Z projektu Rok pre seba: Túžba po odplate

Toto je úryvok z jedného z článkov v projekte Rok pre seba:

Túžba po odplate je jeden z najhlbšie zakorenených inštinktov, aké máme. Je to istá forma navodenia spravodlivosti a hrozba odplatou (trestom) môže slúžiť ako spoločenský prostriedok ochrany a donútenia toho druhého, aby spolupracoval.

A tam všetko pozitívne okolo odplaty končí.

Odplata je naša reakcia na nespravodlivosť. Zákerné na tom je, že to, čo je alebo nie je nespravodlivé, podlieha jedine a výlučne nášmu úsudku. Ak my niečo považujeme za nespravodlivé, zobúdza sa v nás túžba po odplate. Táto túžba môže mať rôzne podoby – od priamej agresie cez vnútornú zlosť (pomstychtivosť, prenasledovanie) až po skrytú agresiu (o ktorej by sme to nikdy nepovedali).

Čo robí človeka pomstychtivým?

Bolesť, ktorú nevieme nejakým spôsobom odreagovať. Môže byť, že sme boli vychovávaní tak, že prejavovanie emócií je nevhodné, a tak ich zažierame do seba. Môže byť, že sa cítime slabší a zraniteľnejší a tak sa nepostavíme nespravodlivosti čelom. Ľudia, ktorí sa cítia ukrivdene, ublížene, bezmocne a frustrovane z toho, že nedokážu zmeniť svoju situáciu alebo okolnosti, spadajú často do túžby po odplate: udierajú na iných a premenia svoju bolesť na zlosť. To im umožňuje prestať cítiť bolesť; zlosť (a hlavne “oprávnená”) je v spoločnosti únosná a akceptovaná. Tak sa nazúria a udrú na iných (niekedy aj len zástupné obete za niečo, čo sa im kedysi udialo). Možno sa spočiatku trochu sťažujú, potom sa sťažujú hlasnejšie, dožadujú sa, aby ich vypočuli, podporili a podržali im stranu. Ak k tomu nedôjde, ich frustrácia narastie, vytvoria si nevraživosti, začnú sledovať, kedy ich kto zas urazil a potom to vyhadzujú prostrediu na oči, len aby našli zdôvodnenie pre svoje pocity.

Je rozdiel medzi odplatou a potrestaním? Je. Potrestanie slúži na to, aby vinník zmenil svoje správanie. Odplata slúži na to, aby vinník trpel aspoň tak, ako ste trpeli vy. Nejde o zjednanie poriadku; ide o to, aby ten druhý trpel.

(Dokončenie článku v projekte, v týždni 14. 🙂 )

Nový beh projektu začína 12. 9. 2022 a ešte sa možno prihlásiť. Viac o projekte sa dozviete tu, tu a tu.

Prihláška

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s