6 možných dôvodov, prečo k sebe priťahujete tých nesprávnych partnerov

Nedávno som u Karen Salmansohnovej objavila článok o príčinách, pre ktoré k sebe priťahujeme tých nesprávnych partnerov. Pravdepodobne bude z jej knihy Prince  Harming (Princ Záškodník), čo je len pokrivená verzia anglického Prince Charming (teda Rozprávkový princ).

Zamýšľa sa nad tým, že hoci sme s istým typom partnera v živote zažili už zlé skúsenosti a mali by sme sa poučiť, zostávame slepí voči všetkým varovným signálom a rozohrávame dobre známy nevyhovujúci vzťah znova a znova.

6 možných dôvodov, prečo k sebe priťahujete tých nesprávnych partnerov

1. Túžba po manželstve vás robí slepými

Možno sú už vaši priatelia všetci “pod čepcom” (alebo “pod papučou”). Možno vám okolie stále kladie tú debilnú otázku, kedy sa už konečne usadíte. Alebo možno ste zistili, že vaša niekdajšia láska už má nového partnera/ku – a aj vy chcete.

Zažívate slepú túžbu po partnerstve.

Ale keď máte oči večne upäté na koncový stav, nemôžete robiť rozumné ťahy v procese – a tak nakoniec skončíte s prvým partnerom, ktorý sa príliš nevzpieral… a nemusí byť ten správny.

Tip: Zamerajte sa na randenie, nie na manželstvo. Hľadajte partnera na spoločné zážitky, nie figurínu, ktorá ho zastúpi na večierkoch a v posteli.

2. Máte nejakú “achillovku”

Poznáte výraz “Achillova päta”? Je z gréckej mytológie, kde Achilla kúpali v kotli s elixírom nezraniteľnosti – ale aby ho mohli ponoriť celého, museli ho držať za pätu – a tú potom zabudli “doimpregnovať”.

Už ten samotný príbeh hovorí, že keď niečo robíme, mali by sme to robiť dôsledne a domyslieť všetky dopady. Ale to je iná story. 😉

Nás zaujíma tá achillovka. Môže mať rôzne podoby:

 • chceme dieťa a máme pocit, že naše biologické hodiny tikajú (“Achillova maternica”)
 • chceme si konečne finančne polepšiť (“Achillova peňaženka”)
 • bojíme sa, že priberieme nad mieru a potom už bude skutočne ámen (“Achillov zadok”)
 • pomaly prechádzame do veku prezrelosti (“Achillove vrásky”).

V podstate zakaždým, keď si nie sme istí nejakým aspektom našej existencie, môžeme dostať problémy so sebahodnotou a hľadať jej potvrdenie prostredníctvom iného človeka – partnera.

A čím nižší pocit vlastnej hodnoty, tým nižšie nastavenú budete mať latku pre “toho správneho”. Tak, že nakoniec ten, kto by ju nenapĺňal, by sa musel podkopať.

A tak vlastne otvárate do svojho príbehu dvere sliziakom, hrubiánom, zákerákom a bulom. (Čo by z môjho pohľadu nebolo nič, čo jedna okovaná čižma nevyrieši; ale horšie je, že otvárate dvere aj úchylom – a skúste sa zbaviť psychopata!)

Tip: Neblbnite.

3. Vaša “zóna komfortu” je skôr “zóna nekomfortu”

Čo to značí? Že ak ste vyrastali v rodine, kde prevládal strach a bolesť, tak sa pravdepodobne cítite “najkomfortnejšie” s láskou, ktorá prináša strach a bolesť. Vaše obmedzujúce presvedčenia o láske budú samonastoleným obmedzením pre vaše šťastie.

Tip: Ak sa pristihnete, že sa pýtate priateľov “je to normálne?”, pravdepodobne vaša zóna komfortu nepripúšťa komfort.

4. Žijete podľa hesla “medzi slepými je aj jednooký kráľom”

Inými slovami, vaša nádej a očakávania sú už tak podkopané, že si pripustíte, že “jednooký partner je lepší ako žiadny” a potom idete a už nehľadáte dvojokých partnerov, ale sa sústredíte len na tých jednookých.

Začnete racionalizovať zlé správanie svojho súčasného alebo potenciálneho partnera – len preto, že sa desíte samoty a neveríte, že by ste mohli dostať aj niečo lepšie. Hovoríte si “ale má aspoň jedno oko; dnes už mnohí nemajú ani to jedno!”

V tomto rozpoložení doslova priťahujete zlých partnerov, pretože akceptujete a ospravedlňujete správanie, ktoré je hlboko a podstatne pokrivené, vadné – a to je presne ten typ partnera, aký hľadajú oni.

A všetko len preto, že ste sami seba presvedčili, že vy nie ste hodní “nepokazených” partnerov – alebo že “nepokazení” partneri už neexistujú, alebo sú zadaní.

Tip: Popracujte na strachu z osamelosti. Niekedy sám a nedolámaný je oveľa lepšie než vo vzťahu s partnerom, ktorý vás bije, húka po vás a psychicky vás týra len na to,  aby sa sám cítil “hodnotne”.

5. Ste príliš pozitívni

Priveľa pozitivity vás dokáže dostať do rovnakých ťažkostí ako priveľa cynizmu (predošlý bod). Potrebujete príklad? Tak si vezmime, že sa začínajú objavovať prvé varovné signály… Ako zareagujete?

 • “Pri mne sa tento človek zmení!”
 • “Dokážem situáciu uhrať a vyťažiť z nej maximum!”
 • “Som dostatočne silný a tento varovný signál ma nevydesí! Nepripustím si to!”

Istí ľudia majú tendenciu vidieť v tých druhých len to dobré (a ak tam nič dobré nie je, tak vezmú ružovú  farbu a premaľujú to na “dobré”). Z vlastnej skúsenosti: vo firme sme mali pracovníčku-alkoholičku. Keď sme na to prišli, išla som ju vyhodiť (pretože alkoholik pracujúci s peniazmi iných je pre mňa absurdistan). Kolegyne z jej tímu boli však toho názoru,  že všetci sme len ľudia a každý sa raz pomýli a mal by dostať druhú šancu… a že im to nevadí a budú ju podporovať a kryť, keby niečo. Vedela som, že to nedopadne dobre, ale nechcela som riskovať vzburu,  tak sme urobili dohodu – oni budú vykrývať jej výpadky. Všetko bolo ružové a sladké asi mesiac, potom začali z mnou chodiť, že ale to je nespravodlivé, že musia pracovať aj miesto nej a striehnuť na ňu…

Mohla som im to povedať v tom okamihu, kedy sme sa dozvedeli, že je alkoholička a nie je ochotná sa liečiť. Lenže istý typ človeka má tendenciu vidieť v ľuďoch to najlepšie – a potom bedákať, keď ho jeho skreslený pohľad osobne postihne.

Tip: Ak vnímate niečo negatívne, nepremaľovávajte to. Vezmite to “ako chlap” a urobte potrebné rozhodnutie. “Ale ja ho/ju mám aj napriek tomu rád/a” fungovať nebude. Vždy, keď je to “aj napriek tomu”, tak vám jedného dňa rupnú nervy – a narobíte sebe i iným viac škody, než ste ochotní potom niesť.

6. Váš príbeh nepozná také odporné správanie

V podstate by ste nikdy neurobili niečo také odporné ako váš nevhodný partner. Preto vaše vedomie len ťažko dokáže spracovať, ak sa k vám váš partner tak zachová.Bude trvať dlho, než pochopíte, čo robí – dovtedy si to budete vysvetľovať ako niečo iné, čo v svojom inventári správaní máte aj vy, alebo ako “neuvedomelé zlyhanie” (podľa vzoru “keby si uvedomil, čo…” atď.).

To znamená, že možno neuvidíte niektoré varovné signály, pretože nepoznáte prejavy, pred ktorými vás varujú.

Ľudia s dobrým srdcom  často nezaregistrujú príchod zlého srdca. To  však neznamená, že nezatiahnu ručnú brzdu, keď vznikne situácia, ktorá im ubližuje.

Tip: Ponechajte si svoj  pekný príbeh, ale pripomínajte si, že sú aj iní ľudia na svete. Nezabránite tomu, aby vás prvýkrát nedostali; ale môžete sa postarať, aby prvýkrát bolo poslednýkrát. A hlavne – nerobte z udalosti zovšeobecnenie. To tento určitý človek sa zachoval ako divá sviňa. Neznamená to, že všetci ľudia sú divé svine… ale teraz už viete, akému nepredstaviteľnému správaniu predchádza ktorý varovný signál. 🙂 Je to lekcia – nie výpoveď o vás.

One thought on “6 možných dôvodov, prečo k sebe priťahujete tých nesprávnych partnerov

 1. Článok je super. Poskytol mi nové pohľady na staré veci.
  Dlho som nad tým rozmýšľala a bola smutná.
  Ale teraz som nazúrená,…za dobrotu na žobrotu, alebo takto dopadnete, kd hádžete perly sviniam.

  Páči sa mi

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s