Múdrosť živlov

Našla som na fejsbúku v ezo-skupine a páči sa mi (gramatika pôvodného textu nie je moja):

MÚDROSŤ 4 ŽIVLOV

Voda nás učí: aby sme nestagnovali, život je tu a teraz. Minulosť je len spomienka a budúcnosť je projekcia.

A ja dodávam: Plynúť s tokom, nie proti nemu. Využívať ten vztlak, ktorý práve máme, aby sme sa dostali tam, kam chceme, aj keby to bolo hneď za naším chrbtom. Kde je vôľa, cesta sa už nejako nájde. 😉 Ale kým upierame oči na nejaký kúsok brehu, ktorý je už takmer za nami, nevnímame krásu toho, čo je naokolo.

Oheň učí: neustálej transformácií, nebuď uväznený vo svojich mentálnych programoch. Nič nové sa nemôže narodiť bez toho, aby staré zomrelo.

Plus za mňa: Všetko je energia a energia sa nestráca. Mení formu a podobu, ale nezaniká. V inej forme a podobe sa môže objaviť znova a to, čo zhorelo, je len živina, ktorá umožní novému vzklíčiť. Nebudujte na svojom vzťahu k danej energii, ale na energii samotnej a jej zákonitostiach. (Áno, aj energie majú “zákonitosti”. 😉 )

Vzduch učí: Nechaj isť. Nepripútavajte sa príliš na ľudí, pretože všetci sme dočasní. Vážime si jej prítomnosť a keď už nie je prítomná, Ďakujeme Vesmíru, za tú skúsenosť.

A niečo z taoizmu: Víchrica zlomí zdanlivo pevný strom, alebo ho vyvráti z koreňa, ale zdanlivo neodolný prútik iba zohne. Poučenie: nenechajte sa svojimi “princípmi” spevniť do tej miery, že vás každý nečakaný závan nového vyvráti z koreňa. 🙂

Zem učí: Rozšírte svoje korene, aby ste sa spojili so svojou Božskou podstatou. Kvitnite, aby si priniesol Vesmíru bohatstvo, ktoré je vo vás.

Gaia: Čo je “zem”? Čo je “pôda”? Odpad, pozostatok po niečom, čo bolo. Zasaď nové semiačko a preklenuješ bariéru medzi minulosťou a budúcnosťou – medzi tým, čo už nevrátiš, a tým, čo možno nenastane. A ty si ten “akčný agent”. Cez teba sa deje aj spomínanie, aj predstavovanie si možností. Ja ti len poskytujem živnú pôdu pre to, čo dokážeš zo svojej minulosti vytvoriť.

One thought on “Múdrosť živlov

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s