Týždeň pre vlastné negatívne programy

Dnes začína v projekte Rok pre seba týždeň práce s vlastnou negativitou. Keďže je to také… všeľudské 😛 …, budem väčšinu článkov uverejňovať paralelne aj tu. Využite to a popracujte na sebe – ak sú tam návody alebo úlohy, neodkladajte ich na zajtra, ale si ich urobte hneď. A ak chcete, napíšte svoje postrehy.

Začíname článkom Sila spočíva v jasnosti, ktorý je úvodom do celého týždňa (mimochodom, už štrnásteho! 🙂 ):

“Ak tvoj motív na získanie peňazí či úspechu prichádza z podhubia, ktoré neposkytuje podporu, ako napríklad strach, hnev alebo potreba dokazovať ostatným svoju hodnotu, tak ti peniaze nikdy neprinesú šťastie.” – T. Harv Eker

Najväčšie prekážky pre naplnenie našich snov alebo plánov neležia v svete “tam vonku”, ale v našom vnútri. Kým sú “tam vonku”, vidíme ich prichádzať, vidíme ich vyvíjať sa a máme šancu niečo urobiť – buď sa pripraviť na okamih, až nás udrú plnou silou, alebo dokonca korigovať prostredie a odvrátiť ich.

Horšie je to s tými vnútornými prekážkami. O niektorých vieme (alebo aspoň tušíme), iné sú pred nami úplne skryté, vytesnené do podvedomia, a odtiaľ udierajú v tú najnevhodnejšiu chvíľu… Sú to naše strachy, podozrenia, hodnoty, presvedčenia, nevraživosti, zlé skúsenosti, túžba po odplate a pocity viny. Tieto nás vedú k tomu, že sa zdanlivo bez príčiny cítime bezmocní, dotknutí, napadnutí. Oberajú nás o príležitosť zvoliť si niečo, čo by sme chceli, pretože nás nútia reagovať automaticky.

Predstavujú hlavnú príčinu toho, prečo sa nám nedarí život nasmerovať tak, ako by sme si priali, prečo opakujeme stále tie isté chyby a prečo máme pocit, že prešľapujeme na mieste. Väčšinou sa prejavujú v opakovaných vzorcoch správania na vzťahovej rovine.

Takže už je jasné, že tento týždeň bude pre nás hodne “temný” – potrebujeme sa im postaviť a začať ich rozpúšťať, aby nesabotovali naše šťastie a spokojnosť. Už sme medzičasom nadobudli isté presvedčenia, zručnosti i poznatky o sebe, aby sme si na to mohli trúfnuť.

Z ktorej oblasti prichádza obvykle vaša najväčšia sebasabotáž? Aké podoby na seba obvykle naberá? Čo vám hovorí váš vnútorný kritik, keď vás ide odrádzať a zahriakovať?

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s