7 lekcií z ezoteriky pre opatrných

Tento článok bol pôvodne z júla 2010. Neviem, prečo som ho vtedy nepublikovala (možno som mala viac rozumu ako dnes 😉 ):

Lekcia 1: Pravda je “tam vonku”, nie vo mne

Všetci, ktorí sú zmietaní názorovými rozdielnosťami na ezoterických blogoch, si môžu vydýchnuť, pretože pre nich mám návod: čítajte, berte prečítané ako informáciu o názore píšuceho na danú vec a overujte si poznatky porovnávaním viacerých zdrojov. Každá informácia nadobúda totiž hodnotu až vtedy, keď si ju dokážete interpretovať vzhľadom na vlastné poznanie. Preberať stanoviská jedného alebo druhého autora je nezodpovedné – nezodpovedné hlavne voči vám.

Na vašej strane je sila spochybnenia. Stále sa pýtajte: je táto informácia pre mňa skutočne platná? Mám dostatok vlastných skúseností, aby som s ňou mohol narábať ako s faktom? Ak nie, pozrite sa na autora (hoci to môže byť tak trochu problém, pretože nás nepoznáte): Má autor dostatočné skúsenosti na to, aby mohol zodpovedne hovoriť to, čo hovorí? Inými slovami: ak píše o lucídnych snoch – má ich? Ak píše o stalkingu – robil ho? Ak píše o láske k blížnemu – praktizuje ju? Ak píše o tolerancii – prejavuje ju?

Nedovoľte nikomu inému, aby tieto otázky zodpovedal miesto vás. Nie je to vec klamania alebo zavádzania; ale každý z nás má svoj vlastný uhol pohľadu a to, čo je pre niekoho “evidentný dôkaz”, nemusí mať pre vás žiadnu výpovednú hodnotu.

Lekcia 2: Hovorí ego alebo nie?

🙂 Je mi ľúto, že pre vás nemám ľahšie otázky… V mnohom prípade v tom, čo píšeme, rezonuje ego. Ako na to prídete? Najmä tak, že z textu cítite emóciu. Ego je čisto emocionálna záležitosť. Ak v texte emócia chýba, tak autor nemal záujem nič uhrávať a píše fakty alebo to, čo za fakty považuje. Stojí mimo veci a pozerá sa na ňu zboku. Vtedy je šanca, že neskresľuje to, čo vidí.

Naopak, emócia v 80% prípadov ukazuje, že niečo v pozorovaniach bude prekontrastnené. Buď preto, že je autor taký nadšený vecou, že prehliada jednotlivé nekongruentné časti (teda tie, ktoré nezapadajú hladko do seba), alebo má dokonca záujem ich nespomenúť. Prečo? Existuje “dobré” i “zlé” vysvetlenie. “Zle” je, že chce manipulovať. Nemyslím, že som sa s týmto už niekde na našich blogoch stretla. “Dobré” je, že je taký nadšený, že vás chce strhnúť, presvedčiť o svojej pravde. Vtedy ovšem dosť nekriticky presadzuje svoj názor – a ten nemusí nutne vyhovovať vášmu poznaniu a vašim hodnotám.

Lekcia 3: Ak sa berie príliš vážne, neber ho príliš vážne 🙂

Sú ľudia, ktorí sa nedokážu zasmiať nad sebou samými. Tam je veľmi malá kontrola, či sú ich postoje spoľahlivé, pretože pre nich sú jediné prípustné.

Ak je niekto “hardliner” a uznáva len to svoje, väčšina ľudí naňho zareaguje dvoma spôsobmi: buď ich odpudí, alebo sa stotožnia s tým, čo tvrdí, a pôjdu za ním. Povedala by som “slepo”, ale to by bolo hodnotiace slovo a ja som dnes chcela byť bezchybná 🙂 … takže len “pôjdu za ním”.

Ľuďom, ktorí sami seba berú príliš vážne, chýba totiž tolerancia voči všetkému, čo je iné. A ak čo len naznačíte, že by ste sa mohli čiastočne v niečom drobnom odlišovať, okamžite idú do stavu alarmu a interpretujú všetko ako osobnú pohanu alebo ohrozenie.

Lekcia 4: Ak nehovorí za seba, nehovorí za nikoho

Hľadajte v rozprávaniach ľudí ich osobné historky, postrehy a zážitky. Nestačí, že vám niekto povie “toto považujem za výborné” – odkiaľ vy viete, kde má nastavené svoje osobné štandardy (po slovensky: ako vysoko má nastavenú latku) a či to, čo považuje za výborné, skutočne aj stojí za to? To viete len vtedy, keď o ňom viete viac než to, čo vyhlasuje za svoj osobný názor. Potrebujete jeho životné príbehy. Ak vám ich nedáva, tak buď pred vami časť svojej osobnosti skrýva (a potom vzniká otázka, prečo), alebo jednoducho nijaké nemá a nadchne sa všetkým, čo ide okolo.

Viem, nie všetci rozprávajú príbehy tak radi, ale ak ich nerozprávajú, tak pre vás zostávajú neuchopiteľní a to, čo hovoria, musíte brať ako “svätú pravdu” – alebo hľadať iné zdroje k danej téme, aby ste mohli porovnávať.

Lekcia 5: Ak má emocionálne výkyvy, pozor!

Ak si hľadáte zdroj inšpirácie, mal by byť taký, čo nebude emocionálne “lietať”. Emocionálne výkyvy sú príznakom toho, že vnútri je niečo nevyriešené, že vždy o hlavné slovo bojujú aspoň dve časti osobnosti. Kým to v človeku vnútorne vrie, je veľmi pravdepodobné, že jeho postoje budú v nesúlade, jeho záujem pôjde rôznymi smermi, jeho energia sa bude trieštiť – a tým aj vaša, ak nastúpite na jeho vlak. Vtedy je dobré miesto intenzívneho čítania mať len veľmi občasný kontakt a všetko, čo zaváňa emocionálnym výkyvom, preskočiť úplne.

Lekcia 6: Všetci sme len ľudia. A čo ste čakali? 🙂

Nikdy, ale absolútne nikdy nepodľahnite mienke iného len preto, že je dôraznejšia, hlasnejšia alebo naznačuje, že ak to vidíte inak, niečo s vami nie je v poriadku… Tým odovzdávate kontrolu nad svojím sebavnímaním do rúk niekoho, kto ju bude používať, ako sa to hodí jemu!

Keď vám niekto začína natláčať “jediný správny názor” alebo spochybňovať vaše vnímanie, videnie a prežívanie, nastal čas odkráčať zo situácie. Môžete ešte čítať články, ale ja už by som to nerobila. Nikdy neviete, akú nepríjemnú “dohodu” si takto môžete vykoledovať…

Miesto 7. lekcie podryp: Utekajte, keď počujete “zrkadlo”! 🙂

Psychológia má množstvo nástrojov. Pokiaľ ich používajú psychológovia a psychiatri, ktorí sú na ne školení, je to vynikajúce. Žiaľ, množstvo týchto nástrojov presiaklo do New Age  v značne sploštenej forme a stali sa z nich “okrídlené formulky” – najčastejšie na to, aby doložili našu nadradenosť nad niekým iným, pretože my to slovo poznáme a on nie… 🙂 Ak vám niekto začne vyhlasovať, že on je snehobiely a všetko, čo zlé vidíte, je len ˇ”zrkadlo”, ktoré on nastavuje vám, tak viete hneď dve veci: 1. nemá predstavu o tom, ako to psychologické “zrkadlo” vlastne funguje a 2. nemá dostatočnú logiku na to, aby si uvedomil, že keď sa pozerám do zrkadla, vidím v ňom svoj odraz – a keď v tom zrkadle vidím jeho, tak potom nutne musí mať presne všetky tie zlé vlastnosti, ktoré aj na sebe tak neznášam…  inak by som si ho nebola nainštalovala ako svoje “zrkadlo”. Čo v zrkadle vnímate, je vaša interpretácia niečoho, čo daná osoba má/robí. Keď mňa obvinili kedysi z čiernej mágie, tak pravdepodobne preto, že na mne videli nepochopiteľnú “moc” a v svojom svete na nepochopiteľnú moc (aj keď je to len nadradený intelekt alebo sebaovládanie) používali názov “čierna mágia” (inými slovami: nechápem, že ja to nedokážem a on áno – musí to byť… no, čo? 😉 čierna mágia! 😛 ) Keby na mne tú “moc” neboli vnímali, v živote im neprídem ako “čierna mágia”; v živote by ma neboli rozoberali. Tak fungujú “zrkadlá”.

Povedz svoj názor

Zadajte svoje údaje, alebo kliknite na ikonu pre prihlásenie:

WordPress.com Logo

Na komentovanie používate váš WordPress.com účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Twitter picture

Na komentovanie používate váš Twitter účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Facebook photo

Na komentovanie používate váš Facebook účet. Odhlásiť sa /  Zmeniť )

Connecting to %s