Kopál

zlava-protium-copal-a-bursera-simaruba-gumbo-limbo.jpgKopál, (Hymenoea, Protium copal, Guibourtia spp. alebo Bursera spp.), NJ: Copal, AJ: Copal 

Kopál má viacero foriem: žltá, jantárovitá živica je lacnejšia; biela, veľmi pevná živica juhoamerických stromov Hymenoea je drahšia. Meno sa odvodzuje od aztéckeho “copalli” (=kadidlo) alebo “cocopaltic”. Pretože kopálový strom je vzácny, vyrába sa kopál predovšetkým z balzamových rastlín Bursera.

V krajinách Strednej Ameriky je kopál rovnako významný ako naše kadidlo. Mayovia nazývajú kopálový strom pom, čo v rituálnej tajnej reči značí asi toľko čo “mozog nebies”. Šamani a liečitelia využívajú živicu na predpovedanie budúcnosti.

Ako kadidlo je najdôležitejšia prímes pre náboženské, magické a lekárske účely v Strednej Amerike. Pri potratoch sa pálil kopál, aby sa vyhnalo nenarodené dieťa. Mayovia ho pálili ako ochranu proti čiernej mágii, zlým duchom a urieknutiu. Používa sa pri iniciácii alebo pri predpovedaní budúcnosti. Otvára srdce a vyjasňuje myseľ. V mexickej mágii sa používa na ochranu pred počarovaním. Využíva sa aj pri čistení energie a aury.

Druhy:kopal-plod-zeleny-s-listami.jpg

  • Čierny kopál (Copal negro alebo nero) z brazílskej Manily je najdrahší druh kopálu. Jeho ťažká, citrónová a ľahko olibanová vôňa má hlboký vplyv na podvedomie. Hodí sa na nočné pálenie, uzemňuje, vnútorne čistí a podporuje duševnú a spirituálnu činnosť. Ukľudňuje a zjemňuje.
  • Jasný a priesvitný, svetlooranžový až žlkavý zlatý kopál (Goldcopal, Copal Oro) pochádza tiež z Manily. Jeho jemná, decentná, teplá píniová vôňa sa hodí na pálenie za dňa. Podporuje koncentráciu, kreativitu, fantáziu, ezoterickú bielu prácu a napomáha vizualizáciám. Vedie nás k tomu, aby sme sa koncentrovali na podstatné.
  • Z Mexika pochádza biely kopál (Copal Blanco, Bursera jorullensis alebo Protium copal) s osviežujúcou, jasnou lesnou citrusovitou vôňou. Vytvára hustý, biely dym, pôsobí upokojujúco a odbúrava nervozitu. Otvára nás pre vnímanie “božského”.
  • Peruánsky kopál (Copal Peru, Trattinickia spp.) je živica s príjemne miernou a mäkkou vôňou, ktorá uvoľňuje a harmonizuje. Tradične ho používajú juhoamerickí šamani pred každým liečiacim rituálom na vyčistenie atmosféry a jej pozitívne nabitie.
  • Africký Copal Kongo pochádza zo stromu Cramantee (Guibourtia spp.). Ide o fosílnu, jantárovitú živicu. Pri pálení vydáva typickú mäkkú, teplú vôňu, ktorá pripomína olibanum, ale je o niečo ovocnejčia. Povzbudzuje fantáziu a intuíciu a podporuje umeleckú kreativitu.

Niekedy nahrádza v šperkoch drahší jantár.

Kopál sa rozpúšťa v alkohole a doplňuje vlastnosti šelaku.

Dá sa páliť osve, ale vynikajúco sa kombinuje s každým iným kadidlom. Pridáva sa do kadidiel lásky a do očistných kadidiel. Pri výrobe voodoo bábik sa kúsok kopálu používa miesto srdca.

Nedá sa konzumovať.

One thought on “Kopál

  1. Ahoj,
    chcela by som sa opýtať na Kopál či má podobné využite a liečivé schopnosti ako Jantár. Mám jeden väčší kúsok s fosíliami (mravce a mravenisko) z Kolumbie. V prípade, že jeho liečivé schopnosti sú podobné ako tie u Jantára tak by som chcela vedieť, ktorý z týchto dvoch kameňov (ak ho možno vôbec takto pomenovať) je vhodnejšie používať. Tiež by ma zaujímalo či ho môžem čistiť a nabíjať (pod prúdom vody a na nepriamom slnku) rovnako ako Jantár? Za odpoveď vopred ďakujem.

    Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Google photo

Na komentovanie používate váš Google účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.