Nový beh projektu Rok pre seba v septembri!

Rok pre seba bol môj prvý sebarozvojový projekt pre iných. Ale povedzme si pravdu – pracovala som na sebe rovnako ako ostatní. Po dobu jedného roka sme sa v uzavretej skupine každý deň venovali nejakému aspektu zo seba… nejakej našej “persone”.

A čo to znamená, “persona”? No jednoducho – počas života sme dostávali výchovu, ktorá nás naučila, ako sa správať, aby nás mali radi, a čo radšej nerobiť, pretože okolie na to reaguje nepriaznivo. Zistili sme, že niektoré naše vlastnosti sú “zlé” a že nevyhovujeme predstave o ideálnom dieťati, priateľovi, partnerovi, pracovníkovi, šéfovi, rodičovi kvôli tomu-a-tomu. Tejto veci sa hovorí “spoločenské programovanie”, prípadne v ezoterike “domestikácia duše” 🙂 . A je to presne to, ako čo to znie – svet nás okresáva na takú podobu, v ktorej s nami vie existovať a v ktorej sme ľahko motivovateľní (čítaj: manipulovateľní).

Neskôr to ešte umocnili naše zážitky úspechov/neúspechov a príbehy, čo sme si o nich, o sebe a o svete začali rozprávať (tzv. interpretácie).  Tak sme sa z pôvodného kompletného jedinca rozdelili na “vyhovujúcu” časť a “nevyhovujúcu” časť. A tá vyhovujúca ešte pozostáva z dvoch súčastí: z toho, čo svetu predvádzame ako našu výkladnú skriňu, hoci možno sa tak vnútri vôbec necítime, a to, čo skutočne sme a umožňujeme si cítiť.  No a ten zvyšok, pod ktorý sa nepodpisujeme, sa presúva do skladiska neželaných person – častí našej osobnosti, ktoré dostávajú samostatnú podobu, prístup k svetu, rozprávajú si svoje vlastné, často veľmi odlišné príbehy a keď niečo chceme dosiahnuť, obvykle nás neskutočne brzdia a sabotujú. Také typické persony sú Nemilované Dieťa, Zlomené Srdce, Výberom Preťažený, Škarohlíd, Truhlík, Ukrivdený Iniciatívec, Mesiáš, Zajko Bojko alebo Obeť Zlého Sveta. Všetci máme svoje vlastné, ktoré sa zakladajú presne na našich zážitkoch a príbehoch, čo si o nich ešte stále rozprávame.

A úplne najhoršie je, že keďže netrčia vo výkladnej skrini, ale v sklade za ňou, často sme ich už stratili z očí a netušíme, prečo v rozhodných okamihoch sami seba sabotujeme. Netušíme, že práve sa k slovu dostala niektorá naša persona, ktorá je toho názoru, že ale to, čo práve chceme, je to posledné, čo potrebujeme. 😛

Koniec so sebasabotážou!

Projekt Rok pre seba je určený na to, aby nám zviditeľnil naše vnútorné programovania a nahradil ich otvorenejšími, viac umožňujúcimi. 365 dní po sebe sa budeme každý týždeň venovať inej téme. Každý týždeň sa opiera o jeden hlavný článok s cvičením a po zvyšné dni budete každý deň “dopovaní” nejakým malým citátom, podnetom na zamyslenie alebo nejakou pikoškou. Takže aj keď budete po zvyšné dni “pracovať” minimálne, projekt vám nedovolí stratiť z očí tému týždňa a tým vás bude posúvať vnímaním k novým uhlom pohľadu a novému správaniu. Súčasne vám umožní, ak jeden deň potrebujete vynechať, neskĺznuť oproti zvyšku skupiny, pretože tie drobné každodenné podnety sa dajú veľmi rýchlo dobehnúť.

Čo o Roku pre seba hovoria bývalí účastníci?

Aprielka: “Za mna opat dakujem za RPS. Stala som lepsou verziou seba. Tak to citim. A zlepsil sa moj postoj najma k muzovi. A doma je pohoda. Takze rysovat postavicku aj zvnutra sa vyplatilo…”

Ivana: “nádherné ako tento projekt nevedomky chytá aj môjho muža, ako sa učíme spolu navzájom, ako miesto emotívneho vyvretia odstupujem zo situácii a on tiež, minule poznamenal miesto klasického 😆 čo ti je?.. vidím že cítiš nepokoj

čistia sa mi vzťahy, veci ktoré nešli prehliadať som pustila, bez výčitiek a co ostalo, prijímam tak ako je”

Tanatanicka: “Ďakujem za projekt Krok vpred, ktorý ma rovnako ako Rok pre seba neuveriteľne nakopol VPRED.”

Mamaryba: “Včera pred spaním som tak trochen rekapitulovala / možno aj tri minúty 🙂 /, čo sa stalo od minulého septembra po tento.
Nič, vlastne všetko po starom. Na vonok nieto viditeľnej zmeny. Mám dve nohy, ruky, rovnakú váhu a ani účes nie je iný, oko mi nechýba.. napriek tomu keď sa stretnem s niekým po dlhšom čase, ľudia vravia, že vyzerám nejako inak. Nuž áno. Mám za sebou rok vnútornej práce. Drobnej, priam mravčej. Míľové čižmy som asi ani nepoužila. A presne o tomto bol celý projekt RPS. O drobných korekciách, o hlbokých rezoch čo na okolie nevidí, o čistení starých rán, o hojení, o radosti z uzdravovacieho procesu a zdieľaní toho, čo na otázku.. Čo nové .. niekomu len tak nepoviete.
Ďakujem Vám, takmer štyridsiatke spolupútnikov za kus Vášho života, čo ste nechali vo forme komentov na stránkach RPS. Ďakujem Ti Hela, že sme mohli byť súčasťou nášho liečenia.
A áno, znie to ako lúčenie, pretože stojím v cieli, vychutnávam, že som došla až sem. Je nádherné uvedomiť si, že čo je správne, ide ľahko a čo je ľahké je správne. Naberám hrdosť a radosť zo seba a nesiem si ju k novému cieľu. Takto o rok, pri jesennej rovnodennosti budem rekapitulovať znova. Cieľ je zmierenie sa zo sebou samou tak, aby moja duša bola celistvá a vyživená.”

Alang: “[Na konci projektu] sme mohli vycitit a vyjadrit kde sme boli pred rokom a kde sa nachadzame teraz. Kedze ja mam cisla velmo rada, 12% pred rokom a 86% dnes sa mi ukazalo a som prekvapena tymi 12%, no tak som sa vtedy citila a zaroven velmi hrda na to co som dnes- prijemnejsia, tolerantnejsia, kludnejsia, nezavislejsia a mozgovejsia osoba, ktora sa ovela viac tesi zivotu kazdym dnom. Helar a ostatni priatelia, z hlbky srdca Vam vsetkym dakujem za dodanu podporu a silu a za to, ze ste ‘uz’ mojou sucastou 🙂

Pre mna je RPS zahadou, ze nieco taketo existuje a dokaze pomoct k mojmu rastu kozmonautskou rychlostou- tak to citim, takze vyborna idea a vymakany projekt.
Mojou vyzvou je konanie- viem o tom premyslat aj rozpravat, ale do kononia si netrufam. Potreba verit si naplno a vediet sa na seba v kazdej situacii spolahnut.
A vid, pred rokom by som tu vypisala celu stranku, co vsetko ja by rada… ak toto nie je poriadny vysledok hodny hrdosti a vdacnosti!!!🙂

Johanka: “Rok pre Seba ma naučil, aké rôznorodé môžu byť pohľady na jednu rovnakú vec.
Každý si okolnosti interpretuje po svojom. Vďaka týmto náhľadom k myšlienkových pochodom iných, sa učíme jeden od druhého.
Najviac doteraz profitujem z lekcie “presmerovania pozornosti” . Je len na mne, ako zareagujem. V situáciách, ktoré by ma doteraz vytočili, sa viem už teraz smiať.
Ťažký oriešok bol pre mňa večerník vďačnosti. Niežeby som bola nevďačná, práve naopak. Len som sa musela naučiť pravidelnosti,pretože jediné čo som doteraz robila pravidelne, bola ranná káva 😅
A keď už sme pri tej vďačnosti…ďakujem všetkým spoluúčastníkom tohto projektu, za každý náhľad za pevné múry, ktoré sme si rokmi vystavali, ďakujem Hele, že to tu nie len vedie, ale aj sa sama na projekte podieľa a učí ,…za všetky “Aha” momenty a zistenia, ktoré zmenili pohľad na veci aké sú.”

Jana: “Aj takýmto spôsobom môže človek znovu začať komunikovať s vonkajším svetom. Je zaujímavé “nazerať” do hláv iných ľudí a identifikovať sa v ich konaní. Cvičenia a úlohy od Hely ma donútili zamyslieť sa a konať v rôznych situáciách inak ako som bola doteraz zvyknutá a čuduj sa svete ….svet sa nezrútil . Tolerancia, to je asi to čo ma zatiaľ tento projekt naučil uplatniť v praxi ….je to oslobodzujúci pocit, keď viem, že je v poriadku ak sa veci neudejú podľa môjho predpokladu 🙂

Hankalinka: “Mala som vždy problém s tým, že som ľahko zabudla na postupy z motivačných článkov/seminárov alebo som ich nevedela aplikovať do života. Tu dostávam podnety každý deň, aj komenty od “kolegov” a to ma udržuje stále na vlne. Nové a lepšie myslenie sa stalo súčasťou každodennosti, mojej reality. Som nadšená 🙂”

Hľadačka: “Som rada, že som sa zapojila do projektu, lebo niektoré veci mi sedia – mne naviac vyhovujú krátke meditky a podobné cvičenia, karta týždňa, na tú sa vždy teším a podobne.. 🙂 . Meditky na youtube si napr. netrúfam robiť a takto viem, že to je overené od Hely, čiže sa tak nebojím ..🙂 Inak na sebe zatiaľ nepozorujem nejakú veľkú zmenu (ale nejaké určite sú 🙂), ale podľa mňa je skoro na to ešte pozerať. Najväčší problém mám zistiť niečo o sebe.. Napr. Dom na slatinách – super cvičenie, páčilo sa mi, no z mojej odpovede aj tak nie som o nič múdrejšia (ja by som potrebovala asi osobného učiteľa 🙂 ). Veľa postrehov, či návodov z RPS som čítala v iných obmenách už skôr, no vždy som si povedala, že neskôr (či inokedy) začnem ibaže neskôr = nikdy, takže som rada, že ma RPS dokopalo k nejakej aktivite. 🙂 No nemením sa, žeby okolie zíralo, že som iná, na mne to nie je vidieť (ani sama to nevidím, sú to však malilinké zmeny, ktoré vedú k veľkej).. 🙂 Ale jedna veľká vec sa zmenila – nemám už také obavy povedať svoj názor na internete, už sa nebojím, že ma zotriete za to, že je názor napr. iný 🙂

Projekt 2022-3

Projekt 2022-3 začne v prvej polovici septembra 2022 a bude prebiehať na Belangelo.sk. Tento beh projektu bude mať oproti minulým jednu dodatočnú črtu – raz mesačne sa stretneme na zoomovskom mítingu, kde si porozprávame naše skúsenosti a rozoberieme prípadné otázky a neistoty. Takto chcem dosiahnuť, aby každý dostal svoju optimálnu dávku energie niečo so sebou urobiť a zbaviť sa samonastolených obmedzení.

Okrem toho v posledných rokoch vzniklo na Belangelo niekoľko dobrých meditácií a nástrojov, ktoré k projektu ešte prihodím, pretože sama viem, že niekedy pri treťom či štvrtom rozprávaní o tom istom z iného uhla pohľadu to “zaklikne” a začnú sa diať veci 🙂 … a to je presne to, čo chcem dosiahnuť. 🙂

Koho zaujíma obsah kurzu, nájde ho na https://www.belangelo.sk/rok-pre-seba/. Jednotlivé položky sú rozkliknuteľné, takže sa dostanete doslova na úroveň jednotlivých dní projektu.

Projekt bude prebiehať tak, že každý deň sa na Belangelo objaví článok s linkom na tému daného dňa. Kým tieto informačné články sú verejne prístupné, do témy sa už dostanú len tí, čo budú v projekte prihlásení. Diskutovať veci je preto rozumnejšie pod článkami v projekte, v uzavretej projektovej skupine.

Ale toto všetko si porozprávame ešte podrobnejšie na úvodnom stretnutí kurzu na Zoome naživo. 😉

Mám do toho ísť?

Ak potrebujete nejaké ubezpečenie a predstavu o tom, ako to vyzerá v Roku pre seba, tak aj na Eprakone sa nachádzajú články z projektu a môžete si ich pozrieť.

A ak si myslíte, že to je to pravé pre vás, tak tu je prihlasovací formulár do projektu 2022-3:

Takže… mám do toho ísť?

🙂 Áno. Pôvodný projekt začínal v skupine 90+ ľudí a pokiaľ viem, nikto z nich ho neoľutoval. 🙂

Ale ja už som v projekte bol(a)!

No a? Kto poznáte Belangelo, viete, že “raz v projekte, vždy v projekte”… Vaše pôvodné účastnícke konto vám umožňuje prístup aj do tohto behu projektu a rovnako k vysielaniam naživo a každej pikoške a “bonbóniku navyše”, ktorý sa počas roka vyskytne… Boli, ste a vždy budete vítaní. 🙂

Vlastne sa obrovsky poteším, ak vás tam stretnem znova. 🙂

One thought on “Nový beh projektu Rok pre seba v septembri!

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s