Postoj alebo pravda?

Dnešný  úryvok z Elvíry: Smrť bosorky je z kapitolky 18  Na dvoch stoličkách a hovorí o tom, ako neposudzovačnou  komunikáciou dokážeme otvoriť vzťah aj k človeku, ktorý  je voči nám nepriateľský (je to z oblasti práce so vzťahmi):

Elvíra nechala Hermínu rozprávať, len z času na čas si nenásilnými otázkami overila, či presne chápe jej myšlienkové pochody. Keď sa pýtala, tak hlavne na to, čo ležalo za Hermíninými jedovatými poznámkami. Ako sa cítila? Čo to s ňou vnútorne robilo? Prečo si zvolila pozerať sa na vec práve tak a nijako inak?

Pomaly mi dochádzalo, čo Elvíra robí, a klesla mi sánka. Bez najmenšej obrany prijala rolu toho zloducha, ktorého v nej Hermína videla, a nepriečila sa jej. Prijala, že jej odchod Hermíninými očami vyzeral tak a nijako inak – a že nevyhnutne viedol k tým interpretáciám, ktoré si Hermína urobila! Snažila sa veľmi presne zistiť, aké interpretácie to sú a ako súvisia s tým, čo dnes Hermína považuje za svoju pravdu.

A Hermína sa pomaly uvoľnila, pretože narazila na niekoho, koho jej mienka skutočne zaujímala. Čím dlhšie hovorila, tým viac sa otvárala možnosti, že jej postoj je skutočne len postoj a nie jediná platná pravda.

Na obzore sa zjavila servírka a doniesla nám, čo sme si objednali. Čaro okamihu sa zlomilo, Hermína nadobudla svoj pôvodný oprsklý výraz a zmĺkla. Stanovi, ktorý tam po celý čas sedel s otvorenými ústami a vydesenými očami, sa ruky triasli tak, že skoro nevedel zdvihnúť príbor. Hermína mu venovala nevyspytateľný pohľad – napoly láskavý, napoly pohŕdavý.

Elvíra vyzerala, že tiež potrebuje chvíľku na to, aby si usporiadala myšlienky. Ja som sa vďačne pozrela na rezeň s kopou zeleninovej oblohy a usúdila som, že dnes večer to bude môj najlepší kamarát.

Počas jedenia sme takmer nehovorili, len Stano sa snažil Hermíne ospravedlniť za to, akú úlohu v jej príbehu hral. Kedy-tedy zareagovala a milostivo mu odpustila. Pojala som podozrenie, že ešte stále sa vníma ako obeť obrovskej krivdy zo strany ľudí, sveta i celého Univerza.

Vlastne sme sa až tak veľmi nelíšili. Akurát ja som bola menej plná jedu a zásadne som o svojich démonoch nerozprávala. A to ani Elvíre.

Ako reagujete na útoky a obvinenia vy? Snažíte sa vytvoriť priestor pre toho druhého, aby vám vyrozprával svoj uhol pohľadu, alebo sa začnete hneď brániť?

A pokiaľ vás zaujíma i zvyšok knihy, môžete si objednať prístup tu.

 

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s