

Boldové listy sú neodmysliteľný liečivý prostriedok v juhoamerickej prírodnej medicíne. Obsahujú ascaridol. Kríkovitý strom pochádza z Čile, ale dnes sa už pestuje v celej latinskej Amerike. Sušené boldové listy sa už aspoň 1.300 rokov využívajú ako všestranné liečivo. Podľa choroby sa spracúvajú ako čaj, tinktúra alebo kadidlo (napr. na vypudenie démonov choroby). Boldové tinktúry sa používajú pri ochoreniach pečene, žlčových kameňoch, močových a tráviacich ťažkostiach, nadúvaní, reume a pohlavných chorobách; riedia sa a pijú sa. Listy sa používajú i pri zápaloch uší a zubov. Indiánske ženy z boldových listov a píniovej živice vyrábajú pastu, ktorá sa pre uľahčenie pôrodu nanáša na pupok. Pri poruchách ducha šamani robili očistné rituály s boldovým kadidlom. Vzniká jemný, rastlinný, aromatický biely dym, ktorý vonia po citróne, živici, gáfore a mäte, ale trochu aj po bergamote. 

O boldových listoch sa hovorí, že majú očistný, stimulujúci a psychoaktívny účinok. Sušené a pomleté listy sa dávajú do šatstva, aby ho prevoňali a odohnali hmyz. Boldový olej sa môže postriekať v dome, alebo sa v dome páli boldové kadidlo, aby zahnalo zlých duchov.

Ako kadidlo pôsobia boldové listy očistne, vyrovnávajúco, ukľudňujúco, vyjasňujúco a uvoľňujú mozog pre nové náhľady. Pomáhajú nám zabudnúť na zlú realitu a vrátiť sa do svojho stredu a obnoviť svoju sebahodnotu.

Boldo možno páliť pri ochoreniach dýchacích ciest, nervozite, strese a vnútornom nepokoji, prípadne pri poruchách spánku. Veľmi dobre sa kombinuje s verbenou, damianou, cédrom, olibanom a mädovkou. Zmes bolda a kopálu sa páli pri poruchách spánku a pri slabých nervoch.

One thought on “Boldové listy

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s