Vina, bezmocné bytosti a pomáhanie iným

Na stránke entity Bashar som našla spoveď jednej kočky, ktorá sa nedokáže zbaviť pocitu previnenia. Ona na sebe popracovala, ale jej rodina nie a snažia sa ju stiahnuť na svoju úroveň utrpenia, aby trpela aj ona. Medzičasom kočka dobre vie, ž s tým nič neurobí a že jediný spôsob, ako sa nenechať stiahnuť nadol, je vložiť priestor medzi nich a ju, ale keď ich sleduje, ako sa plácajú v tom istom maraste deň po dni a ona nedokáže pre nich nič urobiť, dostaví sa pocit viny a znova ju to len ťahá nadol…

Táto situácia je pomerne bežná a bola som zvedavá, ako ostatní zareagujú. Okrem typického (mohlo to byť kľudne aj slovenské 😛 ) “vina je protiklad lásky” sa tam našťastie ozval aj jeden rozumný chlapík a ako som ho čítala, začalo hodne veľa vecí zaklikávať…

“Mám to za sebou tiež. Tiež som bojoval s takouto situáciou a uvedomil som si, že pocit viny pramení z toho, že na nich nahliadaš ako na bezmocné bytosti. Keď som ich videl takto, bol som presvedčený, že tam musím byť pre nich aj na môj vlastný úkor a “zachraňovať” ich. Ale oni sú tvorcovia ich vlastnej reality a ak sa ich budem snažiť zachraňovať príliš priamo, len to prehĺbi ich pocit bezmocnosti. Tak som sa rozhodol len pre nich svietiť tak jasne, ako dokážem, a ukazovať im cestu spôsobom môjho života. Cítim to tak, že predviesť im cestu, ktorou sa môžu dať, ak sa tak rozhodnú, je to najlepšie, čo pre nich môžem urobiť.”

A potom doložil ešte dva citáty Bashara:

Nevravíme, že máte ignorovať fakt, že niekto iný si vybral utrpenie: buďte tou bytosťou, ktorá im ukazuje, že existuje aj iný spôsob.

 

 

 

 

 

Môžeš im vytvoriť príležitosť, aby zmenili svoje nahliadanie, ale nemôžeš zmeniť ich nahliadanie, Tak prečo sa snažiť, prečo sa trápiť? Buď vzorom a nechaj ich rozhodnúť, čo uprednostnia. Prejavuješ im takto spolucítenie? Áno.

 

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s