Zákon manipulácie reality

Dnes je nová pasáž z Elvíra: Monštrum, tentokrát k tomu, ako si utvárame (“zhmotňujeme”) svoju realitu:

Obrátila sa na Andreja. “Vravel si, že sa chceš tiež naučiť tónovať. Nakoľko sa zaujímaš o ezoteriku?”

“Vôbec,” zasmial sa. “To som vždy považoval za taký Zuzin úlet. Je to problém?”

“Ani nie… len som potrebovala vedieť, kde začínam. Aby som sa neopakovala, budem hovoriť priamo k Zuzefrištákovej a na tebe zostane, aby si sa pýtal, keď ti niečo nebude jasné… Nechám na Zuze, nech ti to dovysvetľuje. Jej to pomôže zopakovať si niektoré veci, pretože v tom stave, do akého sa dostala, akoby na všeličo zabudla.”

“Zabudla som? A na čo, Elvíra?”

“No napríklad na to, že čo vysielaš, to posilňuješ a to dostávaš z prostredia ako ozvenu späť.”

/…/

Elvíra si k nám prisadla, vážne si ma premerala a spustila:

“Tak mi skús nejako zhrnúť, ako to s tým zákonom rezonancie funguje.”

“No tak, že sa vnútorne dostaneme do nejakej vibrácie a začneme na svet pozerať jej očami.” Uchlipla som si čaju. Bol horúci. “Ak sme rozhodení, na všetko sa pozeráme očami rozhodenosti a vnímame len tú ‘rozhodenú’ stránku vecí. To, čo by sme inak vnímali ako šancu, vnímame ako príkorie.”

Spýtavo pozrela na Andreja. Prisvedčil, že je ešte stále v pohode.

“A je toto všetko, čo sa týka zákona rezonancie?” spýtala sa ma. “Nemusíš teóriu, ale skús aspoň body!”

“Hovorí sa, že si do života priťahujeme veci, ktoré sú v súlade s našou vlastnou vibráciou. Nejako sa mi to nezdá… Nemohla som sa už narodiť ako ksicht a tak nechápem, prečo sa mi dejú tie veci, čo sa mi dejú…”

“Dnes si to predsa pomenovala! Povedala si, že niektorí ľudia sa rodia na to, aby mal Život koho fackovať. Pokiaľ sa budeš identifikovať s týmto označením, bude ťa život fackovať.”

“Takže zasa je všetko len moja vina…” vyhlásila som trpko.

Načiahla sa cez stôl a chytila ma za ruku. Každému inému by som za to bola zlomila palec, ale Elvíra smela.

“Prestaň… Rola Obete ti nesvedčí! Je to dopad zákona rezonancie. Ak budeš vysielať vibráciu, že tu si na fackovanie, tak predovšetkým budeš vyhľadávať situácie, ktoré ti to potvrdia – pretože ľudia potrebujú pocit, že majú pravdu. Nevšimneš si nič, kde si nehrala úlohu fackovacieho panáka, hoci takých situácií môže byť desať za minútu… lenže ty pre ne nemáš oči. To je to ‘priťahovanie’.” Pozrela na Andreja. “My tomu hovoríme aj ‘zákon príťažlivosti’.”

“Gravitačná sila,” uškrnul sa.

Elvíra sa obrátila späť ku mne. “A to je všetko? Implikácie nič?”

Prekvapene som zamrkala. “Na to som nemyslela… Dobre, takže keď sme v zlej nálade a nechceme sa dostať do problémov, stačí nám zmeniť svoju náladu a začať vysielať do prostredia niečo pozitívnejšie. Potom sa aj ľudia v prostredí začnú správať pozitívnejšie a my máme dôkaz pre to, že život nie je až taký bastard, ako sa nám pôvodne zdalo.”

Povzbudzujúco prisvedčila.

“A potom… Niekedy nosíme vnútri niečo, o čom vedome nevieme, ale nejaká udalosť v prostredí to v nás rozrezonuje. To značí, že sa zasprávame spôsobom, aký by sme od seba neočakávali, pretože naše podvedomie reaguje na niečo, o čom vedomie ani len netuší.”

“Výborne! A aký dopad by mala táto skutočnosť?”

“No, teraz sa nechytám…”

Pozrela z jedného na druhého. “Keď sa cítite zneistení, ako viete využiť zákon rezonancie na to, aby ste obnovili istotu?”

Zostala som zarazene ticho. Andrej stiahol pery a premýšľal. Celá téma ho zjavne chytila za srdce.

“Robil by som to, čo robievam vždy?” navrhol.

“Presne!” Elvíra zažiarila ako vianočný stromček. “Keď robíš to, čo obvykle, vytváraš tým okolo seba svoju obvyklú realitu. Ak robíš niečo inak, ako obvykle, začínaš otriasať svojou obvyklou realitou, pretože si z nej začínaš všímať iné veci. Nie je to tak, že by tam tie veci predtým neboli… Boli tam po celý ten čas! Ale naše vnímanie je ako reflektor v tme – vidíš len to, na čo práve svieti. Takže ak chceš vidieť niečo iné, potrebuješ buď premiestniť reflektor, alebo…”

“…potrebuješ prídavné svetlá,” vyhŕkol.

Elvíra vyzerala výsostne spokojná. “A tomu sa hovorí ‘zákon manipulácie reality’.”

Otázka za milión: čo by mohli byť podľa vás takéto “prídavné svetlá”?

Objednať knihu

2 thoughts on “Zákon manipulácie reality

    • Všetko je “správne” a všetko je “nesprávne”… 😛 Všetko sú to totiž veci, ktoré aj tak máme. Máme kotvák. To je fakt. Máme raster vnímania. To je fakt. Máme mentálne modely (aspoň poniektorí). To je fakt. A napriek tomu máme “reflektor” a potrebujeme dosiahnuť, aby tam bolo viac ako len jedno svetlo… Takže čo s kotvákom? Čo s mentálnymi modelmi? Čo s vedomosťami?

      Som dostatočne zrozumiteľná? 🙂

      Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s